Tag Archives: zdravie

Počasie praje krátkym výletom

Najradšej jazdím na celodenné výlety. To si môžem dovoliť počas dovolenky vyraziť ráno a vrátiť sa pred zotmením. Alebo cez víkendy. Dlhý výlet po krajine mi dobre vyčistí hlavu aj umožní spoznať vzdialenejšie miesta. Pohodové tempo ma neunaví a je čas zastaviť sa na zaujímavých miestach. Toto leto však sú takéto výlety až zdraviu nebezpečné.Jak nejúčinněji spalovat tuky během zimy? Vyměňte kolo za lyžování, protáhnete 90 % svalů

Zima vás donutila zavřít kolo do sklepa, a přesto byste se rádi hýbali a udržovali si kondici? Málokdo ke své škodě tuší, jak skvělou sportovní aktivitou je lyžování. Já osobně mám mnohem raději běžky. Jsou mnohem náročnější na celkovou kondici. Při běhu na běžkách totiž zapojujete neustále prakticky všechny svaly v těle – odborné studie říkají, že jich je až 90 %.

Pohyb pro zdraví: Na jaké tepové frekvenci je nejúčinnější?

Naše zdraví by nám nemělo být lhostejné. Ke zdravému životnímu stylu naprosto nezastupitelně patří pohyb. Pokud si chcete úspěšně udržet svoji tělesnou hmotnost a kondici, je nezbytné cvičení nebo respektive různé druhy pohybu. Většinou totiž nestačí jenom optimální strava, je třeba také energii vydávat, abyste trénovali svaly a utužovali imunitu. Pokud chcete shazovat kilogramy, je také důležité cvičit určitým způsobem, aby pohyb byl opravdu efektivní a pomáhal spalovat tuky. Jak tedy cvičit a co je při cvičení důležité?

Bosna a Hercegovina zrušila nosenie prilby na bicykli

Medzi cyklistami sú dva tábory. Jeden bojuje proti povinnosti nosiť prilbu na hlave a druhý sa jej horlivo zastáva. Argumenty sú rôzne. Podľa jedných absencia prilby zvyšuje riziko úrazu a náročnejšieho liečebného zákroku, podľa druhých práve prilba dáva ostatným vodičom pocit, že môžu cyklistu viac ohroziť. Podľa jedných práve prilba na hlave robí cyklistov agresívnejších a odvážnejších, podľa druhých povinná prilba na Slovensku znížila počet cyklistov na cestách.
 

Ľahká elektrifikácia starého bicykla

Uvažujete o elektrobicykli? Máte svoj obľúbený, vyladený a kvalitný klasický bicykel a nechceli by ste ho vzdať? Zdá sa vám rovnako kvalitný elektrobicykel drahý? A nechcete sa trápiť dodatočnou elektrifikáciou svojho bicykla, nemáte chuť naťahovať káble a meniť celé koleso len preto, že by ste radi využívali silu pomocného motora? Zrejme sa rovnakými otázkami trápili aj iní ľudia a výsledkom je spôsob, ako za šesťdesiat sekúnd prerobiť váš „obyčajný“ bicykel na elektrobicykel.

Ako nastaviť bicykel pri bolesti v krížoch

Aj cyklista je len človek a ako takého ho postihujú choroby alebo úrazy. Ale cyklista je vytrvalý človek a preto chce aj napriek obmedzeniam, ktoré choroby a úrazy prinášajú, naďalej sa venovať svojmu koníčku a jazdiť na bicykli, aby poznával nové miesta, kochal sa krajinou a užíval si život. A v neposlednom rade môže byť jazda na bicykli kondičnou záležitosťou a pomáha utužovať zdravie a udržiavať fyzickú silu, ktoré sú potrebné pre bežný život. Ako teda upraviť svoj bicykel, keď nás bolí chrbát či kríže a nechceme sa vzdať jazdenia?

Ďalšie využitie funkčnej bielizne

Nepatrím k cyklistom, ktorí vyhľadávajú vyslovene zimné podmienky na jazdu na svojom dvojkolesovom tátošovi. Ba priam sa bicyklovaniu v zime vyhýbam. Hoci mám kúpené zimné spodné oblečenie na bicykel, ako som písal nedávno. Niektoré časti využívam pri jesenných výletoch, aby som netrpel chladom a zimou. No aj tak moja zimná bielizeň v zime nezaháľa.

Zimná cyklistická bielizeň

Jazdiť na bicykli v lete je jednoduché. Stačia vám nejaké kraťasy a tričo s krátkym rukávom a aj keď sa spotíte, nič sa nedeje. V letných horúčavách oblečenie ľahko uschne. No spotiť sa na jeseň alebo v zime, to zaváňa silným prechladnutím a v horšom prípade seknutím v krížoch, ako sa hovorí problémom s medzistavcovými platničkami. Kvalitná bielizeň je alfou a omegou cyklistiky v chladnejšom počasí.

Sušené jablká ako jedlo na výlet

Na niekoľkohodinové výlety na bicykli počas roka si so sebou často vozím niečo na zjedenie. Nie všade totiž narazím na reštauráciu a v krčmách horko ťažko dostanem dobrú kávu či kofolu, nieto ešte najesť. V okolí môjho bydliska je to žalostné oproti miestam, na ktorých trávim dovolenky v Čechách. Zvykol som si voziť zmes orieškov a sušené jablká. A na ich sušenie je práve teraz sezóna.

Na mňa nemusíte trúbiť, ja mám spätné zrkadlo

Ako cykloturista sa pohybujem nie len po poľných a lesných cestách, ale často jazdím aj na asfaltkách. Obľubujem cesty tretej triedy medzi dedinami, ale občas musím prejsť aj nejaký kus po ceste prvej triedy. A teda sa stretávam s celkom silnou premávkou, kedy ma predbiehajú osobné aj nákladné autá. V takom prípade už nie som len amatérsky športovec, ale predovšetkým účastník cestnej premávky. Som si toho vedomý.