Category Archives: Technika

Údržba kola je před novou sezónou potřebná

Určitě se mezi námi najdou cyklisté, kteří si párkrát vyjedou i během zimního období. My se dnes ovšem podíváme na údržbu kola, kterou je nutné provést po zimním období. Možná si teď říkáte, že je na takový článek brzo, opak je však pravdou. Je to především z toho důvodu, že se pomalu, ale jistě blíží jaro, a to je období, kdy na cesty vyráží mnohem více cyklistů. Jak na údržbu kola, které během zimního období téměř vůbec nejezdilo?Na dovolenku s autochladničkou

Na dovolenku chodíme preto, aby sme si oddýchli. Nechceme mať žiadne starosti, ktoré riešime každý deň. Chceme „vypnúť“. No ale jednému sa nevyhneme. Každý deň musíme riešiť, čo budeme jesť. U nás doma nepatríme k tým, ktorí by to hodili na hlavu hotelu. Aby sme ale minimalizovali starosti, ktoré nám každodenná úloha postarať sa o naše žalúdky prinášala, kúpili sme si autochladničku. Ako nám uľahčila naše dovolenky?

Otestujem váš elektrobicykel

Elektrobicykle sa na cestách objavujú čoraz častejšie. Umožňujú jazdiť na bicykli aj osobám so zdravotným postihnutím, bez telesnej kondície alebo bez nevyhnutnosti spotiť sa. Využívajú ich dôchodcovia pri jazde do záhradky, ženy pri sprevádzaní svojich mužnejších polovičiek pri potulkách prírodou aj manažéri pre jazdách po meste. No relatívne vysoká cena elektrobicyklov bráni ich masovému rozšíreniu. Keďže viem, ako sa jazdí na takomto stroji, ak ste predajca, ponúkam sa otestovať váš elektrobicykel a odporučiť ho na konkrétne použitie mojim čitateľom.

Další způsob elektrifikace jízdního kola

Elektrokola už nejsou exotickou součástí výletů, jsou stále častěji běžným dopravním prostředkem ve městech i sportovním náčiním pro cykloturisty. Na trhu jsou k dostání levná elektrokola i kvalitní za vyšší cenu a s delší životností baterií i motorů samotných. Ovšem kdo má velmi kvalitní klasické kolo a uvažuje o elektrokolu, nechce se vzdát svého vyladěného miláčka. Pro takové lidi existují přestavbové sady, které z běžného kola udělají elektrokolo. Stále je to však celkem náročná procedura. Na světě už jsou možnosti, jak vše zvládnout za pár desítek sekund.

Komplexní prohlídka kola před sezónou

Když celou zimu prosedíte u kamen a někdo po vás s prvním jarní sluníčkem chce, abyste se honem rozhýbali a začali sportovat, nejde to tak rychle, jak byste si představovali. Úplně stejně to funguje i s vaším kolem. Když ho poprvé na jaře vytáhnete po dlouhé zimě, také potřebuje pořádnou přípravu stejně jako vy.

Ľahká elektrifikácia starého bicykla

Uvažujete o elektrobicykli? Máte svoj obľúbený, vyladený a kvalitný klasický bicykel a nechceli by ste ho vzdať? Zdá sa vám rovnako kvalitný elektrobicykel drahý? A nechcete sa trápiť dodatočnou elektrifikáciou svojho bicykla, nemáte chuť naťahovať káble a meniť celé koleso len preto, že by ste radi využívali silu pomocného motora? Zrejme sa rovnakými otázkami trápili aj iní ľudia a výsledkom je spôsob, ako za šesťdesiat sekúnd prerobiť váš „obyčajný“ bicykel na elektrobicykel.

Zimná cyklistická bielizeň

Jazdiť na bicykli v lete je jednoduché. Stačia vám nejaké kraťasy a tričo s krátkym rukávom a aj keď sa spotíte, nič sa nedeje. V letných horúčavách oblečenie ľahko uschne. No spotiť sa na jeseň alebo v zime, to zaváňa silným prechladnutím a v horšom prípade seknutím v krížoch, ako sa hovorí problémom s medzistavcovými platničkami. Kvalitná bielizeň je alfou a omegou cyklistiky v chladnejšom počasí.

Vozit zrcadlovku na kole?

Ve volném čase rád jezdím na kole. Mám horské kolo, ale rád na něm jezdím klasickou cykloturistiku. Doma po vesnicích a polních cestách po okolí, o dovolené se ubytuji v penzionu a vyrážím na hvězdicové výlety do okolí. A všude se nejen kochám krajinou, ale chci také fotografovat. Vyzkoušel jsem různé druhy fotoaparátů, mezi jinými i svou zrcadlovku Nikon D5100. Jak se s ní fotí na kole a jak se zrcadlovka na kole vozí?

Môj Dexter už nevŕzga

V minulom článku som spomínal, ako sa počas výletu objavilo nepríjemné škrípanie vždy, keď som šliapal do kopca alebo na rovinke silou. Pozorovaním som zistil, že je to nezávisle od zaradeného prevodu vždy, keď sú pedále vo vodorovnej polohe a že je to zrejme zo stredového zloženia. Dnes som poruchu odstránil. Či skôr dal odstrániť.

Silniční anebo krosové kolo?

Prohlížíte si fotografie z právě skončené cyklistické sezóny a uvažujete, na jakém kole vyrazíte na jaře opět ven? Jsem na tom podobně. Léta jezdím na horském kole, nejen po lesních a polních cestách, ale i po asfaltkách a když mě na silnicích mezi vesnicemi předjíždějí borci, kteří sedlají silniční kola, tak uvažuji na takové přesedlat, aspoň na některých výletech. Ale zajímají mě i krosová kola. Které si vybrat?