Tag Archives: platnička

Opálenie už mi skoro vybledlo

Občas stretávam, keď idem autom, na cestách aj cyklistov, teplo oblečených a s kuklami na hlavách, ako sa aj pri teplotách okolo nuly vezú na svojich dvojkolesových tátošoch. No ja zimu naozaj nemám rád, ja si počkám na svoj prvý výlet až na jar, keď teploty trochu vystúpia na pre mňa prijateľné hodnoty. Z jesenných jázd na bicykli mám odskúšané, že zvládam aj jazdu pri teplotách okolo desať stupňov. Pri nižších sa mi na bicykel už naozaj nechce.Ako nastaviť bicykel pri bolesti v krížoch

Aj cyklista je len človek a ako takého ho postihujú choroby alebo úrazy. Ale cyklista je vytrvalý človek a preto chce aj napriek obmedzeniam, ktoré choroby a úrazy prinášajú, naďalej sa venovať svojmu koníčku a jazdiť na bicykli, aby poznával nové miesta, kochal sa krajinou a užíval si život. A v neposlednom rade môže byť jazda na bicykli kondičnou záležitosťou a pomáha utužovať zdravie a udržiavať fyzickú silu, ktoré sú potrebné pre bežný život. Ako teda upraviť svoj bicykel, keď nás bolí chrbát či kríže a nechceme sa vzdať jazdenia?

Na mňa nemusíte trúbiť, ja mám spätné zrkadlo

Ako cykloturista sa pohybujem nie len po poľných a lesných cestách, ale často jazdím aj na asfaltkách. Obľubujem cesty tretej triedy medzi dedinami, ale občas musím prejsť aj nejaký kus po ceste prvej triedy. A teda sa stretávam s celkom silnou premávkou, kedy ma predbiehajú osobné aj nákladné autá. V takom prípade už nie som len amatérsky športovec, ale predovšetkým účastník cestnej premávky. Som si toho vedomý.

Po dlhom čase opäť sólo výlet na bicykli

Je to tak, po trinástich rokoch jazdenia na bicykloch vo dvojici s priateľkou budem asi musieť opäť začať jazdiť sám. Aké to asi bude som si vyskúšal týždeň po prvom tohoročnom výlete po okrese. Využil som fakt, že sa po daždi umúdrilo počasie, že som si spravil dopredu čo najviac roboty a mal teda čas vybrať sa na bicykel aj v piatok, kedy väčšina ľudí finišuje v práci svoje povinnosti pred víkendom.

Co s sebou na cyklodovolenou

Na dovolené si chceme odpočinout od každodenních starostí. Současně ale nechceme žít úplně asketicky a máme rádi své pohodlí. Proto si sebou bereme věci, které nám dovolenou zpříjemní a zjednoduší. Za ta léta, co jezdíme převážně na dvoutýdenní pobyty a bydlíme nejčastěji v pensionech, už máme vypracovaný seznam, co všechno budeme potřebovat. Možná vás bude inspirovat, co si sebou zabalíte z domova na té vaší dovolené na kole.

Nové cyklistické oblečenie

Tento rok som musel vymeniť svoje cyklistické oblečenie za nové. Dlhé roky som jazdil v bežných kraťasoch a bavlnenom tričku, často v takom, aké som kúpil na chatách na vrcholoch niektorých turistických centier. No po operácii bedrovej platničky som začal plne využívať funkčné tričká a prvú dovolenku som v takom cyklooblečení strávil v roku 2013 v Mikulove. Hlavným dôvodom nákupu bolo ochrániť chrbát pred prechladnutím zo spotenia sa.

Jízda na kole čtyři roky po operaci ploténky

Ano, letos v květnu to jsou čtyři roky, co mě „chytli záda“ a to tak, že jsem skončil na operačním stole neurochirurgie s diagnózou „vyhřezlá ploténka“. Jaký to mělo průběh a jak se situace s ohledem na moji zálibu v jízdě na kole vyvíjela? Pokusím se shrnout dílčí informace z jednotlivých článků a současný stav po čtyřech letech od operace bederní ploténky L5S1.

Prvý jarný cyklovýlet 2015

Konečne sa mi podarilo skombinovať počasie, prácu aj iné povinnosti a vyrazili sme na prvý jarný výlet na bicykli v roku 2015. Zimu veľmi nemáme radi a už vôbec nie vlhko, tak sme prvý výlet odkladali, hoci pár dní v marci či začiatkom apríla lákalo vyjsť von. No pekné počasie na dve-tri hodiny sa nám zdalo málo, preto sme bicykle vytiahli až koncom tohto mesiaca. Aj tak je to celkom zavčasu, väčšinou sme začínali bicyklovať až v máji.

Nákup elektrokola

Elektrokola už přestávají být raritou, potkáváme je stále častěji ve městech i na výletech po krajině, naposledy jsem o tom psal v článku z vyjížďky na hrad Landštejn a rozhlednu U Jakuba v České Kanadě. Opravdu strmé cesty a k tomu výstup na vysokou věž zvládne s lehkostí i méně trénovaný cyklista, pokud mu pomáhá elektromotor.

Jak neskončit v posteli: Než vyrazíte na kole do zimy

Zima je v plném proudu. Pro mnoho cyklistů ovšem nejsou ani zimní dny nebo dokonce bílé vánice důvodem, kvůli kterému by měli ze sedel sesednout. Pokud nejsou velké závěje a nežijete přímo na horách, skutečně neexistuje žádný závažný důvod, proč byste měli od svých cest na kole upustit. Musíte ovšem počítat s tím, že je dobré si na některé věci dávat větší pozor.