Ako nastaviť bicykel pri bolesti v krížoch

Aj cyklista je len človek a ako takého ho postihujú choroby alebo úrazy. Ale cyklista je vytrvalý človek a preto chce aj napriek obmedzeniam, ktoré choroby a úrazy prinášajú, naďalej sa venovať svojmu koníčku a jazdiť na bicykli, aby poznával nové miesta, kochal sa krajinou a užíval si život. A v neposlednom rade môže byť jazda na bicykli kondičnou záležitosťou a pomáha utužovať zdravie a udržiavať fyzickú silu, ktoré sú potrebné pre bežný život. Ako teda upraviť svoj bicykel, keď nás bolí chrbát či kríže a nechceme sa vzdať jazdenia?

Medzi ľudmi je bežne rozšírená prax, že keď nás niečo bolí, vezmeme si tabletky proti bolesti. Bolesť nás prestane trápiť a my sa opäť môžeme venovať činnosti, v ktorej nás bolesť obmedzovala. Najčastejšie práca v zamestnaní, ale aj v záhrade či športovanie.

Málokto si ale uvedomuje, že tabletky proti bolesti neliečia bolesť, len ju tlmia. Problém, ktorý vyvolal bolestivú reakciu, neodstránia, ale zabránia prenosu informácie z postihnutého miesta do mozgu. A tak si ďalej humpľujeme zdravie, prehlbujeme a zhoršujeme problém, len to necítime a myslíme si, že môžeme robiť všetko, ako pred udalosťou, ktorá bolesť vyvolala.

Takže by sme v prípade akútnej bolesti mali prestať namáhať tú časť tela, ktorá nám bolesťou signalizuje problém. Tabletky proti bolesti sú naozaj len krátkodobým núdzovým riešením, po ktorom musí nasledovať liečenie. Sám vozievam tablety proti bolesti na dlhšie výlety, aby som mal možnosť dôjsť do cieľa či do civilizácie, kde mi bude môcť byť poskytnutá pomoc alebo odvoz autom.

Ak trpíme chronickými bolesťami, zrejme majú pôvod v trvalom postihnutí tkaniva či kĺbov. Mnoho ľudí si na tento svoj zdravotný problém zvyklo a bolesť je trvalou súčasťou ich života. Do určitej miery ju ani nevnímajú, vypestovali si akýsi návyk. Ľudia s poškodenou chrbticou, opotrebovanými kĺbmi kolien či ramien vedia, o čom píšem. Chrbát dokáže bolieť aj niekoľko dní a poškodenie platničiek L5S1 je veľmi častou diagnózou aj u mladšej generácie. U mňa dokonca skončilo operáciou, pretože bolesť bola trvalá a takmer nevydržateľná. Operácia bedrovej platničky odstránila trvalú bolesť, no občas sa bolesti ozvali, najmä pri neopatrnom kroku alebo zvýšenej námahe. No aj napriek operovanej platničke opäť bicyklujem.

Začal som jazdiť po dlhej pauze, kedy som ešte občas mával mierne bolesti. Na pooperačné kontroly som chodil pravidelne a so svojím lekárom sme konzultovali nie len priebeh liečenia, ale aj možnosti športovania a hľadali najvhodnejšie polohy tela pri športe, práci aj oddychu. Okrem iného som sa dozvedel, že každé poškodenie bedrovej platničky môže byť trochu iné, trochu v inom mieste a v inom rozsahu a preto aj možnosti pohybu a športu sú odlišné. Skrátka to treba skúšať, avšak len do prvej bolesti. Bolesť nám signalizuje, kedy už sme zašli priďaleko, kedy už si ubližujeme.

Preto sa treba vyvarovať tabletám a krémom proti bolesti, aby sme mali informáciu, kde je hranica, kedy už stačí. Či už sa jedná o maximálny uhol zohnutia alebo o maximálnu silu alebo aj dĺžku záťaže. Telo nám povie, kedy má dosť, len mu v tom nesmieme brániť analgetikami.

Nastavenie bicykla pri bolesti chrbta

Aby sme pri jazde na bicykli minimalizovali záťaž na hranici bolesti, okrem postupného zvyšovania kondície si môžeme pomôcť aj zmenou nastavenia bicykla. Najmä chrbát s trvalým poškodením bedrových platničiek, ktoré ale ešte nie je na operáciu, ale aj po absolvovaní operácie, je citlivý na výšku sedla a nastavenie kormanu.

Vo všeobecnosti možno povedať, že najhoršie je na boľavý chrbát jazdiť na bicykli priveľmi sklonený nad riaditkami, s vysokou polohou sedla. Ohnutý chrbát tlačí stavcami na platničky, tie sa vydúvajú do bokov, tým tlačia na nervové zakončenia prevážne nôh a cítime bolesť. Bedra, podkolenia, lýtok či krajčírskeho svalu, ale aj chodidiel a prstov na nich.

Riešením je zmena bicykla, niektorých komponentov alebo iné nastavenie posedu na bicykli. Pretože okrem polohy, v akej na bicykli sedíme, nám bolesť spôsobujú aj nárazy do zadku (chrbtice) alebo rúk od nerovností na cestách.

Author Quanta, foto zo stránky: http://www.universeslovakia.biz/kategoria/bicykle-author-2014/26-horske/bicykel-author-quanta-14-biela-strieborna-limetkova/
Author Dexter, foto zo stránky: http://www.universeslovakia.biz/kategoria/bicykle-author-2014/26-horske/bicykel-author-dexter-14-biela-cierna-kawa-zelena/

Veľmi pomôže výmena pevného bicykla za stroj s odpruženou prednou vidlicou. My sme si takmer okamžite všimli zníženie námahy chrbta a ramien, keďže odpružená vidla filtrovala všetky nerovnosti, ktorých je na slovenských asfaltkách požehnane. Samozrejme tuhosť pruženia sme museli na každom bicykli nastaviť podľa svojej hmotnosti, aby nebolo priveľmi mäkké, ale ani zbytočne tvrdé.

Druhou odporúčanou úpravou bicykla pri bolestiach chrbta je zmena výšky sedla. Niekedy stačí zmena o pol centimetra a hneď pocítite úľavu. Ktorým smerom sedlo posunúť vám nepoviem, to si musíte vyskúšať. Naozaj záleží od toho, ktorá platnička a ako veľmi je postihnutá a v ktorej polohe sa vám od bolesti uľaví.

U mňa sa bolesti chrbta objavovali asi po hodine jazdy na bicykli a po dvoch som začínal cítiť kŕče v lýtkach. Keď som chodil pešo (po doktoroch, po úradoch…), tak som mával bolesti chrbta v približne rovnakých časoch. Pomohlo mi na chvíľu ísť do podrepu a prehnúť chrbát dopredu. Veľmi rýchlo som si našiel úľavovú polohu, teda uhol chrbta, kedy ma bolesti prešli a po pár minútach v takejto polohe som opäť mohol fungovať.

Takže som si sedlo nastavil o pol centimetra nižšie, aj za cenu pokrčených nôh na pedáloch a vydal sa na krátky výlet tak, aby som po hodine mohol rýchlo byť doma alebo pokračovať ďalej. Bolesť sa dostavila, ale menšia. Takže sedlo šlo ešte nižšie. Stačili mi celkom tri skúšobné výlety, kým som našiel takú výšku sedla, pri ktorej necítim bolesť za jazdy, pravda ak si dám zavčas pauzu. Samozrejme som skúšal, koľko vydržím. Po štyroch hodinách jazdy už ma naozaj bolí chrbáta a začínam dostávať kŕče do chodidiel alebo lýtka. Takže teraz vždy po prvej hodine jazdy si spravím krátku prestávku, stačí na päť minút zísť z bicykla a postáť alebo sa poprechádzať a môžem vyraziť. Keď si spravím každú hodinu krátku pauzu, počas ktorej sa občerstvím, vydržím takto jazdiť celý deň a na horskom bicykli mi nerobí problém urobiť ani sto kilometrov.

Okrem úpravy polohy sedla nesmieme zabúdať ani na riadidlá. Výhodu majú tí, ktorí majú na bicykli nastaviteľný predstavec a vedia si meniť nie len vzdialenosť riadidiel od sedla, ale aj ich výšku nad cestou.

Alebo si namontujete „barany“. Ja som zvolil dlhé, takže teraz môžem riadidlá držať v troch polohách a za jazdy meniť tak aj sklon chrbáta na bicykli. Aj uhol baranov na kormane som počas prvých dní menil, aby som našiel tú najlepšiu polohu pre môj chrbát a maximálne tak oddialil pocity bolesti pri výletoch na bicykli.

Takže nájsť správnu kombináciu výšky sedla, vzdialenosti od riadidiel aj ich výšku nad kolesom je najlepšou prevenciou proti bolesti chrbáta pri jazde na bicykli. Keď k tomu pridáte aj spätné zrkadlo, aby ste sa nemuseli otáčať pri potrebe sledovať premávku za vami, urobíte maximum, čo sa bicykla týka, aby ste bolesť chrbta minimalizovali alebo úplne odstránili. Keď k tomu pridáte pravidelné prestávky v jazde, ste na najlepšej ceste opäť si užívať jazdu na bicykli a nemať strach, že vás bolesť ochromí alebo vám nedovolí na bicykel vysadnúť.

A ešte jedna „maličkosť“. Deväťdesiatšesť kíl na meterosemdesiat výšky naozaj nie je to pravé orechové. To vás potom chrbát bolí aj bez bicyklovania. Ale keď sa mi podarilo nahradením bieleho pečiva, chleba, knedlí či zemiakov kváskovým chlebom znížiť svoju hmotnosť o 14 kilogramov, tak som na každý kopec vyšiel o čosi svižnejšie a úplne ma prestal bolieť chrbát. Bodaj by aj nie, nosiť zbytočne taký ruksak pred sebou! Takže ak vás bolieva chrbát, zamerajte sa na svoj bicykel, ale nezabudnite ani na seba. Oplatí sa urobiť drobné zmeny k lepšiemu, život je potom oveľa krajší. Aj zo sedla bicykla!


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..