Smrt automobilům aneb Pojďte si raději pořádně zašlapat!

Každé ráno čekáte v dopravní zácpě a každé odpoledne v ní opět trávíte drahocenné minuty popracovního času? Zlobíte se nad projezděným palivem? Myslíte i na přírodu a chcete ulevit životnímu prostředí? Své peněžence? Svému zdraví? Svému pásku u kalhot, který se z posledních sil snaží vzdorovat čím dál většímu bříšku? Pak je na čase nechat auto v pangejtu a vyrazit po svých… Anebo si čtyřkolového bručouna ještě nechte, ale pořiďte mu jednostopého konkurenta a vašeho nového kamaráda!

Češi propadli bicyklům!

Mnoho anket a počítadel umístěných ve městech jasně vypovídá o vzrůstajícím trendu mezi českými obyvateli – kolo se stává populárním dopravním prostředkem. A není divu! Vzrůstající ceny benzínu a nafty, katastrofální stav silnic a nervy drásající kolony v dopravní špičce vybízejí ke změně dosavadních preferencí. Vždyť s autem se pojí také mnoho nákladů – nejedná se pouze o palivo, ale i o údržbu jako takovou. Mycí servis, zimní i letní přezutí, pořizování lékárničky i jiného nutného vybavení, odvádění povinného ručení… A jako nevítaný bonus zamořené ovzduší – vždyť kdo má rád smogovou poklici přikrývající město, kde jen stěží dohlédnete na konec ulice přes znečištěnou mlhu?! Asi nikdo.

Kolo auto předčí!

Ano, bicykl má zkrátka své velké trumfy, které mu jen tak někdo nevezme. Pyšní se nejen zajímavou historií, ale též trochu osobnějšími výhodami, jež ocení každý potencionální jezdec. Pořizovací náklady na kolo jsou minimální v porovnání s automobilem. A pokud si nepotrpíte na nejnovější modely, dobrou službu odvede i bicyklový veterán od souseda za láhev vína nebo makový závin. Kolo je nenáročné i na skladnost a co teprve na palivo! Jede na snídani, oběd, večeři… Ne, neděláme si legraci, hravě totiž spálí vaše přijaté kalorie z denního jídla – to proto, že je zkrátka „vyšlapete“. Stačí naskočit a pořádně dupat do pedálů, štíhlá postava a dobrá kondice se dostaví v dohledné době! A ten dobrý pocit! Navíc při své jízdě cyklista neprodukuje žádné nežádoucí výfukové plyny a jeho krasojízdu neohrozí ani tříkilometrová kolona – díky široké síti cyklostezek se hravě dopraví do cíle. Zkrátka pohodlně, rychle a bez nutnosti se proplétat mezi popojíždějícími auty.

Ale je tu pár ALE

Ani jízda na kole a jeho vlastnictví není úplně růžové, pochopitelně. Pokud nehodláte jezdit ulicemi nonstop, připadá v úvahu otázka nad tím, kam kolo uskladnit? Rozhodně jej nenechávejte na ulici – na to ostatně existuje také řadu průzkumů, které měřily, za jak dlouho takové volně stojící kolo zmizí. A zmizelo rychle. Pokud nechcete chodit zase pěšky, pak své kolo náležitě zamykejte speciálními zámky a na noc jej raději uklízejte dovnitř svého příbytku. Máte-li kolárnu, tím lépe, ovšem nezapomeňte ji zajistit! Také je dobré nechat kolo občas prohlédnout odborníkem – přeci jenom není milé, když se ráfek při jízdě uvolní či přestane pracovat brzda! To se pak zdraví posilující výlet do nákupního centra, s cílem ukořistit voňavé bagety k večeři, změní v adrenalinový zážitek. A pokud vás potká při zpáteční cestě, pak v bagetový cyklo masakr.

Zkuste šlapat s dobou a…

…využijte zajímavé možnosti se na kole projet, kdykoli je libo, avšak bez nutnosti jej vlastnit. Ano, ze zahraničí se do naší vlasti rozšířila zajímavá služba, spočívající v nainstalovaných stojanech s bicykly, které si za uhrazení menšího poplatku můžete vypůjčit, tři hodiny jezdit a až se vám jízda zprotiví, tak kolo jednoduše vrátit opět do příslušného stojanu. Iniciativu s názvem „Rekola“ už najdete v šesti velkých městech České republiky a její cyklo stánky i dopravní „oře“ poznáte bezpečně – září do dáli svou růžovou barvou. Proč služby využít? Můžete projezdit své město křížem krážem a bez obav z toho, že vám kolo někdo ukradne. Vždyť ukrást zářivě růžové retro kolo s firemním nápisem – to chce už notnou dávku odvahy a obchodní talent při následném přeprodeji!

Mimo službu „Rekola“, kterou si oblíbily i známé tváře jako Simona Babčáková či Jenovéfa Boková, zkuste ve svém okolí zapátrat i po jiné podobné iniciativě založené na „sharingu“ kol – tedy jejich sdílení za drobnou úplatu. Po celé ČR jich existuje spousta, bicykly totiž zkrátka táhnou! A Češi už nejsou jen muzikanti, ale i cyklisti a neskáčou, ale šlapou! Aneb co Čech to, cyklista a kdo nešlape, není Čech!

Takže na svém či půjčeném? V centru či za městem? Na nákup či na vyhlídkovou jízdu? Ráno či večer? Záleží jen a jen na vás, stačí nasednout a užívat si vítr ve vlasech. Přidáte se?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..