Sú cyklistické prilby a výstražné vesty na bicykli povinné?

Nedávno som obedoval cez poludňajšiu prestávku s jedným známym, ktorému v rámci rehabilitácie odporučili zvýšený pohyb. Rozprával som mu o bicyklovaní a o tom, ako by jazda na ľahký prevod mohla prospieť jeho zdravotnému stavu a zlepšiť telesnú kondíciu. Zarazil ma dvomi vecami. Najprv klasickou výhovorkou, ako má veľa práce a nemá čas na bicyklovanie. A potom, že by si musel kúpiť prilbu a výstražnú vestu. Myslel som si, že tieto bludy už medzi ľudmi dozneli.

Povery o povinnom používaní výstražnej vesty cyklistami u nás panujú od čias, kedy chceli naši zákonodarcovia zaviesť povinné cyklistické prilby aj v obci pre babky, idúce v nedeľu do kostola. Každému rozumnému človeku je jasné, že išlo iba o kšeft, ktorý mal nahnať kamarátom tržby za masívny nárast predaja prilieb a vláde peniaze z DPH. Výsledkom je, že mnoho cyklistov zavesilo bicyklovanie na klinec, pretože vo veste ani prilbe jazdiť nechceli. Tak nejazdia vôbec alebo len v Poľsku, Čechách, Rakúsku a Maďarsku, kde sú vlády menej dementné.

A vesty? Tie sa podľa mňa dostali do návrhu zákona a verejnej diskusie len preto, že aby sa ich stiahnutím zdalo povinné používanie prilby cyklistami ako menšie zlo. Fuj, za toto platíme dane a živíme politikov?

Vysvetlil som kamarátovi pri stole, že výstražné vesty sú blud a nie sú pre cyklistov povinné. A že používanie prilby na bicykli pre dospelého človeka je iba na Slovensku povinné len na cestách mimo obce. Čo si myslím, že platí len na verejných komunikáciách, za ktorú nepovažujem poľnú cestu medzi dedinami.

mountain-bike

Cyklistické prilby, ak ich nekupujete v akcii v predajni potravín, sú dnes z ľahkých ale pevných materiálov. Sám používam prilbu Specialized a hoci mi vadí ju mať na hlave a na dovolenke v Čechách jazdím bez nej, sú dni, kedy je mať ju na hlave výhodou. Napríklad v letných horúčavách, kedy zabráni úpalu. Fakt je ľahká a už som si za tie roky na ňu zvykol, hoci tu na webe nájdete mnoho fotiek, kedy som jazdil bez nej.

Na bicykli aj na cyklistickom oblečení máme výstražné prvky a bicykle sú vybavené blikačkami aj svetlom. Bezpečnosť cyklistu je jeho prvoradým záujmom, ale nútiť niekoho zákonom sa mi prieči. Aj na tomto príbehu je vidieť, ako si ľudia pamätajú búrlivú diskusiu o návrhu zlého zákona, ale nemajú tušenie, ako je to naozaj.

Ak zvažujete bicyklovanie či cykloturistiku, nebojte sa. Cyklistická prilba nie je drahá a je ľahká a vzdušná a môže sa hodiť. Ale vystražnú vestu na sebe naozaj nemusíte mať.
Author: Ďusi

7 thoughts on “Sú cyklistické prilby a výstražné vesty na bicykli povinné?

  1. Zháňal som túto info pred rokmi, keď som prvý raz trávil dovolenku v Česko-Rakúskom pohraničí. Niekoľko českých webov mi potvrdilo, že v Rakúsku nie je prilba pre dospelého cyklistu povinná a odvtedy som nezaznamenal nijakú zmenu, hoci pravidelne sledujem niektoré veľké weby. Veď aj tu naľavo od diskusie máte pár „konkurenčných“ článkov a nikto o prilbách v Rakúsku nepíše.

 1. dobry den,chcel by som vedieť či musim mať cyklisticku prilbu mimo obce a ako je to s vestou?

  1. Mám známého, který jel do práce jako každý den na kole a protože neměl přilbu, je už 20 let ležák. Asi to není o tom, jestli musíš, ale sám bys měl chtít.

   1. Ležák není proto, že jel do práce na kole, ale protože měl nehodu. Vlastní nepozornost nebo ho někdo srazil autem? Nedal mu přednost?

 2. Nepozornost, šutr
  Ale myslel jsem tím, kdyby měl přilbu, tak mu netekla krev z uší a neskončil by jako ležák
  Ale máš pravdu…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..