Bicykel po operácii platničky

Ako bicyklovať po operácii platničky. Túto otázku som si kládol pred tromi rokmi. Zatiaľ potichu, len pre seba, pretože mi práve diagnostikovali vyskočenú platnička, česky výhřez ploténky. Dovtedy zdravý ako buk a zrazu, v priebehu pár týždňov kalika, ktorá čaká na operáciu, aby ju prešli tie neznesiteľné bolesti a možno zase bez problémov chodila. Pre zdravého človeka niečo neznáme, pre postihnutého jediná nádej. A keďže počas čakania na operáciu som mal čas a tablet s pripojením na internet, hľadal som. Má niekto skúsenosti s tým, ako je to s bicyklovaním po operácii bedrovej platničky?


Možno si poviete, že musím byť švihnutý, keď v situácii, kedy nemôžem chodiť, len bezvládne ležím na posteli pod vplyvom silných utišujúcich prostriedkov, aby sa tá bolesť dala aspoň trochu zniesť, myslím na to, či budem môcť bicyklovať. No verte, že vtedy som mal slušnú a slušne platenú prácu, takže existenčné problémy som nepociťoval a veril som, že sa do zamestnania zase vrátim, keď všetko dobre dopadne. Keďže som ležal doma tri týždne, mal som dosť času si na nete prečítať, čo sa rozumie pod pojmom vyskočená platnička, ako to vyzerá a čo to vlastne ovplyvňuje. A že asi môj ďalší život bude sprevádzaný nemožnosťou ťažko fyzicky pracovať (nevadí), dvíhať ťažké bremená (nepotrebujem) a občasnými bolesťami chrbta. Problémy so sedením a tiež s nastupovaním a vystupovaním z auta, prípadne dlhým šoférovaním. To by mi vadilo, ale nič, čo by sa nedalo vyriešiť. Nie len tabletami, ale aj cvičením, posiľovaním chrbtového a brušného svalstva a úpravou zvykov v živote. Takže ma naozaj zaujímalo, či budem môcť, keď skončí rekonvalescencia, opäť bicyklovať, či ma nebude bolieť pri bicyklovaní chrbát, aké dlhé trasy a koľko hodín v sedle zvládnem, či takýto šport nebude zhoršovať moju situáciu s operovanou platničkou. A či sa nebudem musieť poobzerať po inom hobby a inom štýle trávenia letných dovoleniek. Lebo more ma nezaujíma, videl som ho.

Verte, že hľadal som dlho a poriadne. Prešiel som nie len známe cyklistické servery, ale aj všelijaké iné. A na nich som hľadal odpoveď, či človek po operácii bedrovej platničky môže bicyklovať a ak áno, ako dlho, ako veľa. A verte, že s Googlom aj inými vyhľadávačmi viem pracovať.

Výsledkom môjho snaženia sa pred operáciou aj po operácii (ležal som tri a pol mesiaca, kým mi dovolili sedieť, chvíľku) boli dva poznatky. Prvý bol ten, že sa veľmi málo píše o probléme s vyskočenou platničkou v súvislosti s bicyklovaním a druhý, že čo si človek neurobí, nevyskúša, sám, to nemá.

Pre poriadok by som mohol snáď napísať, že môj problém spočíval vo vyskočení platničky bedrových stavcov, v lekárskej terminológii označovanej ako L5S1. Vraj asi najčastejšia problémová platnička, súvisí to so súčasným sedavým štýlom zamestnaní. V mojom prípade došlo k roztrhnutiu platničky, či skôr jej kožovitého obalu, a uvoľneniu jej obsahu do priestoru medzi nervy, miechu a svalstvo. Tento gél sa nazýva „vysunutie“ alebo aj „vyskočenie“ a bolesti, v mojom prípade nôh, kolena, bedrového kĺbu sú spôsobené tým, že táto vysunutá časť obsahu platničky tlačí jednak na nervy, vychádzajúce z miechy medzi stavcami do dolných končatín, jednak na svalstvo, ktoré sa zapáli, napuchne a opäť tlačí na výron aj nervy. A keďže stavce, ktoré nesú celú váhu hornej časti tela, tlačia na platničku ako lis, vytláčajú tento obsah platničky von.

V mojom prípade bolo situácia o to vážnejšia, že sa gélovitý obsah oddelil od platničky, vyschnutím stvrdol do klina a tlačil na miechu. Celý kus mal rozmery asi 12 x 4 mm. Všetci lekári, s ktorými som v súvislosti s mojou platničkou L5S1 a jej magnetickou rezonanciou prišiel do styku, boli týmto faktom veľmi znepokojení a to, že aj štvrtá platnička nie je na tom najlepšie a hrozí podobný scenár, ich v tej chvíli pramálo zaujímalo. „Hlavne pokojne a neskákať“! mi zakaždým zdôrazňovali. No ja som bol v tých bolestiach rád aj za to, že som pomaly prešiel na WC a späť, čo bolo asi 2 x 5 metrov. Bolesť pri státí bola neznesiteľná, čistenie zubov a holenie som robil na štyrikrát s desať minútovými prestávkami, kedy som po odpadnutí do postele rozdýchával bolesť a zbieral sily na ďalšiu etapu v kúpeľni. Komplet hygiena a dostať sa z domu von trvalo poldruha hodiny. Tak kde by som sa ponáhľal alebo dokonca si vyskakoval, že? Na vyšetrenia ma vozieval kamarát mojím autom, kde som ležal na zadných sedadlách. Z domu do nemocnice mám 600 metrov, ktoré som ale nebol schopný zvládnuť pešo ani s pomocou. Počas celého čakania na operáciu som bral okrem liekov proti bolesti aj lieky na uvoľnenie kostrového svalstva, aby sa zmiernil tlak od stavcov na platničku. U ľudí s malým vysunutím to vraj pomáha a po troch mesiacoch môžu zase chodiť do práce.

stavce

Na tomto obrázku vidieť stavce, pohľad zvnútra tela, medzi nimi tmavšie platničky a vzadu vychádzajúce nervy do tela.

Toľko teda k môjmu problému s platničkou a teraz, ako je to s tým bicyklovaním.

Podľa sporých informácií, ktoré som získal na českom a slovenskom internete mi vychádzalo, že asi polovica ľudí, ktorí bicyklujú a sú po operácii bedrovej platničky, pociťuje bicyklovaním zhoršenie stavu a zvýšenie bolestí v oblasti chrbta, ale napriek tomu bicyklujú. A druhá polovica týmto problémom postihnutých ľudí bicyklovaním zaznamenáva zníženie bolestivosti chrbta a práve preto s bicyklovaním neprestáva. Takže to vyzeralo fifty-fifty.

S lekárom ktorý ma operoval, som bol pravidelne v kontakte a aj bicyklovanie som s ním konzultoval. Po kontrole po roku od operácie mi navrhol, že to môžem skúsiť, ale doporučoval tak pol hodinu v sedle, potom prestávka. A nie viac, ako hodinu bicyklovania na jeden deň. Pre počasie aj pracovnú vyťaženosť priateľky to vyšlo tak, že sme po roku a štvrť od operácie dali len jeden výlet, asi 25 km, rozdelený na dve etapy s návštevou jej priateľky uprostred cyklovýletu. Preto že som krátko predtým dokončil svoje učenie sa sedenie na stoličke, tak som bol rád, že na bicykli nemusím byť dlhšie, na druhej strane som sa tešil z pohybu na ňom a aj z toho, že okrem omínania zadku ma nič nebolelo. Ani chrbát, ani nohy, ani kĺby a to ani niekoľko dní po výlete. Začal som veriť, že môj večný optimizmus bol na mieste, patrím do tej druhej skupiny cyklistov operovaných na platničku, ktorým bicyklovanie pomáha.

Aby som to skrátil. V roku 2013 som počas jari, leta a jesene najazdil vyše 1100 kilometrov na horskom bicykli. Vrátane dovolenky v Mikulove a okolí a v Slovenskom raji. Väčšinou teda po asfaltových cestách. A výsledok?

Po každom cyklovýlete som sa cítil skvele, bolo jedno či mal 30 alebo 70 km, aj niekoľko dní. Prehnutie nad kormanom mi nerobí problémy, zdá sa, že mi tá poloha vyhovuje. No po prvej hodine bicyklovania si musím dať prestávku, omína ma zadok a potrebujem sa poprechádzať, aby sa mi uvolnili svaly na nohách. Prakticky si prestávku robím každú hodinu. Bolesti chrbta nemám, tie ani keď nebicyklujem, ja mávam problémy skôr s nohami. Tŕpne mi chodidlo a občas ma bolí pod kolenom vzadu, mávam kŕčovité bolesti v lýtku. To sú tie nervy medzi stavcami a tlak na ne. Dlhé prechádzky (5 km) alebo bicyklovanie tie kŕče uvoľňuje.

Pre poriadok musím napísať, že stále jazdím na pevnom horskom bicykli 26″ Author Mystic, ale vždy v cyklistických rukaviciach a na jar 2013 sme si kúpili cyklokraťasy aj dlhé nohavice s gélovou vložkou vo vnútri. Výrazne to pomáha tlmiť nárazy do chrbtice od nerovností ciest. Zo začiatku som veľmi citlivo a bolestivo vnímal každú priečnu nerovnosť a také „rolety“ pred križovatkou od brzdiacich áut na letnom asfalte boli hotovým utrpením. Veľmi rýchlo som si ale zvykol odľahčiť zadku miernym napnutím nôh v pedáloch a nadvihnutím zadku nad sedlo, aby som to necítil. Neskôr, po získaní lepšej kondície aj s pomocou gélových vložiek nohavíc som zvládal prejazdy nekvalitných ciest bez problémov.

mystic

Tak tu som bol ešte zdravý

Tu musím pripomenúť, že prvé dva roky od operácie som poctivo pravidelne cvičil každý deň trištvrte hodinu cviky na posilnenie chrbtového aj brušného svalstva. Nie, že by som teraz necvičil, len už nie každý deň. Myslím, že aj to mi pomohlo k bezproblémovému bicyklovaniu, ale aj k práci bez bolestí za počítačom.

Takže ako je to s bicyklovaním po operácii chrbtovej platničky? U mňa dobre, môžem. Som rád, že patrím do skupiny, ktorej bicyklovanie nezhoršuje pooperačný stav, skôr pomáha k lepšej kvalite života. Pravdupovediac, ťažko by som si predstavoval môj ďalší život bez bicykla. Keď sme prvý rok po mojej operácii boli v Mikulove na „pešej“ dovolenke, nebolo to ono. Chodiť pešo alebo jazdiť autom nám nevyhovuje. Zo sedla bicykla je svet predsa len krajší. Aj preto sme o rok našu dovolenku v tomto krásnom kraji zopakovali, tentoraz už s bicyklami.

Ak vás trápia platničky alebo ste po ich operácii a uvažujete nad tým, či budete môcť bicyklovať, môžem vám poradiť len jedno. Treba to skúsiť a uvidíte. Ak predtým budete posilňovať chrbtové a brušné svalstvo, urobíte svojmu telu len dobre. Rovnako tak môže pomôcť znížiť sedlo o pár centimetrov, aby ste neboli nad kormanom priveľmi zohnutý. A dobré oblečenie to všetko len podčiarkne.

Ja už nemusím rozmýšľať, či sa mi oplatí kupovať nové bicykle. Ja už to viem a chystám sa na to. Len asi zvolím prednú odpruženú vidlicu.

Ak máte otázky ohľadne platničiek a bicyklovania, pýtajte sa. Najlepšie v špeciálnej téme o bicyklovaní a platničkách v diskusnom fóre na tomto webe.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

1 thought on “Bicykel po operácii platničky

  1. Ahoj, po první operaci L5S1 jsem po roce pokračoval v běhání dlouhých tratí. Po druhé operaci cca 6 let na to jsem přešel na kolo převážně silnici/ a začal jezdit maratony . No a po třetí /12 let od první op./ -bohužel ne moc povedené operaci, jsem už na tom bídně. Sice si vyjedu/40-60 km/ nebo se projdu s lehkým ba´tohem /do 10 kg/ ale bohužel už tři měsíce po té třetí operaci mně diagnostikovali recidívu. takže v současné době je to „díky za každé klidné ranní vstávání“ Nicméně vždycky se dá najít něco , co člověka uspokojí ve volném čase. Ahoj a ploténkám zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..