Vybrat si vhodné kolo není vždy snadné

Všichni bychom se měli pravidelně adekvátně hýbat. Dvojnásob to pak platí pro jedince, kteří mají sedavé zaměstnání. V opačném případě si koledujeme o obezitu a následně i o potíže s ní související.

Vhodný pohyb může mít celou řadu forem. Mezi ty nejoblíbenější patří například cyklistika. Tu u nás pěstuje stále více lidí. Ne každý však jezdí na správném kole. Vybrat si správný typ je přitom důležité jak pro náš komfort, tak i bezpečnost.

Městská kola

Pro jedince, kteří se potřebují přemisťovat hlavně po městě, jsou z logiky věci nejideálnější variantou tzv. městská kola. Tyto bicykly jsou navrženy tak, aby se na ně co nejsnadnější nasedalo. Proto také mívají snížený rám.

Dalším charakteristickým znakem čistě městských kol je nosič. Ten obvykle bývá umístěn na zadní straně, avšak někdy se naopak nachází vepředu. Nosič se nejčastěji používá k převážení menších nákladů, typicky třeba nákupů.

Silniční kola

Tyto bicykly lze samozřejmě používat i v aglomeracích, avšak jejich potenciál je možné pořádně vymáčknout teprve až na silnicích. Jedná se o kola, která jsou jako doma hlavně na asfaltu. Nerovný povrch jim moc nevoní.

Dají se poznat podle několika základních znaků – tenké pláště, štíhlý dlouhý rám a berany. Kvalitní modely, jako je třeba silniční kolo Bianchi, dokáží na cestě sedět jako přibité a nijak nepřekážejí cyklistovi v plynulé jízdě. Ano, za kvalitní kolo Bianchi je potřeba si připlatit, avšak investice tohoto typu se vášnivým jezdcům vždy vyplatí.

Horská kola

Třetím do party jsou horská kola. Jak je už z názvu patrné, jsou tyto bicykly vhodné hlavně do terénu, a podle toho také vypadají. Disponují robustnější kostrou, širokými plášti a dobrým odpružením.

S dobrými modely je možné jezdit nejen po horských cyklostezkách, ale také občas zavítat trochu hlouběji do divočiny.

Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..