Tag Archives: kondícia

Cyklistická sezóna predĺžená

Patrím k rekreačným cykloturistom, teda nevyrážam na výlet za každého počasia, ale len keď je relatívne pekne. Okrem získavania kondície chcem výlet využiť aj na kochanie sa prírodou a chcem mať zo všetkého príjemné zážitky. Preto nejazdím v daždi, vetre ani zime a už vôbec v priveľkej horúčave. Dalo by sa povedať, že tento rok bol cyklistom priaznivo naklonený a sezónu mne podobným cyklistom významne predĺžil.Jak nejúčinněji spalovat tuky během zimy? Vyměňte kolo za lyžování, protáhnete 90 % svalů

Zima vás donutila zavřít kolo do sklepa, a přesto byste se rádi hýbali a udržovali si kondici? Málokdo ke své škodě tuší, jak skvělou sportovní aktivitou je lyžování. Já osobně mám mnohem raději běžky. Jsou mnohem náročnější na celkovou kondici. Při běhu na běžkách totiž zapojujete neustále prakticky všechny svaly v těle – odborné studie říkají, že jich je až 90 %.

Pohyb pro zdraví: Na jaké tepové frekvenci je nejúčinnější?

Naše zdraví by nám nemělo být lhostejné. Ke zdravému životnímu stylu naprosto nezastupitelně patří pohyb. Pokud si chcete úspěšně udržet svoji tělesnou hmotnost a kondici, je nezbytné cvičení nebo respektive různé druhy pohybu. Většinou totiž nestačí jenom optimální strava, je třeba také energii vydávat, abyste trénovali svaly a utužovali imunitu. Pokud chcete shazovat kilogramy, je také důležité cvičit určitým způsobem, aby pohyb byl opravdu efektivní a pomáhal spalovat tuky. Jak tedy cvičit a co je při cvičení důležité?

Kola pro děti

Kolo je pro dospělé dopravní prostředek anebo sportovní nářadí. Jiné kolo používáme pro hltání kilometrů na asfaltových silnicích, jiné pro vyřádění se na lesních sjezdech a jiné kolo se hodí pro poznáváni krajiny při cykloturistice. Děti možná nejezdí takové dálky, jako my dospělí, ale i pro ně je kolo zdrojem zábavy. Jaké kolo je pro děti nejvhodnější?

Ľahká elektrifikácia starého bicykla

Uvažujete o elektrobicykli? Máte svoj obľúbený, vyladený a kvalitný klasický bicykel a nechceli by ste ho vzdať? Zdá sa vám rovnako kvalitný elektrobicykel drahý? A nechcete sa trápiť dodatočnou elektrifikáciou svojho bicykla, nemáte chuť naťahovať káble a meniť celé koleso len preto, že by ste radi využívali silu pomocného motora? Zrejme sa rovnakými otázkami trápili aj iní ľudia a výsledkom je spôsob, ako za šesťdesiat sekúnd prerobiť váš „obyčajný“ bicykel na elektrobicykel.

Ako nastaviť bicykel pri bolesti v krížoch

Aj cyklista je len človek a ako takého ho postihujú choroby alebo úrazy. Ale cyklista je vytrvalý človek a preto chce aj napriek obmedzeniam, ktoré choroby a úrazy prinášajú, naďalej sa venovať svojmu koníčku a jazdiť na bicykli, aby poznával nové miesta, kochal sa krajinou a užíval si život. A v neposlednom rade môže byť jazda na bicykli kondičnou záležitosťou a pomáha utužovať zdravie a udržiavať fyzickú silu, ktoré sú potrebné pre bežný život. Ako teda upraviť svoj bicykel, keď nás bolí chrbát či kríže a nechceme sa vzdať jazdenia?

Zimná cyklistická bielizeň

Jazdiť na bicykli v lete je jednoduché. Stačia vám nejaké kraťasy a tričo s krátkym rukávom a aj keď sa spotíte, nič sa nedeje. V letných horúčavách oblečenie ľahko uschne. No spotiť sa na jeseň alebo v zime, to zaváňa silným prechladnutím a v horšom prípade seknutím v krížoch, ako sa hovorí problémom s medzistavcovými platničkami. Kvalitná bielizeň je alfou a omegou cyklistiky v chladnejšom počasí.

Cykloturistika na elektrokole?
Proč ne!

Milujete výlety na kole, ale nebaví vás šlapat? Ještě relativně nedávno byste jednoduše měli smůlu. Museli byste se rozhodnout, jestli zůstanete doma, nebo se pořádně zapotíte. Dneska je všechno jinak a prim hrají elektrická kola neboli elektrokola. A o tom, že nejde jen o krátkodobý módní výstřelek, svědčí pravidelný meziroční nárůst prodejů. V roce 2015 se v České republice prodalo kolem 30 tisíc elektrokol, což je o 15 % více než v roce předešlém. Výrobci neusínají na vavřínech a neustále zlepšují parametry. Nižší hmotnost, lepší dojezd a příjemnější ceny možná nakonec přesvědčí i vás.

Salgótarján nie je tak ďaleko

Aspoň nie z Veľkého Krtíša a aspoň nie podľa mapy. Všimol som si to, keď som pripravoval mapové podklady pre trasu zo Šiah do Fiľakova podľa rozhovoru s manželským párom, s ktorým som nedávno išiel kus cesty medzi Peťovom a Čelárami. A tak ma napadlo, že navštívim aj Fiľakovo, ale aj Salgótarján, ktorý je o kúsok bližšie.

Index náročnosti trasy

Už dlhšiu dobu som hľadal spôsob, ako vzájomne porovnať medzi sebou viaceré cyklotrasy tak, aby bolo na prvý pohľad jasné, ktorá z nich je náročnejšia na kondíciu alebo či sú dve rôzne trasy približne rovnaké z hľadiska toho, koľko síl na ich absolvovanie budeme potrebovať. Pretože len samotná vzdialenosť, ktorú plánujeme na bicykli ujsť, resp. koľko sme už urobili kilometrov, nestačí na zhodnotenie toho, ako nás takýto výlet bude bolieť. Myslím, že som na to prišiel.