Servis kola po dlouhé odstávce

Po delší době jsem se rozhodl opět vyjet na kole a zrelaxovat v přírodě trochu jinak, než dosud. Samozřejmě nejprve bylo nutné celé kolo zkontrolovat a poté vyměnit vše, co se ukázalo jako staré a opotřebené. V sezóně, pokud to jde, rád využívám specializované servisy, ale hodně si nejen na svém kole dokážu udělat sám, stačí nakoupit potřebné díly. A k tomu mi pomůže internet, když v místě bydliště specializovanou prodejnu nemám.

Totiž poslední servis naše kola dostaly koncem léta 2019. To byla naše poslední dovolená v Lednici a po návratu jsme kola odložil, a stydím se, ani na ně nešáhl, jen občas protočil kola a dofoukl je. Jednak bylo hodně práce v zaměstnání a od jara nás zaměstnávala zahrada, zkrátka jsme se na kolo nedostali, až na letošek jsme naplánovaly nějaké kratší výlety po okolí. Ta pauza byla nakonec dlouhá, takže důkladná prohlídka obou našich kol je nevyhnutná.

Potěšitelné je, vyměněné řetězy a pastorky od té doby nic nenajely, takže ty řešit nemusím. Kontrola brzd proběhla v pořádku, delší stání jim neublížilo, samozřejmě první kratší výlet je otestuje důkladně a obezřetnost bude jistě na místě. Ložiska také nevydávají žádný podivný zvuk, vždyť ani nemají mnoho najeto. Pedály se nevyklají a držáky bidonů také drží dobře. Jen láhve si koupím nové.

Co ovšem dobré není, jsou pneumatiky. Dlouhé stání na jednom místě jim nesvědčí, i když jsem jednou za čas změnil jejich polohu. Darmo, že mají málo najeto a dobrý vzorek, všechny čtyři pláště našich dvou kol půjdou vyměnit, a to včetně duší. Nebudu riskovat jejich prasknutí někde ve sjezdu, i když jezdíme převážně okresky a ne moc rychle. A protože u nás není prodejna kol, jen malý obchůdek se specializací, musím vybírat v eshopech.

Výměna pláště i duše není pro mne žádný problém dokonce zvládám defekt i v lese a za deště. Potřebné nářadí mám v brašnách, jen si po dlouhé době musím udělat revizi, co je v které kapse 😉

No a na konec světla. Jsou v pořádku, na rozdíl od alkalických baterií v nich. Baterie drží, tedy nevytekly, ale o napětí se to říct nedá. Takže nové články do zadních blikaček i do předních reflektorů jsem koupil v malém elektru cestou, ale osadím je až skutečně před prvním výletem. Tyto baterie mají skutečně dlouhou životnost, nesmí se ale zkoušet, tím se spustí uvnitř chemická reakce a začíná jejich pomalé vybíjení, bez ohledu na používaní. Po roce je pak po nich.

No a opravdu poslední je kontrola cyklokomputeru. Samozřejmě baterie je KO, takže jsem použil ze zásob pro opravy stolních počítačů, opět nastavil parametry svého kola a teď už můžeme vyrazit na první letošní výlet na kole.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..