Péče o kolo: Nepodceňujte pravidelnou údržbu

Ačkoli je většina aktivních cyklistů skálopevně přesvědčena, že péči o své kolo dokonale ovládá a nikdy nic nepodceňuje, opak často bývá pravdou. Proto neškodí si alespoň občas připomenout, co je třeba při pravidelné údržbě kola provést.

Čím dražší kolo, tím náročnější údržba

I když nepatříte mezi zdatné mechaniky, měli byste péči o kolo věnovat určitou pozornost. Neměli byste případné závady podceňovat, abyste na ně později nedoplatili. Jak to vůbec se závadami vypadá? Pochopitelně, že na začátku se vyskytují minimálně. Kolo je nové, a pokud by se na něm nějaké potíže objevily, byly by důkazem toho, že není kvalitně vyrobeno. V dalším úseku se závady vyskytují víceméně rovnoměrně tak, jak je přináší jeho běžný provoz. Na konci životnosti potom samozřejmě počet závad přibývá. Tak to prostě je, s tím nic nenaděláte. I když jste do vašeho kola vložili třeba 25 tisíc, rozhodně to neznamená, že vaše výdaje končí jeho koupí. Naopak. Čím dražší kolo, tím jsou také složitější a citlivější jeho mechanismy. Proto tím také bude náročnější jeho údržba.

retez

Co zkontrolovat a především kdy?

Hlavně při záběhu se různým drobným úpravám a opravám nebo někdy i větším zásahům nevyhnete. Dolaďování kola do optimální kondice a podoby je zkrátka nutné udělat. Trvá určitou dobu, kterou nelze obejít. Pokud zanedbáte péči už v počátku, nemusí se vám to vyplatit. Doba záběhu kola trvá najetí cca 150 kilometrů. Pak se vyplatí absolvovat první z garančních prohlídek. Kolo už má přece jenom trochu jízdy za sebou a nastal optimální čas pro jeho další seřízení na základě nabytých zkušeností. Co byste měli při záběhu kola sledovat? Spojení klik s hřídelem (dotahování šroubů a matice po každé jízdě), dotažení pedálů v klikách (zkontrolovat klíčem po první jízdě), hlavové složení (utažení pojistné matice řízení po každé jízdě). Dále šrouby představce (občas přitáhnout vřeteno představce a šrouby objímky, řídítka, která se točí, nejsou nejlepší volbou pro jízdu).

Pravidelné prohlídky se vyplatí

Jaké byste měli mít pro pravidelnou údržbu vybavení? Především imbusové klíče 2,3,4,5,6 a 8. Stranové klíče 8,9,10,13,14,15,17. Klíče na hlavová složení 34, 36, 40. Křížový šroubovák menší i větší, centrovací klíč. Nýtovač řetězu. Samozřejmě sadu na opravu duší a hustilku. Dále běžné nářadí: kleště, šroubovák, kladivo. Neznamená to ovšem, že byste si všechno na kole měli dělat sami. Naopak, složitější práci přenechte odborníkům, sami se zaměřte jenom na úkony, které ovládáte a u kterých rozumíte smyslu, proč je vlastně děláte. Jinak můžete udělat více škod než užitku. Najděte si blízko svého bydliště šikovného mechanika, kterému budete kolo pravidelně svěřovat. Praxe provádět pravidelné prohlídky u něj se vám jednoznačně vyplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..