Cyklo dovolená na Karlštejn? Užijete si a ještě ušetříte!

Češi prý letos na dovolených šetří. Inflace, zdražování energií a sociální nejistota, to všechno se podepisuje i na výběru letošních letních dovolených. Hitem sezóny už není Chorvatsko, ale do popředí se dostávají destinace, které jsou levnější, nebo se pobyty v dražších resortech výrazně zkracují. Jistotou tak zůstává tuzemsko a záliba Čechů v cyklistice.

Cykloturistika zažívá nebývalý boom. Stezek pro toulky přírodou na kole přibývá jako hub po dešti, a tak není divu, že kouzlu trávení času na bicyklu propadají mladí i věkem pokročilý. Rekreační cyklistika je prostě pro všechny a pokud ji chcete spojit se zážitkem, vydejte se do regionů, které vám mají co nabídnout. Jedním z nich je lokalita Českého krasu s okolím řeky Berounky.

Karlštejn jako start i cíl

Ideálním způsobem provozování letní cykloturistiky je takzvaný hvězdicový systém. V praxi to znamená, že se ubytujete ve styčném bodě, ze kterého ráno vyjíždíte a večer se do něho vracíte. Stěžejním místem pro tento způsob trávení dovolené může být hotel Karlštejn, který se nachází v bezprostřední blízkosti středověkého hradu, jenž nechal vybudovat římský císař a český král Karel IV.

Hotel Karlštejn vám nabídne potřebné zázemí nejen pro odpočinek a uspokojení základních lidských potřeb, ale rovněž se stane ideálním výchozím bodem pro vaše cyklotoulky. Můžete odsud vyrazit třeba na cyklostezku „Po stopách českých králů“, která vás údolím národního přírodního parku se svými chlumskými jeskyněmi, dovede až do města Beroun. Anebo se vydejte na „Stezku Sv. Ludmily“, kde byste neměli minout zříceninu hradu Tetín spolu s Tetínským vodopádem.

Trasy různé obtížnosti

Na kole se jistě můžete projet i k lomům Velká a Malá Amerika, což jsou vápencové lomy, u nichž je možné zhlédnout systém štol a historii těžby. Kromě scénických panoramat s kouzelnými výhledy lze projít naučnou stezku Český Grand Canyon a Český Manthausen. Opomenout byste neměli vyhlídková místa.

V neposlední řadě zvolte jako cíl svých cyklotoulek poutní místo „Svatý Jan pod Skalou“. Kromě kostela narození sv. Jana Křtitele lze navštívit jeskyni sv. Ivana, občerstvit se zdejším pramenem, nebo se mrknout na obecní Svatojánské muzeum.

Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..