Z Prahy až na Karlštejn? Český kras nabízí úžasné cyklotrasy různé náročnosti!

Kam na víkend? Jednoznačně pryč z Prahy a jak jinak než na kole. A jakým směrem? Chybu rozhodně neuděláte, když se vydáte na západ podél řeky. Cyklostezka, která nese označení A1, vede po levém břehu Vltavy přes Lahovice, podél Berounky přes Radotín, Černošic, Dobřichovic, Hlásnou Třebáň až na Karlštejn. Právě to je cíl výletu, který umožní se nadechnout po náročném pracovním týdnu, a hlavně odpočinout si od všech povinností. Kam ještě v Českém krasu vyrazit na kole?

Šlápnout do pedálů

Existuje něco krásnějšího než pořádně zabrat do pedálů a vyrazit na projížďku krásnou přírodou? Těžko! Možností je ubytovat se v penzionu Karlštejn a hned vyrazit po levém břehu Berounky na trasu o délce asi čtyřiceti kilometrů přes Dobřichovice, Karlické údolí, Mořinu, Solvayovy lomy až do Svatého Jana pod Skalou. Jedná se o poutní místo, kde v jeskyni pobýval poustevník Ivan, kterému se zjevil svatý Jan Křtitel a obdaroval jej křížem. Setkal se s knížetem Bořivojem, který nechal po jeho smrti vystavět kapličku. Dnes stojí na místě bývalý klášter a kostel Narození svatého Jana Křtitele s jeskyní svatého Ivana.

Stezka českých králů

Méně náročná je cyklostezka Po stopách českých králů, na niž se mohou vydat i dětští sportovci zejména na trase ze Srbska do Nižboru, který je známý svými sklárnami. Cyklostezka vede údolím podél Berounky a propojuje město Beroun a státní hrad Karlštejn. Pokračuje dále až k zříceninám hradů Žebrák a Točník. Zajímavostí je, že je možné vyrazit i do dalších směrů. Zastavení provázejí informace o místních zajímavostech, o těžbě vápence nebo o Joachimu Barrandem, který se zasloužil o rozvoj tuzemské paleontologie.

Po stopách geologie

Také další trasa je spojená se jménem Joachima Barranda, jedná se o naučnou geologickou cyklostezku s 17 naučnými panely. Začíná v Hlásné Třebani a zajet je možné na státní hrad Karlštejn, odkud vede stezka na Velkou Ameriku a pokračuje na Špičatý vrch u Loděnice s dojezdem do Svatého Jana pod Skalou, odkud se stáčí na Kačák a přes Srbsko a Kobylu až do Suchomast. Tato cyklostezka je bezpochyby nejnáročnější s mnohými stoupáními, celková délka je přibližně 40 kilometrů.

Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..