Warning: Undefined array key "a" in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Warning: Undefined variable $link_option in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/box.php on line 41
Budu lépe viděn, když bude světlo na mém kole svítit trvale, nebo když bude jenom blikat? Mohu poslouchat při jízdě na kole hudbu, aniž by tím utrpěla moje pozornost vůči silničnímu provozu? A má nošení přilby smysl, skutečně mne ochrání před úrazem? Pokusíme se zavést diskusi na tato témata.
Blikat nebo svítit pořád?
Jaké jsou výhody a nevýhody blikajících světel? Na otázku, zda si na kole nainstalovat blikající světlo nebo raději světlo svítící stabilně neexistuje naprosto jednoznačná odpověď. Blikající světlo, pokud je dostatečně výrazné, vzbuzuje právě svým kmitáním větší pozornost. Například jedoucího automobilistu upoutá velice rychle, čehož se úspěšně využívá například u vozů policie či hasičů. Jejich blikání je varovným signálem do dálky, který říká: Tady se něco děje! Naproti tomu na neosvětlených místech je lepší stabilně svítící světlo, u kterého ostatní účastníci silničního provozu uvidí dráhu cyklisty, odkud kam jede a kde, tedy v jaké poloze se právě v tomto okamžiku nachází. Každý by proto měl vycházet ze své situace, zvyklostí a zkušeností a podle nich si světlo vybrat. Na vesnicích a v méně přehledných terénech je lepší volit stabilní světlo. Otázkou je také nošení reflexního oblečení. Svůj smysl má samozřejmě v noci, kdy je v podstatě naprostou nezbytností. Naproti tomu ve dne jsou řidiči vystaveni spoustě dalších barevných a světélkujících impulsů, takže se nedá říci, že by reflexní vesta cyklistům výrazně pomohla.
Smějí cyklisté používat sluchátka?
Jedete-li na kole, musíte být velice pozorní a vnímat všechno, co se kolem vás děje. Mnozí nepřátelé proto tvrdí, že pokud máte na hlavě sluchátka, vaše pozornost vůči okolí se tím výrazně snižuje. Někteří cyklisté přitom sluchátka při jízdě používají. Mohou tím ohrozit sami sebe a ostatní účastníky silničního provozu? Pravdou je, že řidiči, kteří mají zavřené okénko, neslyší ze zvuků okolního provozu o nich více, než cyklisté se sluchátky na uších. Někteří řidiči sice stáhnou okénko, ale zase si například hlasitě pouštějí hudbu, takže se nedá říct, že by ani oni slyšeli více. Případné zákazy nošení sluchátek při jízdě na kole by se asi nesetkaly s úspěchem. Proto je nejlepším řešením nechat na cyklistovi, zda si sluchátka vezme nebo ne. Samozřejmě je i se sluchátky povinen věnovat dostatečnou pozornost svému okolí a včas se přizpůsobit. Pokud to neudělá, případné následky si ponese sám.
Nosit přilbu? A povinně?
Žhavou otázkou je také nošení přileb při jízdě. Někde je povinné, jinde ne. Jisté je, že pokud dojde k nehodě a jejím účastníkem je cyklista, jedním z nejčastějších poranění je právě těžké zranění hlavy. V takovém případě může přilba svému nositeli zachránit život. To naprosto jednoznačně hovoří pro nošení přilby.
Proti jejímu nošení ale existují také argumenty. Například, že povinnost nosit přilbu některé lidi odrazuje od cyklistiky, která je jinak zdravotně prospěšná apod. Také se upozorňuje, že přilba ochrání hlavně při pádu při nízké rychlosti, pokud dojde ke srážce s automobilem, jedoucím vysokou rychlostí, většinou velký význam nemá. Je ale jasné, že je rozhodně lepší mít něco na hlavě, protože to ztlumí náraz. Je tedy jednoznačně dobré přílbu na kole nosit. Ovšem vhodnější je asi nechat to na úvaze každého cyklisty. Pokud nebude mít přilbu a dojde k těžkému úrazu hlavy, následky si ponese sám. Může pak ale dojít například k tomu, že pojišťovna nebude chtít proplatit náklady a následnou kompenzaci za invaliditu, když zraněný neměl přilbu. To ovšem závisí na pojistných podmínkách pojišťovny. Povinné nařízení nosit přilbu je také ošidné.