Vychytávky pro cyklistiku: Airgbag kolem hlavy i zavazadlo s LED displejem

I na kole je prostor pro nejrůznější módní trendy. Některé mají jakýsi smysl, jiné mohou být pouhým výstřelkem pro pobavení. Ať tak či onak, můžeme se podívat na některé více či méně praktické věci, které cyklistický svět obohacují. Některé mají smysl, jiné nikoli. Slouží jenom pro pobavení. Čím si můžete jízdu zpestřit?

Navigace, která nepřekáží

Praktickým a potřebným trendem je naprosto jednoznačně navigace. Kdo by se dnes, v době elektroniky, digitálních médií a virtuálního propojení světa, chtěl tahat s tlumokem plným map? Nikdo. Je to těžké a nepraktické, navíc tištěné mapy poměrně rychle zastarávají s tím, jak se budují nové a nové silnice. Proto je mnohem lepší a jednodušší mít digitální navigaci, která stahuje aktuální stav silnic a dálnic. Má v sobě uložený aktuální uzavírky, objížďky a další aktuální stavy v dopravě, které vám tištěná mapa při nejlepší vůli prostě neprozradí. Jenže i navigace, i když půjde o poměrně malou krabičku, má nějaké rozměry, hmotnost i tvar. Zbývá tedy otázka, kam ji na kole umístit tak, aby vám co nejméně překážela. Musí být na řídítkách, abyste se na ni mohli kdykoli podívat, v batohu vám moc platná nebude, takže bohužel moc možností nemáte. Proto jsou určitě fajn trendem navigace v podobě malých šipek z LED diod či navigace zakomponovaná přímo do řídítek. Neotravuje s digitální mapou, jenom vždy blikne do správného směru a vy si můžete být jisti, že určitě nezabloudíte.

Signalizace pomocí batohu

A aby to bylo dokonalé, je k dispozici i jedna vychytávka na ukazování směru. Seil Bag je korejský batoh, který vám pomůže, pokud při jízdě na kole zapomínáte ukazovat ostatním účastníkům silničního provozu, kam vlastně chcete odbočit. Je bezdrátově spojený s řídítky. Na batohu se pak nachází LED displej, který podle toho, kam míříte, ukáže autu za vámi, co právě hodláte na silnici udělat. Například šipku doleva, doprava, rovně, nebo třeba slovo stop, tedy odbočit doleva, doprava, jet rovně nebo zastavit. Není od věci, že systém signalizace na batohu umožňuje i to, aby si do něj cyklista naprogramoval vlastní sdělení ostatním. Může tak třeba vzkázat autu za sebou, že mu děkuje za vpuštění do mezery nebo naopak zanechat adresný peprný vzkaz někomu, kdo se k ostatním lidem na silnici chová nevhodně a nerespektuje pravidla silničního provozu. Nápad je to vtipný.

Súvisiace:  Jak odhlučnit brzdy na vašem jízdním kole

visual_6

Zdroj: http://www.leemyungsu.com/seil_bag.html

visual_8

Je libo nafukovací přilbu?

Přilba. Diskuse, zda přilbu mít či nemít jsou jedna věc. Soudný a rozumný člověk si přilbu pořídí, vybere si kvalitní a vůbec se o tom nebaví. Velice dobře totiž ví, že právě dobrá přilba na hlavě mu může při pádu nebo dokonce nehodě klidně i zachránit život. Proto by přilba měla patřit mezi základní a nezbytnou výbavu každého cyklisty. Bez ní neudělá ani ránu. Existuje ale i jiná možnost, jak se ochránit. Švédské designérky Anna Jaupt a Terese Alstin vytvořily speciální airbag na kolo Hövding. Nafukovací helma se skrývá v límci. Tento límec vybavený senzory vyhodnotí krizovou situaci a bleskurychle se nafoukne. Tím vytvoří vzduchový polštář kolem celé vaší hlavy. Princip je vlastně úplně stejný jako airbag u automobilů. U límce se totiž nachází malá bombička naplněná héliem. Tento plyn umí nafouknout tento cyklistický airbag zhruba za desetinu sekundy. Díky tomu je při autonehodě schopen zabránit poranění hlavy. Jasné je jedno, když budou lidé nosit helmu, ať už klasickou, nebo třeba nafukovací, rádi a pyšně třeba právě proto, že půjde o módní designérský kousek, nebude třeba je k tomu nutit zákonem. Právě tohle je jednou z cest, jak nenásilně docílit, aby si lidé přilbu na kolo brali.



Autor: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..