S kolem do zahraničí? Převezte si kolo vlakem!

Dovolené už jsou v plném proudu a je samozřejmé, že milovníci cyklistiky chtějí strávit alespoň část své dovolené v sedle kola. Není přitom vůbec žádný problém vzít si s sebou kolo i v případě, že vyrážíte někam do zahraničí. Nemusíte se vůbec ničeho bát.

Regionální přeprava poblíž hranic

Pokud jedete někam do ciziny vlakem, není nic jednoduššího, než si s sebou přibalit také kolo. Vybrané dálkové mezinárodní vlaky přepravu kol umožňují, takže si ho můžete vzít s sebou i na delší cestu do daleka. Ovšem pro ty, kteří chtějí za hranice vyjet jenom na kratší výlet, existuje také vhodný způsob. Řada regionálních vlaků jezdících v příhraničí s Českou republikou je také zařízena na přepravu kol. Tyto regiony jsou obzvlášť zajímavé, protože se v nich nacházejí cyklostezky, které stojí za to projet (například v Rakousku), protože slibují nádhernou krajinu i řadu zajímavých turistických památek, které cestou nemůžete minout. Příhraniční přeprava kol je možná v Německu, Rakousku a Polsku.

Spoluzavazadlo potřebujete mít na očích

Jak přeprava kola v praxi probíhá? Na nádraží se samozřejmě dostavíte už s kolem. Pokud cestujete do zahraničí, můžete si kolo vzít s sebou jako spoluzavazadlo. Jakmile s ním dorazíte na nádraží a je připraven vlak, sami si svoje kolo naložíte přímo do vlaku, a to na místo, které vám zaměstnanci železnic určí. Obvykle jde o vozy přímo určené pro přepravu spoluzavazadel, které mají pro tyto účely vyhrazené dostatečně velké prostory. Také bývají označeny kolem. Ovšem zodpovědnost za přepravu kola je během cesty jedině na vás, zaměstnanci železnic ji nepřebírají. Proto je vhodné sedět ve voze blízko místa, kde je kolo uloženo. Jedině tak dojde k tomu, že o něm budete mít stále přehled a nikdo vám ho neukradne. Podobně si musíte sami zajistit přesun svého kola při přestupování z jednoho vlaku do druhého.

diesel-rail-car

Služba úschovy vám pomůže

Jednodušší je cestování s kolem v případě, že jste se rozhodli vydat se na výlet k našim slovenským sousedům. V tomto případě lze ve vybraných některých vlacích použít službu úschovy kola během přepravy. To vám značně zjednodušuje situaci, protože nemusíte neustále mít oči na stopkách a sledovat co se s vaším kolem děje, zda někdo během cesty neusiluje o to vám kolo odcizit. Jednoduše na začátku cesty uložíte kolo do speciálního vozu vyhrazeného po tuto přepravu. Ukládáte ho pod dozorem průvodčího, který za něj v tu chvíli přebírá odpovědnost. Vy si potom klidně můžete bez obav jít sednout i do jiného vozu. Označení vozu symbolem kufru většinou dává cestujícím na vědomí, že právě zde funguje služba úschovy během přepravy. Jakmile vystupujete, jdete si své kolo vyzvednout. Předá vám ho průvodčí, který za něj po dobu cesty odpovídal. I v tomto případě si ale musíte zajistit vlastními silami přesun kola při přestupu.

Cena za cestu a rezervaci není vysoká

Kromě Slovenska se pak kola dají přemisťovat jako spoluzavazadla také do Rakouska, Německa, Maďarska, Nizozemí, Švýcarska, Dánska, Polska, Chorvatska, Belgie a Slovinska. Přeprava přímo z nástupní stanice v České republice až do cílové stanice v zahraničí přitom stojí 10 Euro, což je na dnešní poměry velice rozumná cena. Navíc se dá doklad na přepravu kola koupit už v předprodeji, takže když máte cestu naplánovanou s předstihem, můžete si tímto krokem ušetřit hodně času a také nervů. Ovšem u dálkové mezinárodní přepravy je nezbytné také zajistit si rezervaci místa pro kolo, která stojí celkem 3 Eura. Tato rezervace je povinná, bez ní se neobejdete. Vozit s sebou kolo je možné dokonce i v některých nočních mezinárodních vlacích vyšší kategorie.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..