Ve Vídni si půjčíte kolo i zadarmo

O tom, že sousední Rakousko je zemí, která je vůči cyklistům velmi přátelská, asi nikdo z nás, kteří naše jižní sousedy někdy navštívili, nepochybuje. Přesvědčí nás o tom nejenom kilometry dobře vybudovaných cyklostezek, ale také systém veřejných půjčoven kol v hlavním městě.

Ideální doplněk hromadné dopravy

Podle statistik si službu půjčování kol Vídeňáci velmi oblíbili. Jde o síť stanic Citybike. Jejich princip je jednoduchý: U samoobslužného stojanu na jedné ze stanic si zájemce kolo vypůjčí a na jiné stanici ho zase vrátí. Výpůjční systém je ideálním doplňkem sítě městské hromadné dopravy, tedy metra, tramvají a autobusů. Hodí se hlavně pro cesty na kratší vzdálenosti.

Pro využití služby potřebujete registraci

Určitou nevýhodou je, že si prostě musíte cestu naplánovat tak, abyste vždy měli poblíž nějaký stojan Citybike, kde půjčené kolo vrátíte. Na stanicích Citybike ovšem získáte podrobnou mapku Vídně s vyznačením všech stojanů na půjčování kol, takže pro vás nebude problém si trasu dopředu promyslet. Než poprvé budete moci usednout do sedla kola, musíte se ale zaregistrovat do systému této služby. Pokud se chystáte do Vídně, můžete to provést už dopředu na adrese www.citybikewien.at. Ušetříte tím čas na místě.

Plaťte mezinárodní kartou

Stačí-li vám pouhá hodina k tomu, abyste si v jedné stanici půjčili kolo a ve druhé ho vrátili, neplatíte nic. Jinak za druhou započatou hodinu zaplatíte po jednom Euru, za třetí dvě Eura. Pokud si kolo půjčíte na 4 hodiny, odevzdáte rovná čtyři Eura. Můžete si pořídit přímo Citybike kartu, její vyřízení a zaslání a vaši adresu ovšem potrvá asi 3 týdny. S její pomocí můžete platit inkasem, jinak ale služby lze platit přímo mezinárodní platební nebo kreditní kartou, což pro vás určitě bude jednodušší.

Past na české šikulky

Kolo si můžete půjčit až na 120 hodin, pokud ho do té doby nevrátíte, nezbude vám, než vytáhnout peněženku a zaplatit paušální poplatek 600 Euro. Doklady k vymáhání pokuty vám ale přijdou i na adresu mimo území Rakouska. Čeští koumáci a šikulové, kteří teď už jistě spekulují o tom, že kolo prostě nevrátí a ono jim zadarmo zůstane, se zkrátka velice mýlí. Rakouská policie si je najde.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..