Zpětná zrcátka

Cykloturistika je krásný sport, ale nejdůležitější je u něj bezpečnost. A protože nejezdíme jen na vyhrazených cyklostezkách, ale i na silnicích spolu s automobily, je dobré nejen vidět a být viděn, ale i vědět, co se děje za námi. Proto už několik let jezdím se zpětným zrcátkem na kole.

První jsem si koupil před pár lety někde v hypermarketu a sloužilo léta, dokud mi ho kamarád neurazil, když jsem mu na pár dní půjčil své kolo po operaci páteře. Mít informaci o autu, které se k vám blíží zezadu, je k nezaplacení, zejména když fouká vítr a nic neslyšíte. Cyklista se tak lépe dokáže připravit na situaci, například pokus o nebezpečné předjíždění, když naproti taky jede auto.

Zrcadla na obou našich kolech
Zrcadla na obou našich kolech

Taky při odbočování vlevo je zpětné zrcadlo na kole výborným pomocníkem. Zejména po operací páteře není vždy jednoduché se otáčet a ohlížet za sebe. Někdy i cesta není kvalitní a se zrcátkem si člověk nemusí vybírat mezi tím, jestli sledovat díry na silnici před sebou nebo auta za sebou.

Po dobré zkušenosti jsme koupili zpětné zrcátko i na kolo Olinky, myslím, že to bylo na dovolené v Klatovech. Bylo menší, než moje a i stopka byla méně pevná, takže se špatně nastavovalo do správného úhlu a ne vždy ukazovalo vždy přesně to, co by mělo. Proto když jsme se chystali po dlouhé pauze na letošní dovolenkou na kolech, objednal jsem dvě nová zpětná zrcátka na naše kola.

Zpětné zrcátko na beranech.
Zpětné zrcátko na beranech.

Prošel jsem zběžně slovenské eshopy a nenašel jsem nic kloudného. Tak jsem se podíval po ebay.com a z nabídky vybral zrcátka s pevným ramenem. Dorazili pár dní před odjezdem a na kola jsem je nasadil až v Mikulově.

Zrcátko má možnost nastavení ve třech místech. Upevňovacím šroubem plastové objímky se současně nastavuje natočení plastové stopky i natočení objímky na trubce řídítek. Na konci stopky je možné natáčet samotné zrcátko. Tyto tři možnosti plně postačují pro přesné nastavení zpětného zrcátka.

Objímka je dělaná pro upevnění na trubky o průměru 18 mm a je dodávána s plastovou vložkou pro montáž na tenčí trubky.

Slabým místem je upevňovací šroub a objímka. Aby zrcátko pevné drželo, stačí slabé utažení matice, ale aby se neotáčela stopka, je potřeba ji utáhnout trochu víc. A to se plastové konce objímky celkem ohýbají. Vyřeším to tak, že matici přeložím dovnitř ramen objímky a vidlicovým klíčem utažením matice zafixuji polohu ramena a objímku utáhnu samojistící maticí.

Zrcadlo na kole
Zrcadlo na kole

Vypouklá zrcátka o průměru asi 10 cm dávají velmi dobrý přehled o situaci za cyklistou, víte o všech autech za vámi i o vašich partnerech na vyjížďce. Za cenu asi 2 eura za kus když vydrží i jen jednu sezónu, tak se jedná o velmi dobrý nákup, hlavně z hlediska bezpečnosti.

Na převoz kol na střeše auta dávám z kol dolu nejen zpětná zrcátka, ale i brašny, pumpičku a láhve. Ale na kole na silnici už bez zrcátka nevyjíždím. Ten pocit bezpečnosti a možnost vědět vše, co se děje vzadu, je opravdu k nezaplacení.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..