Podzimní úskalí jízdy na kole

Máme tu podzim. I když na nás ještě určitě čeká řada slunečných dnů, postupně se začnou objevovat mlhavá a chladná rána. Stále dříve se bude stmívat. Dny budou šedivější. Přesto vás bude krajina oděná do pestrých podzimních barev od žluté přes oranžovou až po červenou a hnědou lákat na cyklistickou vyjížďku. Při podzimních cestách byste ale rozhodně neměli podcenit jednu důležitou věc – osvětlení svého kola.

Vidět i být viděn

Na podzim se může každou chvilku úplně změnit počasí. Dny se krátí, každou chvilku se zatáhne obloha, prší, padají mlhy. Celková viditelnost je horší. Bez správného osvětlení kola se proto neobejdete. Musíte vybavit svoje kolo svítilnou s dostatečným paprskem světla, který vám v případě horší viditelnosti nebo dokonce nečekané mlhy pomůže jet.

Důležité ovšem není jenom vidět, ale také být viděn. Pokud se vydáváte na podzimní vyjížďku, nezapomeňte na správné osvětlení kola. Jenom odrazky a červené blikačky ale samozřejmě nestačí. Za šera či za mlhy by vás auto na silnici klidně mohlo zdálky přehlédnout, a když přijede blíž, bude už pozdě a setkání může skončit srážkou. Abyste jí předešli, volte pokud možno světlejší oblečení, viditelnější i v horším počasí, nebo ještě lépe oblečení vybavené plochami z reflexních materiálů. Výrobci cyklistických oděvů už na své výrobky umisťují reflexní plochy a právě ony často pak v reálném provozu na silnici rozhodují o tom, zda vás řidič protijedoucího vozidla spatří dostatečně včas nebo ne. Někdy mohou pak doslova setiny vteřiny hrát roli v tom, zda vás uvidí a bude schopen zareagovat. Nošením reflexního oblečení mu můžete jeho situaci velice usnadnit. Takže myslete při výběru cyklistického oblečení i na tento aspekt. Určitě se vám to vyplatí. Jde přece o vaše zdraví, abyste si srážkou nepřivodili zbytečný úraz, a mnohdy může jít dokonce o život. Váš život může záviset klidně na jedné viditelné reflexní plošce.

Chraňte stroj před nepřízní počasí

Podstatné je i to, chránit kolo před podzimní nepřízní počasí. Je třeba uvědomit si, že pokud pojedete v mírném dešti, může se vám stát, že rychleji promoknete, protože na vás odstřikuje voda z vozovky, než proto, že padá zezhora. Jak se proti tomu bránit? Nejjednodušší je, nechat si nasadit blatníky. Podívejte se také na kolo jako celek. Řada je jeho součástí na podzim trpí právě nepřízní počasí. Pokud chcete, aby vám kolo co nejdéle vydrželo a to v co nejlepším stavu, měli byste mu věnovat určitou pozornost. Důležitý je řetěz, který také trpí působením vody. Existují různé druhy mazadel podle podmínek, do kterých jsou vhodná. Ta pro extrémnější podmínky jsou schopná mnohem lépe odolat vodě a tím chrání řetěz a prodlužují dobu jeho funkčnosti. U upnutí sedlové trubky do sedlovky může dojít k průniku vody do rámu. Pokud sedlovku vyndáte a na spoj navléknete kus duše, a sedlovku opět namontujete, máte většinou po starostech. Na kovovou brzdovou páku zase můžete navléknout buď textilní pásku, nebo speciální návleky. Díky tomu nebude v mokru v ruce prokluzovat a kontakt bude mnohem příjemnější. Odpružená vidlice bude chtít občas setřít nečistoty a také namazat silikonovým olejem.

listi

Pozor na listí a bílé čáry

Jaké další nepříjemnosti vás na podzimních cestách mohou potkat? Barevné listí je sice krásné, ovšem na stromech, nikoli na cestách nebo na vozovce. Pokud napadá na vozovku či stezku může znamenat nebezpečí, zvláště když navlhne. Může totiž způsobit smyk, také skrývá různé terénní nerovnosti. Pokud na ně najedete a nečekáte to, riskujete pád. Takže po listí opatrně. Podobné nepříjemnosti mohou způsobit i bílé čáry ohraničující vozovku. Za vlhka ve spojení s nižšími teplotami mohou vytvořit i ledovou klouzačku.
Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..