Naše nové bicykle

Uprostred leta som kúpil nový bicykel pre seba aj priateľku. Tie staré by už vyžadovali náročnejší servis a hoci sme s nimi zažili kopu výletov a príjemných zážitkov, dozrel čas na ich výmenu. Predsa len nám slúžili dvanásť rokov a za ten čas sme na nich najazdili asi desať tisíc kilometrov. No náš chrbát si už pýtal niečo pohodlnejšie.

Pred dvanástimi rokmi na jar som sa rozhodol vymeniť svoj trekingový bicykel Fort Auriga za niečo nové, tiež už mal čosi najazdené, ale najmä nehodil sa na kopcovitý terén, kde som jednoducho na veľkých kolesách nedokázal vyliezť na strmé kopce bez tlačenia a úzke pneumatiky ma dosť vytriasali na rozbitých asfaltkách. Preto som zvolil horské bicykle na hrubších pneumatikách a vybral som značku Author. Hneď prvú dovolenku sme absolvovali opäť vo Vysokých Tatrách a zrazu nebol problém s kopcami 😉

Generačnú výmenu som mal naplánovanú už skôr, ale zaskočili ma problémy s chrbátom, resp. operácia platničky L5S1 a vôbec nebolo jasné, či ešte budem bicyklovať. V takej situácii kupovať nové stroje by bola nerozvážnosť. Po roku a pol od operácie platničky som absolvoval jeden krátky výlet do okolia mesta, ktorý ukázal, že by to ísť mohlo, ale bola jeseň a bolo treba počkať na lepšie počasie.

Sezóna 2013 sa nám náramne vydarila, skvelá bola najmä dovolenka v Mikulove, isté zážitky sme nadobudli aj v Slovenskom raji 😀 a hlavne tu by sa nám hodil odpružený bicykel. A keď hovoríme o raji, tak k tomu cyklistickému má Lednicko-Valtický areál rozhodne bližšie, ako Slovenský raj.

Dôležité ale bolo, že rok 2013 sme zakončili s asi 1100 najazdenými kilometrami, cítili sme sa na bicykloch výborne a aj kontrola na Neurochirurgii v Ružomberku potvrdila, že to nemá žiadny zlý vplyv na stav chrbtice. A môj osobný pocit bol, že som sa po bicyklovaní cítil skvele aj po zdravotnej stránke a teda že bicyklovať môžeme aj budeme aj naďalej a teda že sa oplatí kupovať nové bicykle. Výmena prednej vidlice za odpruženú, výmena reťaze a prevodov, výmena kolies, to všetko by na starých bicykloch stálo nejaký peniaz, takže padlo definitívne rozhodnutie: kupujeme nové bicykle.

Po dobrých skúsenostiach so značkou Author, pri dobrých vzťahoch s predajcom, sme neváhali ani chvíľu a vyberali medzi jej modelmi s odpruženou prednou vidlicou. Olinka mala jedinú podmienku, chce dámsky bicykel a musí mať nízku rámovú rúru-vázu kvôli nastupovaniu. Cez sedadlo nohu nepreloží, keby sa rozkrájala. Ja som chcel zase 27 rýchlostí a rád by som ostal u gumových bŕzd, kvôli jednoduchej údržbe a vysokej životnosti pri našom štýle jazdenia. Za desať rokov jazdenia na starých Authoroch sme na Mysticu menili raz brzdové špalíky, lanko presmykača a raz zadnú pneumatiku, na Spectre sme menili brzdové špalíky a rukoväte za ergononomické.

Ukázalo sa pri prehliadke skladu aj katalógu, že najvyšší model dámskeho bicykla Author s nízkou vázou má len 24 rýchlostí a gumové brzdy. Aj tak to ale bol výrazný kvalitatívny posun ako v duralovom ráme a odpružení, tak aj v komponentoch oproti starej Spectre. Nechal som teda Olinke poskladať jej nový stroj s názvom Author Quanta, popis a fotky tu.

Quanta

Bicykel dostal ergonomické rukoväte, rohy na korman pre lepšiu možnosť držania počas dlhších výletov, držiak na fľašu a stojan pre pohodlné parkovanie. Doma som ho doplnil plastovými blatníkmi, zadnou blikačkou, spätným zrkadlom a brašňou na korman.

Ani s výberom bicykla pre mňa to nebolo jednoduché. Hneď na začiatku som pochopil, že pokiaľ nechcem ostať u nižšej kvality a prevedenia, tak sa musím zmieriť s kotúčovými brzdami. A potom to už bolo len rozhodovanie, kam ma pustí rozpočet a čo všetko chcem na bicykli mať. Špalíkové brzdy majú totiž len bicykle do 24 rýchlostí a ja som „trval“ na dvadsiatich siedmych 😉 A že na výber bolo modelov! Nakoniec som sa rozhodol držať pri zemi a radšej investovať do ďalšej výbavy bicykla. Kúpil som si Author Dexter. Naň som nechal namontovať tiež veľké rohy, stojan a zadný nosič s trojdielnou brašňou Author. A samozrejme dva držiaky na fľašu. Doma som osadil blatníky, zadnú blikačku a spätné zrkadlo.

Dexter

Po zložení, nastavení a kontrole oboch bicyklov, počas ktorej sme s Igorom pili kávu a kecali o minulých spoločných zážitkoch, aj o bicyklovaní a budúcnosti, o servisovaní našich strojov a tak, som nechal zložiť predné kolesá a oba nové bicykle opatrne naložiť do kombíka Ford Mondeo medzi kartóny a bublinkovú fóliu a vybral sa spokojný smer domov. Spokojný aj preto, že som sa nakoniec rozhodol nezobrať strešný nosič bicyklov, ale viezť stroje v kufri, pretože celou cestou domov lialo ako z krhle.

Oba bicykle majú za sebou tri výlety v celkovej dĺžke asi sto kilometrov, každý v inom teréne, aby sme vedeli porovnať vezenie na starých aj nových bicykloch a najmä aby sme doladili detaily ich nastavení. O tom ale bude budúci článok. Zatiaľ môžem povedať, že som s výberom spokojný ja aj Olinka a že nám oba bicykle robia veľkú radosť. A vzbudzujú veľkú pozornosť všade, kam s nimi prídeme 😉

Ozaj, nekúpite starší horský bicykel v dobrom stave? Mám na predaj dámsky Author Spectra a pánsky Author Mystic.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

1 thought on “Naše nové bicykle

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..