Je po dovolenke

Je prvý septembrový deň a ja som opäť doma. Včera som sa vrátil zo svoje cyklodovolenky, ktorú som strávil v malebnej Českej Kanade na pomedzí Čiech, Moravy a Rakúska. A kým moja polovička perie, upratuje a popri tom pečie čerstvý domáci chlieb, ja som upratal technické veci a chystám sa písať články o našich tohoročných zážitkoch. Zážitkov a fotografií je neskutočne veľa.

Že sa na dovolenku chystám do Českej Kanady som písal už v júni. A počas dovolenky som sa chystal písať reporty o tom, kde som jazdil, čo som zažil, tak ako som to stíhal v roku 2009 na Šumave. Kto pravidelne čítate tento cykloturistický web, tak viete, že som svoje predsavzatie nesplnil.

Notebook som mal so sebou a aj WiFi fungovalo na penzióne, v ktorom sme boli dva týždne ubytovaní. Keďže ale s webom pracujem celý rok, tak sa mi trošku nechcelo pracovať aj na dovolenke 😉 A súčasne som mal so sebou nový fotoaparát, s ktorým som fotil celkom veľa v rámci spoznávania jeho vlastností a možností, takže som dosť času venoval prvej kontrole fotografií a ich prvému triedeniu. Z každého výletu mám veľa fotiek, tak sa môžete tešiť nie len na popis trasy, zaujímavostí na nej, ale aj na dokumentárne zábery. Len to musím všetko spracovať.

Keďže nerád moknem a na bicykli už vôbec nie, predpoveď počasia v Novej Bystřici a jej okolí sme každý deň kontrolovali pomocou webovej služby. A podľa nej sa rozhodli na výlet na bicykli alebo aj autom, najmä do vzdialenejších miest. Mám rád staré historické mestá a ich centrá a preto sme s priateľkou navštívili všetky v okolí. Niektoré dni ale tak lialo, že sme nevytiahli päty z penziónu a len oddychovali.

Tesne pred odchodom na tohoročnú dovolenku som si pozrel na www.bikemap.net trasy v okolí Novej Bystřice a niektoré z nich vytlačil, aby som ich mal na papieri. Jednak ak by bol problém s internetom na penzióne, jednak aby som podľa nich mohol jazdiť priamo v teréne. No bral som ich skôr ako odporúčanie a náhľad na výškový profil trás. Nakoniec sme aj tak jazdili po trasách, ktoré sme si vybrali sami a plánovali sme ich podľa mapy Jindřichohradecka, podľa ktorej sme sa tiež orientovali priamo v krajine.

Pred dovolenkou som kúpil nie len nový fotoaparát, ale aj nové bicykle. Takže tento rok sme nemuseli riešiť ich servis, ako po iné dovolenky v Čechách, kde to vyjde podstatne lacnejšie, ako na Slovensku a súčasne máte väčší výber. Či už servisov, ktoré využijete, tak aj komponentov, ktoré chcete použiť. Napriek tomu som niektoré predajne v okolí navštívil. Jednak sme chceli dokúpiť nejaké drobnosti na nové stroje, jednak som mal raz defekt a nerád jazdím bez rezervnej duše. Celkové dojmy sú viac-menej dobré, viacej sa rozpíšem v inom článku.

Okrem doplnkov na bicykle sme počas dovolenky dokúpili aj nejaké oblečenie a výstroj. Pretože aj podľa starousadlíkov bolo tohoročné leto v Českej Kanade mimoriadne nepríjemné a studené. Teploty sa pohybovali cez deň medzi 13 až 15°C, keď bolo pekne, tak 19 až 22 °C. A často pršalo alebo bolo pod mrakom. S tým som rozhodne nepočítal a tak dokúpenie teplej výbavy prišlo vhod. Tiež o nej čosi napíšem, fotky už mám. Takisto vám odporučím dobré miesta na nákupy.

Náš penzión Sluničko v Novej Bystřici poskytoval v každom apartmáne vlastnú kuchynku, ale často sme obedovali alebo večerali mimo penzión. Či už na trase našich výletov alebo aj v meste. Samozrejme ani tieto miesta vám nezatajíme a napíšem naše skúsenosti. Už teraz môžem povedať, je najesť sa nie je v Českej Kanade žiadny problém a je tu veľa reštaurácií, ktoré môžeme s kľudom odporučiť, aj keď s priateľkou dávame prednosť naozaj zdravej strave a napríklad chlieb sme si doviezli svoj vlastný.

Cyklodovolenka 2014 ubehla ako voda, hoci trvala od 15. do 31. augusta a v penzióne Sluničko sme strávili 16 nocí. Opäť musím konštatovať, že sa nám domov nechcelo, na rozdiel od lanského krátkeho pobytu v Slovenskom Raji, a hoci počasie bolo najhoršie zo všetkých našich dovoleniek, cítili sme sa v tomto kraji veľmi dobre a príjemne. Aj kvôli ľuďom, aj kvôli naozaj malebnej prírode a krajine všade okolo nás. A je tu tak veľa možností, kde sa dá dobre bicyklovať, že prvý raz uvažujeme, že budúcoročnú dovolenku strávime opäť na rovnakom mieste, v rovnakom penzióne. Hoci sme sa cestou domov zhodli, že by bolo ťažké vybrať, kde bolo najlepšie zo všetkých miest, ktoré sme spolu s Olinkou navštívili a na bicykloch prešli, Nová Bystřice je miestom, kde by sme sa radi vrátili po roku opäť.

Počas jedného sychravého dňa sme sa v infocentre jedného malého mestečka pri káve stretli s krajanom od Nitry, ktorý tvrdil, že život cyklistu je o kopci, daždi a protivetre. S tým dažďom nemôžem súhlasiť, doteraz sme sa mu úspešne vyhýbali. No nakoniec naše bicykle tiež poriadne zmokli. Našťastie len na strešnom nosiči nášho auta cestou domov, kedy nás v Rakúsku zachytil dážď a nepustil až domov. Keďže som s tým ale počítal, sedadlá som zakryl dvomi vrstvami igelitiek a všetky brašne aj doplnky z bicyklov odmontoval. V týždni ešte ošetrím reťaze a prevodové kolesá, nech nám oba stroje ešte dlho slúžia.

Keď som pri tých strojoch, musím povedať, že ako Quanta tak aj Dexter slúžili bez problémov, raz sme došpanovali lanká prehadzovačky na každom bicykli. Doma nastavené pruženie dobre filtrovalo nerovnosti ciest, z ktorých drvivá väčšina ale mala kvalitný asfaltový povrch. Vyslovene zlých asfaltiek sme mali minimum a občas sme šli po šotolinovej ceste.

Počas jazdy na verejných cestách druhej a tretej triedy (raz sme šli kúsok aj po ceste prvej triedy) sa nám veľmi osvedčili spätné zrkadlá, ktoré máme namontované na obidvoch bicykloch, a slušní k nám boli aj vodiči. Tuším len raz na nás zatrúbil jeden z domácich frajerov, inak spolužitie cyklistov a motoristov v Českej Kanade je veľmi priateľské. Je úplne bežné, že vás vodič auta nepredbieha v neprehľadnej zákrute, ale počká si na dobrý výhľad a až potom vás predbehne bez toho, že by ohrozil vás alebo iného účastníka cestnej premávky. O koľkých miestach na Slovensku toto môžete povedať?

Veľké množstvo značených trás pre cyklistov, veľké množstvo penziónov a reštaurácií, historické pamiatky, infocentrá a krásna krajina. To sú atribúty Českej Kanady, malebnej krajiny na pomedzí južných Čiech, južnej Moravy (Českomoravskej Vysočiny) a Rakúska, kvôli čomu sa oplatí prežiť tu cyklistickú dovolenku. A pri písaní nasledovných článkov ju budem môcť prežiť ešte raz. Som rád, že som pre tento rok zvolil tento kút Českej republiky a verím, že si ho vyberiete aj vy. Navštíviť Českú Kanadu sa naozaj oplatí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

2 thoughts on “Je po dovolenke

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..