Cyklodovolenku 2014 už mám vybratú

Mám rád vo veciach jasno a tak si dovolenku plánujem relatívne zavčasu. Väčšinou už v apríli vyhľadávam miesta, ubytovanie a vybavujem rezervácie. Tento rok som to musel presunúť, ale v polovici júna už viem, kde budem tráviť posledné dva augustové týždne. V krásnom kraji, s priateľkou na bicykloch. Rezerváciu penziónu mám potvrdenú.

Až doteraz sme totiž nemali jasno, kedy bude mať Olinka možnosť čerpať si dovolenku dva týždne v kuse. To mi tiež umožnilo „mať v hre“ dve lokality, kde by sme chceli bicyklovať a spoznávať krajinu, historické pamiatky a mestá v okolí.

Jedným z tých miest bolo Osoblažsko, alebo aj Slezská Haná, teda výbežok Českej republiky na východe od Jeseníkov, severne od mesta Opava a Krnov. Okrem histórie ponúkalo možnosť bicyklovania aj na rovine, aj v kopcoch a bolo to v našom obľúbenom pohraničí, teda možnosť z Čiech si zájsť aj do Poľska. Takáto kombinácia sa nám osvedčila aj v Orlických horách. No začiatkom leta túto oblasť tri razy postihli prudké prívalové dažde a lokálne povodne, tak som si nebol istý, či do leta by bolo všetko „v cajku“.

Druhým favoritom na tohoročnú dovolenku bola Česká Kanada. Oblasť na pomedzí južnej Moravy, južných Čiech a Rakúska. Končí tam Vysočina a začína kraj rybníkov. A opäť je to pohraničie, naša obľúbená kombinácia, odskúšaná počas vlaňajšej dovolenky v Mikulove alebo dávnejšie na Šumave. Týmto krajom som pár razy prechádzal na služobných cestách a niekoľkokrát nocoval v Dačiciach. Takže až taký neznámy kraj to pre mňa nie je.

Takže z týchto dvoch možností zvíťazila Česká Kanada a ubytovanie mám rezervované na druhú polovicu augusta v Novej Bystřici. Zvažoval som aj Slavonice, ale nenašiel som nič podľa môjho gusta.

Na cestu si samozrejme berieme a fotoaparáty a všetko budeme ako vždy fotografovať. Ja viem, že mám nesplnené resty, chýba mi tu spústa článkov z minulých cyklovýletov, na ktoré pre pracovné povinnosti nejak nebol čas, ale ja to nejako dobehnem.

Jediné, na čo ešte čakám, sú cyklomapy. V podstate mám na výber dve mapy.


Klasická cykloturistická mapa od Shocartu Jindřichohradecko, Česká Kanada 1:50 000, ktorá výborne pokrýva celú oblasť s výnimkou východnej časti, kam by sme sa tiež radi pozreli. Trasu si ale pripravím v bikemap.de a nejaké tabuľky určite v teréne budú, takže určite nezablúdim. V najhoršom si spravíme o pár kilometrov viac 😉

Druhou možnosťou je mapa Česká Kanada, Jindřichohradecko 1:70 000 od Kartografie Praha. Je to tiež nová mapa, len o niečo menšie rozlíšenie, zato sa do nej zmestí viac informácií o väčšom území.

Ako som tak hľadal, ktorá z máp by sa mi ešte hodila, natrafil som na zaujímavosť skôr pre tých, čo jazdia na ťažko a namiesto našich hviezdicových výletov z jedného centra majú radšej trasy od niekiaľ niekam.


Mapa s názvom „Česko-rakouské pohraničí 1:90 000, Dálková cyklotrasa – Novohradské hory, Česká Kanada, Podyjí, Lednicko-valtický areál“ približuje zaujímavé cyklotrasy na rozhraní dvoch štátov. Lednice a okolie sme prejazdili vlani, Českú Kanadu zvládneme teraz a možno na rok to Podyjí. Potom už zostanú len Novohradské hory a nakoniec sa odhodláme na dovolenku, ktorou spojíme všetky tieto prekrásne miesta jediným výletom.

To je však hudba budúcnosti, ako sa hovorí. Nateraz ma zaujíma Česká Kanada a už pravidelným tréningom zbierame kondíciu, aby sme si tento kraj dokonale užili. Možno že už aj na nových bicykloch 😉


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..