Komplexní prohlídka kola před sezónou

Když celou zimu prosedíte u kamen a někdo po vás s prvním jarní sluníčkem chce, abyste se honem rozhýbali a začali sportovat, nejde to tak rychle, jak byste si představovali. Úplně stejně to funguje i s vaším kolem. Když ho poprvé na jaře vytáhnete po dlouhé zimě, také potřebuje pořádnou přípravu stejně jako vy.

Něco zvládnete doma, na něco je lepší využít servis

Spousta lidí jezdí na svém kole dlouho do podzimu či dokonce začátku zimy, zkrátka jak počasí dovolí. Je přitom důležité si poznamenat, s čím byli tehdy na kole problémy. Pokud jste je nevyřešili předtím, než jste kolo uložili k zimnímu spánku, rozhodně byste se do toho měli pustit teď a neponechávat nic náhodě. Jestli jste si jisti, že jarní přípravu kola na sezónu zvládnete sami, tím lépe pro vás. Díky tomu ušetříte peníze i čas. V těchto dnes totiž cyklistické servisy pracují na plné obrátky. Na druhou stranu není od věci si občas nechat na kole udělat komplexní kvalifikovaný servis. Z titulu domácího kutila, jakým ve vztahu ke kolu jste, určitě nemáte veškeré špičkové vybavení, jaké je běžné pro servisy. Ty mají k dispozici různé nářadí, které by se vám ani nevyplatilo kupovat vzhledem k tomu, že se do oprav kola pouští jenom občas, třeba jednou či dvakrát do roka.

vidlice

Základní body jarní přípravy

Co je ale vůbec nutné v rámci předjarní přípravy na kole provést? Mezi ty nejdůležitější úkony patří hlavně:
Ošetření řetězu kola, které zahrnuje jeho pečlivé otření a dále nové namazání.
Měli byste překontrolovat pneumatiky a nahustit je na požadovaný tlak.
Nezbytnou součástí technické prohlídky je také kontrola stavu brzd.
Kontrolu si žádá samozřejmě i dotažení šroubů. Pokud je některý z nich povolený, je nezbytné ho dotáhnout.

S ošetřením řetězu a převodů si poradíte

Sami doma bez potíží zvládnete určitě ošetřit řetěz a převody. Především se snažte je otřít hadrem, tvrdší nečistoty odstraníte malý kartáčkem. Nedělejte to na sucho, ideální je použít speciální mycí roztok na kola, nebo také naftu. U řetězu můžete použít řídké mazivo. Vždy volte maziva na jízdní kola. Dají se užít maziva buď speciální, nebo také univerzální, a to jak do sucha, tak i do mokra. Mazadla do sucha nejsou tak lepivá, výhodou je, že neschytávají tolik nečistot z okolí. Ovšem mazadla na vlhko vydrží i hodiny za deště či vysoké vzdušné vlhkosti. Vždy se řiďte doporučeným návodem k aplikaci. Většinou je třeba je aplikace nechat určitou přesně definovanou dobu zaschnout a následně potom nadbytek odstranit suchým hadrem. Tak docílíte filmu, který dokáže zvládnout i náročnější podmínky.

přehazovačka

Brzdy svěřte odborníkům

Na kontrolu opotřebení řetězu se vám bude hodit měrka, pokud ji nemáte, je lépe navštívit servis. Brzdový špalík nebo destička by měla mít potřebnou sílu brzdové směsi. Indikační ryska opotřebení u brzdového špalíku vám napoví. Když brzda zabírá až ve chvíli, kdy je brzdová páka těsně u řídítek, měli byste dotáhnout lanko brzdového šroubu. Podobně je třeba zkontrolovat i ráfek, v případě, že máte ráfkové brzdy. Na brzdné ploše ráfku je indikační rýha. Pokud už je obroušená, nastala doba k výměně. Pokud si ale s brzdami nejste jistí, raději je svěřte do rukou servisu.

Nezapomeňte ani vidlici a sedlo

Stejně tak vycentrování kola si žádá centrklíč a centrovací vidlici, proto je lepší využít služeb servisu. V něm totiž přesně vědí, kde povolit nebo utáhnout, aby vše bylo správně. Na dohušťování plášťů potřebujete manometr. Boční strana pláště obsahuje doporučené hodnoty maximálního dohuštění. Záleží i na vás, kde jezdíte. V terénu oceníte měkčí pláště, naopak na asfaltovém povrchu nevadí vyšší tvrdost. Pokud mizí vzorek, je čas na výměnu pláště, jinak hrozí riziko defektu a mění se vlastnosti při brždění. Dotažení šroubů se dá zvládnout pomocí klíčů, většinou imbusů, také promazání lanek je snadné. Sedlo je dobré zakonzervovat silikonovým olejem. Vidlici je třeba otřít hadrem, těsnění ošetřit silikonovým olejem.
Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..