Desatero pro bezpečnou turistiku na horách

V současné době stále více lidí propadá horské turistice. Není se čemu divit, česká i zahraniční pohoří nabízejí vskutku nádherná, až doslova famózní místa, která určitě stojí za návštěvu. Pokud navíc zdoláte nějaký vrchol, otevře se vám z něj panoramatický výhled na daleké okolí. V následujících řádcích vám dáme deset rad, jak na bezpečnou horskou turistiku.

1. Pečlivé plánování cesty

Předtím, než vůbec vyrazíte do horských oblastí, byste si měli naplánovat program. Co chcete navštívit? Jaké trasy byste rádi zdolali? Zjistěte si také, jak náročný je terén, zda i v létě nebudete potřebovat teplé oblečení, které by vás ochránilo před menším nánosem sněhu a podobně.

2. Vybavte se

Vybavení je také velice důležité, protože od něj se odvíjí i vaše pohodlí. Samozřejmě byste měli zvolit správné oblečení. Počítejte s tím, že čím vyšší je nadmořská výška, tím menší je teplota. Obecně platí, že na každých 100 metrů je o 0,6 až 1 °C méně. Chybět by vám neměla treková obuv, protože vaše nohy by se měly cítit jako v bavlnce. Ovšem pozor, neberte si na horskou turistiku úplně nové boty, nejprve si je rozchoďte po okolí, až potom s nimi jděte do hor.

Dále mezi vybavení patří batohy, přičemž každý účastník zájezdu by měl mít svůj batoh s balíčkem první pomoci. Přibalte si pro jistotu teplejší outdoorové oblečení, jež vás ochrání před větrem. Chybět by vám neměla zásoba tekutin a nabitý mobilní telefon včetně powerbanky.

3. Zjistěte si, jaké bude počasí

Počasí je velice důležité. Předpověď vám může říct, zda bude v zimě sněžit, v létě pršet, abyste věděli, jestli nepřibalit i více náhradního oblečení. Přečtěte si také zprávy horské služby, jestli nejsou vyhlášené nějaké nebezpečné stavy v určitých lokalitách.

4. Zalarmujte přátele a rodinu

Řekněte svým přátelům a blízkým, kam plánujete cestovat, kdy se zhruba vrátíte a podobně. V případě, že byste se neozývali, mohli by nechat po vás vyhlásit pátrání.

5. Vyhněte se zkratkám

Jděte pouze po vyznačených stezkách. Zkratka vám sice může ušetřit čas, ale co z toho, když se zraníte kvůli nezpevněným cestám a padajícím kamenům.

6. Používejte navigační systémy

Orientace je velice důležitá. Naučte se číst v mapě, neměla by vám chybět ani buzola, případně ještě výškoměr. Jestliže je v dané oblasti pokrytí signálem, pomůže vám také družicový navigační systém (GPS).

7. Vyrazte minimálně ve třech

Sami ani na krok. Udržujte alespoň tříčlenné skupinky. Důvod? Pokud se některý z vás zraní, jeden zůstane se zraněným a ten třetí vyrazí pro pomoc.

8. Poskytněte první pomoc

Naučte se poskytovat první pomoc, protože nikdy nevíte, kdy se vám to na horách bude hodit. Vezměte si s sebou také lékárničku.

9. Buďte ohleduplní k přírodě

Odpadky vyhazujte buď do vyznačených košů, nebo si je odneste s sebou zase domů. Příroda si zaslouží vaši ohleduplnost.

10. Sjednejte si pojištění

Nikdy nevíte, co se zrovna na horách může stát. Pokud cestujete do zahraničí, tak si sjednejte cestovní pojištění. Jestliže plánujete zůstat na českých horách, potom si sjednejte alespoň jednodenní či vícedenní úrazové pojištění.

Článek byl připraven ve spolupráci s internetovým obchodem Český ráj outdoor sports, který má pro vás skvělou akci na Huskoviny. Stejně tak pro vás připravil zajímavou GPS soutěž Český ráj o batoh Deuter v hodnotě 2 190 korun.

Author: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..