Vojenská opevnění v Orlických horách

Pokud při jízdě na kole v Orlických horách opustíte okresní silnice a zamíříte do lesa, téměř s jistotou zanedlouho narazíte na pozůstatky železobetonových pevností a pevnůstek, postavených za první republiky. Jejich cílem bylo chránit stát před rozpínavostí Německa, které v té době téměř obkolesovalo celé Čechy a jeho severní hranice se táhla až kdesi k Opavě. V členitém terénu Orlických hor tvořili páteř obrany státu.

Cyklotrasy v Orlických horách často vedou po starých vojenských cestách. Dnes už je armáda nepoužívá, stejně tak jako byly opuštěny pevnosti, mnohé z nich ani nestihly dokončit v období před Mnichovem. Největší komplex s poetickým jménem Hanička leží asi dva kilometry od Horní Rokytnice a ještě v nedávné době byl využíván socialistickou armádou. Dnes je z něj muzeum a můžete si prohlédnout jak maketu původního areálu, tak uvnitř muzeum a dobové exponáty. Do objektu je placený vstup s odborným výkladem průvodce. V letních měsících, kdy je tady celkem nával, se vám může stát, že se do objektu nedostanete ihned a možná si hodinku nebo dvě počkáte. Naštěstí bufet u vstupu je vám k dispozici spolu s venkovní expozicí renovovaných zbraní.

Parkoviště je napravo u silnice z Rokytnice do Bartošovic, k pevnosti se dostanete cestou nalevo. Ale i pokud se vydáte napravo, najdete pevnostní srub. Není veřejnosti přístupný, ale je opravený partou nadšenců a zvenčí si můžete prohlédnout jak srub,tak části protitankových zátarasů a příkopů.

Málokdo si uvědomuje, že střílny kulometů a děl nebyli namířené proti hranici a od ní postupující nepřátelská vojska, ale mířili na sousední bunkry. Vytvořila se tak linie, kterou nepřátelé nemohli projít. Směrem k hranici jsou orientovány nejsilnější zdi a hliněné náspy jako ochrana před ostřelováním těžkými zbraněmi.


Některé pevnosti leží přímo u cesty, některé si musíte všímat mezi stromy. Některé jsou v dost špatném stavu, do některých nadšenci historie investovali nemálo úsilí i prostředků. I když jsou uzavřeny, na některých místech najdete zvenku nákresy, jak byly pevnostní sruby plánované a co vše obsahovali.

Orlické hory jsou protkané sítí asfaltových a šotolinových cest, v současnosti využívaných cykloturisty. Zavedou vás na mnohá nádherná místa a když se budete pozorně dívat nejen do dáli a obdivovat krásu zdejší přírody, ale podíváte se i do lesa mezi stromy, často najdete více či méně ukrytý pěchotní srub z první republiky kousek od cesty. A když už najdete jeden, v přímé viditelnosti od něj ve směru střílen určitě uvidíte další. Nebude dál než pět set metrů.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..