Cykloturistika a fotoaparát

Cykloturistika je šport, pri ktorom sa nie len pohybujeme na čerstvom vzduchu, ale tiež spoznávame krajinu a nové miesta. A bola by škoda tieto objavené prírodné krásy nezachytiť a nezverejniť aj pre iných ľudí. Jednak aby ich mohli s nami obdivovať, jednak aby sami vyhľadali tieto prírodné krásy naživo. Akým spôsobom zachytiť kúzlo okamihu?

Pri jazde na bicykli sa snažíme nevoziť so sebou zbytočnú záťaž. A ak radi fotografujeme, celkom určite chceme byť pohotoví, aby sme zachytili nie len nádherné scenérie, ale aj zaujímavé okamihy. Čím teda robiť fotky?

Lipnice nad Sázavou

Pre zodpovedanie tejto otázky je treba tiež poznať odpoveď na otázku, pre koho sú fotky robené. Celkom iné nároky na kvalitu fotografie bude mať nadšený fotograf a celkom iné fotky stačia ľuďom, ktorí zdieľajú svoje cyklistické zážitky na facebookovom profile.

Poznám mnoho ľudí, ktorí na svojich cyklovýletoch fotografujú smartphonom. Používajú ho ako univerzálny nástroj na všetko. Je to mobil, je to navigácia, je to kamera a je to aj fotoaparát. Jedným prístrojom zvládnu všetko. Ja takéto univerzálne zariadenia prirovnávam ku Kanagomu. Univerzálne lepidlo, ktoré lepí všetko. Všetko dosť dobre, ale nič poriadne. Hoci sa výrobcovia snažia akokoľvek, nech vyvíjajú software smartfónových fotoaparátov a saturujú fotky koľkokoľvek, veľkosť čipu (a tým aj technická kvalita snímky a hodnota šumu) nepustí a „šošovka“ vo veľkosti nechta od malíčka má tiež svoje limity. Uznám, že na malé fotky na sociálne siete alebo ukazované na „ohromných“ displejoch samotného telefónu to stačí. Ukazuje, že ste tam boli, ale nič viac na fotke nehľadajte.

cesta

Oveľa lepšou možnosťou podľa mňa je kompaktný fotoaparát. Nie sú omnoho ťažšie, ako mobily, ale pretože vedia len fotografovať a filmovať, robia to podstatne lepšie a niektoré majú objektívy celkom slušných (na kompakty) parametrov. Vďaka zoomu aj veľkému počtu snímacích bodov vedia robiť slušné fotografie ako širokoúhle, tak aj s priblížením a umožňujú prípadný orez fotky. Hoci pravdupovediac, nepoznám nikoho, kto fotí kompaktom a orezáva fotky.

Kompaktný fotoaparát sa ľahko vozí ako v kapse na cyklistickom tričku, tak aj v malej brašni buď na kormane alebo na ráme vpredu. Teda je ľahko dostupný a pri troche šikovnosti ho dokážete v okamihu vybrať z puzdra, zapnúť a urobiť fotku. Aj za jazdy.

les

Nové komapktné digitálne fotoaparáty nemávajú hľadáčik a fotografovanie cez displej najmä za slnečných dní býva komplikované. Sám občas netuším, čo fotografujem. Preto exponujem niekoľko snímok za sebou, keď fotím za jazdy, aby som mal akú takú šancu, že aspoň jedna z fotiek bude správne a dobre zaostrená. Zhruba tretinu fotiek musím vyhodiť, lebo som namieril na zlé miesto alebo foťák zaostril inde, ako som plánoval.

Fotografovanie s kompaktom je pohodlné a jeho vozenie nie je problém pre jeho malú hmotnosť. Vstavaný LiIon akumulátor, ktorým sú väčšinou kompakty napájané, znižuje ich hmotnosť a súčasne dovoľuje exponovať niekoľko sto fotiek. Záleží tiež od veľkosti pamäťovej karty.

Pri niektorých výletoch, keď viem, že sa to oplatí pre scény, ktoré sa ukážu, vozím na bicykli digitálnu zrkadlovku Nikon D5100.

uJakuba02

Samozrejme, že jej hmotnosť takmer kilo s objektívom a brašňou je znať. Vozím vždy len jeden objektív a zrkadlovku s ním mám v malej brašni, ktorú vkladám do zadnej vrchnej brašne na nosiči nad zadným kolesom. Bicykel mám vybavený stojanom, takže môžem zastaviť kde chcem a foťák vybrať, ale nejedná sa o nič operatívne, chce to svoj čas. Samozrejme, že fotky zo zrkadlovky sú výrazne lepšie, ako z kompaktu, ale vyberám si, kedy si ho vezmem so sebou na výlet. A samozrejmé je tiež to, že fotky z nej nekončia len na sociálnej sieti ani len na tomto blogu. A dávam si veľký pozor, ako jazdím a kadiaľ jazdím, keď mám zrkadlovku so sebou.

Opavske Lazy

houby

Niekoľko rokov som používal na fotografovanie svojich výletov ultrazoom Olympus SP 560 s osem megapixelovým snímačom. Veľmi dobrý objektív s veľkým priblížením mi dovoľovali fotografovať nie len veci blízko mňa, ale aj tie vzdialenejšie. To mi zrkadlovka ani kompakt nedovoľujú. Aj hmotnosť fotoaparátu bola trochu vyššia. Vozil som ho v prednej veľkej brašni nad kormanom v doma vyrobenej vložke z tvrdej peny, aby bol chránený pred otrasmi.

Vzhľadom na kvalitu fotiek oproti kompaktu opäť zvažujem nákup moderného ultrazoomu, samozrejme nie len na fotografovanie cyklovýletov. To priblíženie a samozrejme aj väčší objektív mi pri kompaktnom fotoaparáte proste chýba.

Fotografie z výletov používam jednak na dokumentovanie výletov a ilustráciu článkov na tomto aj iných weboch, na dokumentovanie výletov v rodinnom archíve fotiek, z ktorých občas nechám spraviť tématickú fotoknihu. Ako aj z textu vyplýva, som nadšený fotoamatér a fotografujem aj pri iných svojich koníčkoch, hoci fotografovanie samé je jeden veľký kôň. Možno preto mám väčšie nároky na kvalitu prístroja aj fotografií, ako väčšina cyklistov.

A čím fotografujete na výletoch vy?


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..