Koniec vozenia zásob pitnej vody na bicykli

Pri dlhšom výlete na bicykli potrebujete so sebou mať aj zásoby jedla a vody. Pri jazde v civilizácii môžete síce využívať reštaurácie alebo obchody na trase a potraviny a vodu si kúpiť alebo nechať doplniť do bidonov, ale v oblastiach, kde miesto ľudí nájdete skôr srny alebo diviaky, sú vlastné zásoby nevyhnutné. Ale aj ťažké, čo kladie vyššie nároky na kondíciu a cyklista sa skôr unaví. Vyzerá to ale tak, že minimálne vodu už so sebou voziť nebudeme musieť.

Hydratácia je kľúčom k výkonu, ale jej vozenie je náročné. Študent designu Kristof Retezàr vytvoril zariadenie Fontus pre získavanie vody zo vzduchu počas jazdy na bicykli. Funguje na báze Peltierovho článku, využíva solárnu energiu a kondenzáciou získava vodu zo vzdušnej vlhkosti, kým vy bicyklujete.

Fontus-water-bottle-setup

Zariadenie v hodnote 40 US dolárov pracuje s každou pollitrovou fľašou. Pripnete ho na rám bicykla a jazdíte. Žiadne káble, žiadne rúrky, žiadne batérie. Len slnko a vzduch.

fontus-water-bottle-setup-opening-640x0

Lenže piť vodu kondenzovanú zo znečisteného vzduchu veľkých miest nie je asi dobrý nápad. Iné to môže byť pri jazde v prírode. Čistý vzduch môže znamenať čistú vodu. V ideálnych podmienkach vyrobí tento prístroj asi pol litra vody za hodinu práce, či skôr jazdy, lebo vzduch treba do zariadenia „naháňať“ práve jazdou.

fontus-water-bottle-640x0

Fontus-water-bottle-setup-diagram

V prípade jazdy vo vlhkom vzduchu by to mohlo byť plne funkčné, ale jazda v horúcich letných dňoch by priniesla asi vody o niečo menej. Keď nie je veľa vlhkosti vo vzduchu, bude jej málo aj vo fľaši.

les

Správu priniesol server http://www.digitaltrends.com/cool-tech/fontus-bottle-water-generator/ podľa ktorého ide o testovanie, zatiaľ nie je jasný jeho producent ani to, kde sa bude dať kúpiť. Samotný prístroj má tiež nejakú svoju váhu, ale môže pomôcť riešiť pitný režim na dlhých výletoch na bicykloch. Určite by ho uvítali jazdci na expedíciách, nemuseli by tak často vodu kupovať a nemuseli by voziť veľa vody so sebou.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..