Posezení ve sklípku nechte na večer, projeďte jižní Moravu na kole

Sklenka vína počká, šlápněte do pedálů a objevte Pálavu na kole. Připravte se na dechberoucí výhledy, zachovalé zříceniny a skvělou gastronomii. Prozradíme vám, po jaké trase se vydat.

Začněte okruh z Pouzdřan

Kdo nenavštívil Pálavu, neví, co je to víno. Než se u něj usadíte v oblíbeném sklípku, projeďte si na kole tuto malebnou oblast jižní Moravy.

Odstartujte třeba v malé vesničce Pouzdřany. Jeďte po Moravské vinné cyklostezce okolo pouzdřanského rybníka. Jakmile se dostanete k vodní nádrži Nové Mlýny, vydejte se mírně vlevo po trase 5174.

Pojedete podél Strachotínského rybníka, který vás dovede do Strachotína ke kostelu sv. Oldřicha a Metoděje. U kostela zahněte vpravo. Pojedete přímo přes Nové Mlýny, tak uberte rychlost a kochejte se výhledem.

Jakmile dorazíte do Dolních Věstonic, vydejte se po cyklotrase 5043, podél nádrže dorazíte až do Pavlova. Tady si přijde na své každý – obdivovatel historie, vášnivý jedlík i milovník vína.

Navštivte Archeopark, který vás okouzlí už před samotným vstupem. Tenhle výjimečný architektonický skvost se nachází pod úrovní země. Součástí stavby jsou vystupující věže z bílého betonu. Expozice vás vtáhne do archeologického naleziště světového významu. Nakouknete do života lovců mamutů a dozvíte se více o loveckých sídlištích pod Pálavou.

Po cestě ochutnejte vína z místních vinařství (nezapomeňte doplňovat i tekutiny), a kdyby vám při cykloputování vyhládlo, zastavte se na něco dobrého třeba ve viničním domě Marināda.

Z Pavlova navažte na Moravskou vinnou stezku (jinak také Vinařskou naučnou stezku Mikulov). Dovede vás až do vesničky Klentnice, nad kterou se tyčí zřícenina Sirotčí hrádek. Z Klentnice jste v Mikulově za 20 minut. Zastavte se na oběd třeba v Bistru KUK, v restauraci Sojka & spol. nebo v Drogerce. Pokud vám zbyde čas, kola zamkněte a vyšlápněte si na Svatý kopeček. Slibujeme, že tenhle výhled na Mikulovsko si zamilujete a budete se chtít vracet.

Pokračuje po Moravské vinné cyklostezce do Nového Přerova a Drnholce. Cesta zpět do Pouzdřan vede přes Brod nad Dyjí a znovu přes nádrž Nové Mlýny.

Servis kola řešte už teď

Jižní Morava je doslova posetá cyklostezkami. Následováním Moravské vinné stezky objevíte všechny krásy kraje – 70 vinařských obcí, chráněné přírodní lokality, ale i historické a architektonické památky. Vymyslete si i vlastní okruhy!

Vzhledem k tomu, že letos budeme cestovat hlavně po České republice, obliba cyklistiky roste. Už teď prodejci kol pozorují zvýšený zájem o kola a podobně to vypadá i v servisech. Připravte se proto na sezónu včas, ať pak nehrotíte výměnu plášťů na poslední chvíli.

Na cesty přibalte lehkou cyklistickou bundu. Když vás při letní vyjížďce překvapí dešťová smršť, zachrání vás voděodolná a větruvzdorná bunda. Dobře poslouží i v chladnějších dnech.

Na delší vyjížďky investujte do cyklistického dresu. Díky perfektně padnoucímu střihu a odvodu potu zažijete úplně jiný pocit z jízdy.

Autorem článku je Pavla Melenová

Author: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..