Podunajská cyklostezka: Za vínem a meruňkami do Wachau

na kole

„Projeli jste Podunajskou cyklostezku?“ zeptá se vás určitě každý, kdo se dozví, že jste milovníci cykloturistiky a navštívili jste na kole sousední Rakousko. Je-li vaše odpověď ne, spěchejte to rychle a při nejbližší příležitosti napravit, protože výlet malebným údolím Wachau, skutečně stojí za to.

Kde má sůl cenu zlata?

Odkud začít a kam vyrazit? Můžete svoji cestu zahájit už v Čechách, třeba v Železné rudě a sjet potom Bavorským lesem rovnou k Dunaji. Dorazíte do městečka Deggendorf, kde už se napojíte přímo na skvěle vybudovanou cyklostezku. Zamíříte potom dál na Pasov, starobylé město, kde se stékají tři řeky Ilnn, IIz a Dunaj v jeden mohutný veletok. Při své cestě od této chvíle budete kopírovat řeku Dunaj. Udělejte si čas na prohlídku Pasova, který se chlubí bohatou historií, odjakživa šlo o bohaté město, vždyť tudy vedla stezka, po které vozili z rakouských a bavorských dolů sůl, která měla cenu zlata.

Za památkami podle svého gusta

Odtud pojedete dál po řece směrem na Vídeň. Nejkrásnější část cyklostezky vás ovšem teprve čeká. Je to úsek mezi městečky Ybbs a Krems. Jaké památky v okolí stojí za povšimnutí? Poutní kostel Maria Taferl, odkud vidíte předhůří mohutných Alp. Nedaleký zámek Artstetten, který patřil následníkovi rakousko-uherského trůnu, Františkovi Ferdinandovi d´Este a on i se svojí chotí Žofií zde po sarajevském atentátu našel místo posledního odpočinku. Melk, barokní skvost a zároveň největší benediktinský klášter v Evropě. Willendorf, místo nálezu cca 25 tisíc let staré sošky Venuše, dnes je zde muzeum archeologických nálezů. Hrad Dürnstein, kde drželi v zajetí anglického krále Richarda Lví srdce. Vyberte si podle toho, co vás nejvíce zajímá a kolik času chcete výletům věnovat.

Příznivé ceny v kempech

Údolí Wachau je krajem vína a meruněk, takže obojího můžete ochutnat do sytosti. Spát můžete v kempech, mezi Ybbsem a Kremsem jich najdete hned šest, v Marbachu, Emmersdorfu, Schönbühelu, Rossatzu a Rohrendorfu a St. Pöltenu. Jaké jsou ceny? Kemp v Marbachu uvádí aktuálně za karavan, auto a připojení proudu pro 2 dospělé 21,70 Euro za noc, Emmersdorf je ještě levnější, za totéž zaplatíte 18,90 Euro. Také můžete vzít typicky rakouské Zimmer frei. S kolem nebudete mít v těchto malých rodinných penziónech podél Dunaje nikde problémy, místní na to jsou zařízení. Ubytování v soukromí seženete od cca 20 Euro za noc na osobu. Nemusíte nic předem hledat a rezervovat, stačí se zastavit v místních turistických kancelářích s označením zeleného „i“. Se zajištěním ubytování vám pomohou. Hotely vás vyjdou dráž, cca od 45 Euro, ale váš dvoukolový miláček tu bude v naprostém bezpečí.

na kole

Úřad pro cyklocestování

Pro cyklocestování v Rakousku existuje dokonce samostatný úřad Radtouren in Österreich se sídlem v Linci, bližší informace se dozvíte na adrese www.radtouren.at. Najdete tu podrobné popisy všech 14 velkých rakouských cyklostezek, takže je dobré se na stránky mrknout. Podél Dunaje můžete jet po severním nebo jižním břehu, protože jde o mírné svahy, jsou cesty vhodné i pro rodiny s dětmi. Délka trasy po severním břehu je 311,5 km, nejnižší bod 156 m n. mořem, nejvyšší 369 m. nad mořem. Po jižním břehu ujedete 317,7 km, nejnižší bod 161 m. n. mořem, nejvyšší 333 m. nad mořem. Takže příjemný výlet!


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..