Kondíciu získavam v záhrade

V roku 2015 som najazdil žalostne málo kilometrov oproti ostatným rokom. Z kraja roka tomu neprialo počasie, ani leto nebolo z pohľadu cykloturistu ideálne a navyše som neabsolvoval zvyčajnú dvojtýždňovú dovolenku v Čechách. Vo výsledku som dal len polovicu svojej obvyklej ročnej porcie kilometrov v sedle svojho bicykla. Obávam sa, že ani v roku 2016 netrhnem rekord v počte najazdených kilometrov za jednu sezónu. No kondícia mi zrejme chýbať nebude.

Nedávno sme si s priateľkou kúpili nové bicykle, na ktorých sa nám jazdí veľmi dobre. Nie len preto, že sú nové a nič na nich nedrhne, ložiská sú perfektné a ergonómia vynikajúca. Tiež preto, že odpružené predné vidlice dobre filtrujú nerovnosti na cestách a naše chrbtice sa vďaka nim majú ako vo vatičke. Však prvá dovolenka na nich v Českej Kanade bola aj vďaka nim veľmi pekná.

Rok 2016 začíname ale s miernymi obavami. Bicykle sú v poriadku, ale horšie je to s našou kondíciou. Vždy, keď je za nami slabší rok, býva začiatok náročný. Trvá o pár týždňov dlhšie, než znovu nadobudneme potrebnú kondíciu aj na dlhšie výlety na bicykli a preto jazdíme skôr po blízkom okolí, aby sa výlety nestali utrpením, ale stále nám prinášali radosť.

Túto jar sme si ale dopriali oveľa väčšiu radosť. Kúpili sme si veľkú záhradu na dedine. Ako iste viete z popisov našich cyklodovoleniek, máme veľmi radi zeleninu aj ovocie. Po dlhoročných skúsenostiach s pestovaním v malej záhrade v ťažkých podmienkach záhradkárskej osady za mestom bez vody a elektriny sme zatúžili po realizovaní sa v niečom väčšom. Záhrada má poskytovať nie len plody, ale aj možnosť oddychu a relaxácie, vrátane grilovačiek s rodinou alebo priateľmi. Je v dedine kúsok za mestom, v ktorom bývame, takže dochádzanie nie je ani časový ani finančný problém.

Dočasným problémom je, že v záhrade, ktorú sme kúpili, nič nie je. Dvadsať rokov sa v nej nehospodárilo, len chovali ovce-živé kosačky. Takže v tomto období máme plné ruky práce. Jednak potrebujeme presadiť osem stromov a päť kríkov zo starej záhrady, a tiež zasadiť desiatku kúpených malých stromčekov. Ale tiež postaviť ploty, vyvýšené záhony na zeleninu a vyčistiť pozemok od starých zhrdzavených plotov či urobiť drobné opravy na starom dome, aby slúžil ako záhradný domček.

Hoci máme kúpených všemožných baterkových aj elektrických pomocníkov, ktorí nám uľahčujú a urýchľujú prácu v záhrade, stále si to vyžaduje veľa času a dosť energie. Takže tento rok určite nebudeme mať problém s kondíciou. Každý víkend a aj pár dní v týždni po práci sme v záhrade a upratujeme, presádzame, demontujeme alebo staviame niečo užitočné. Sme si ale vedomí, že tento rok budeme potrebovať viac času, ako len jar na to, aby sme všetko čo sme si naplánovali, aj zvládli. Takže aj tohoročný nájazd kilometrov na bicykli je ohrozený.

Záhrada na dedine ale nie je len miestom pre produkciu ovocia a zeleniny. Je to aj celkom dobrá investícia do budúcnosti. Čo je to finančná stabilita sme zažili v posledných pár rokoch. Takýto pozemok je schopný pri troche úsilia vyprodukovať dostatok ovocia aj zeleniny pre niekoľko ľudí a v prípade potreby si tu vieme zariadiť aj bývanie a chovať hospodárske zvieratá. To je ale len hypotetická a vzdialená budúcnosť.

Momentálne nás zaujíma, ako rýchlo vysadíme stromy a kríky, aby budúci rok niektoré z nich už mohli plodiť, ako rýchlo postavím drôtenku pre vinič a kedy dokončím záhony pre papriky a paradajky. Popri tom si v jednej z miestností v dome vybudujem dielňu. Náradie už mám kúpené, len ho správne uložiť. Pri pohľade na zatiaľ odložené bicykle si hovorím, že teraz získavam kondíciu. Práca v záhrade na čerstvom vzduchu posiluje nie len moje telo, ale blahodárne vplýva aj na môjho ducha. Spolu s reklamným sloganom musím vo svojej novej záhrade si v duchu povedať: „Ale je tu krásne“.

Predpokladám, že v lete si nejaký čas aj na výlety na bicykli nájdeme. Samozrejme nezabudnem fotografovať a priniesť vám nové články z výletov na bicykloch.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..