Kolik „žerou“ kola?

Kola na střeše

Kdo žije aktivně, tak i aktivně tráví dovolenou. Kdo doma jezdí na kole, nechce si půjčovat kola v místě pobytu a raději si bere s sebou svá kola, nejčastěji na střešním nosiči auta. V takovém případě je ale třeba počítat se zvýšenou spotřebou paliva.

Na každé své dovolené dříve či později „narazím“ na půjčovnu kol a musím s lítostí konstatovat, že pouze jednou jsem byl spokojen s nabídkou kol. Tedy dvakrát, ale poprvé to bylo už před sedmnácti lety. Nejčastěji vám nabídnou železné „stroje“ s 21 rychlostmi s páčkami typu SIS, při kterých si jdete klouby na palcích vykloubit. A když narazíte na něco v chrómmolybdénu nebo hliníku, tak je to buď za přemrštěnou cenu nebo v žalostném stavu. Nebo i i. Vůbec se pak nedivím lidem, kteří zkusili cykloturistiku tak, že si netrénovaní půjčili takovéto tátoše na pár dní a na cykloturistiku zanevřeli.

Kdo najezdí alespoň tisíc kilometrů ročně na kole ví, jak důležité je mít velikost rámu na míru svého těla a jak je třeba mít vše nastaveno tip-top. Od výšky sedáku, kde i půl centimetru rozhodne o únavě či bolestech v cíli až po perfektně fungující a citlivé brzdy. Takže je zcela samozřejmé, že pokud takové kolo vlastníte, že si ho na dovolenou, kde plánujete převážně jezdit na kole, berete s sebou. Nejčastěji používané nosiče jsou na zadní dveře, kouli tažného zařízení nebo na střechu auta. Já používám již dlouhá léta poslední způsob.

Jezdil jsem dříve se škodou Felicia 1300 ccm a na delších cestách, částečně po dálnici, jsem dosahoval s dvěma koly na střeše spotřebu okolo 9 litrů benzínu na 100 km cesty. Přiznám, že jsem nějak nešetřil, snažil jsem se jet alespoň 110 km/h, protože jsem jel ze středního Slovenska na druhý konec Čech a nechtěl jsem trávit cestou tam více času, než bylo nutné. I tak byl člověk po devíti hodinách v takovém aut celkem utahaný. Jindy jsem za podobných okolností, jen bez kol na střeše, jezdíval za cca 6,5 ​​litru benzínu na sto kilometrů. Tedy nárůst spotřeby dost citelný, ten slabý motor (přibližně 50 kW) asi měl co dělat i se samotným autem, natož takovou aerodynamickou brzdou na střeše.

Súvisiace:  Bicykle a šport v Ružomberku
Kola na střeše
Kola na střeše

Nyní už několik let jezdím na dieslovém Ford Mondeo, který má motor cca 85 kW a i když je to podstatně těžší auto a jezdí rychleji, než felda, má spotřebu také asi 6,5 litru nafty na 100 km. Pár let po sobě jezdím na dovolené do Čech s dvěma koly na střeše, v rychlostech se ani na dálnicích nijak neomezuji, jezdím tak, abych nebyl změřen a spotřeby mi v takovém případě vyjde do 7,5 l/100 km. Při trase 400 km tam a 400 km zpět je tedy cesta asi o 8 litrů, tedy 12 eur, dražší, než bez střešního nosiče. Za to si dvě kola na jeden den nepůjčíte…

Samozřejmě, do kalkulace výhodnosti je potřeba započítat i střešní nosič na kolo, ale do sto eur se vejdete bez problémů, a to je asi 5 dní na půjčených kolech pro dvě osoby. Takže pokud máte své tiptop stroje, a jedete na dovolenou autem, vézt si svá kola se vyplatí, i když musíte počítat se zvýšenou spotřebou paliva nebo trošku zpomalit, protože spotřeba roste s odporem vzduchu a ten roste kvadraticky s rychlostí jízdy. No ale kdo by se vlekl po dálnici 90 km/h jen proto, aby ušetřil 12 eur cestou na dovolenou?



Autor: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..