Zazimování jízdního kola

Pokud jste vášnivým cyklistou, ale v zimním období nejezdíte, pak je potřeba správně zazimovat své jízdní kolo. Jedině tak jej ochráníte. Jestliže tento proces neuděláte, snadno může dojít k poškození jízdního kola, protože k němu bude mít přístup celá vaše rodina. Mimo jiné se na jízdní kolo bude usazovat prach a nečistoty. Jakmile se k jízdnímu kolu po zimním období vrátíte, první, co budete muset udělat je návštěva specializovaného servisu. To s největší pravděpodobností nechcete. Pomocí zazimování se vám to nestane. Své jízdní kolo připravíte na další sezónu.

Čištění jízdního kola

Před zazimováním jízdního kola je potřeba ho pořádně očistit. Tím se vyhnete tomu, že nečistoty nějakým způsobem poškodí jízdní kolo. Očistěte ho a zbavte nečistot. Vezměte si potřebné prostředky na očistění a proveďte kompletní péči. Jízdní kolo by po vašem zásahu mělo vypadat jako nové. Řetěz můžete promazat. Tím podpoříte správnou funkčnost řetězu. Jízdní kolo je potřeba zároveň i zkontrolovat. Proveďte tedy kontrolu všech komponentů a rámu, zda něco nechybí nebo jestli není poškozený rám.

Je dobré provést nejenom kontrolu pohledem, ale i pohmatovou. I jako laik poznáte, zda je jízdní kolo v pořádku či nikoliv. Samozřejmě nemusíte řešit každou odřeninu. Tomu se zkrátka během používání jízdního kola nevyhnete. Vy, jakožto laik se musíte zaměřit na místa, která nevidí bez ohnutí a pečlivějšího pohledu. Mezi tato místa patří například spodní rámová trubka nebo střed. Podívejte se na to, zda není rám na některých místech prasknutý. Dále zkontrolujte řídítka. Je ložisko stále pevné nebo je v místech řídítek a rámu vůle, která by tam neměla být?

Pokud ano, proveďte odborný servis před zazimováním. Neprovádějte zazimování, jestliže jsou řídítka ve špatném technickém stavu. Podobně zkontrolujte i řazení a brzdy. Brzdy jeví ještě známky života? V tom případě se nemáte čeho obávat. Jestliže už ne, opět proveďte odborný servis. Je potřeba nechat zazimovat jízdní kolo ve stoprocentním stavu. Jakmile to provedete, bude nástup nové sezóny o to jednodušší.

Zazimování a skladování jízdního kola

Nyní na řadu přichází zazimování jízdního kola. Jízdní kolo je promazáno na místech, na kterých má být olej? Tím je částečně připraveno a vy jej tak můžete uskladnit. Najděte vhodné místo. Místo by mělo obsahovat dostatečné množství prostoru. Nemělo by jít o vlhká místa. Zároveň je dobré jízdní kolo přikrýt specializovanou plachtou. Opět tak jízdnímu kolu dopřejete maximální možnou ochranu.

Po zazimování je potřeba ale jízdní kolo opět zkontrolovat. To provedete jak vy, tak i odborný servis. Nejspíš bude vše v naprostém pořádku, jestliže bylo jízdní kolo zazimováno ve stoprocentním stavu. Je ale dobré tuto kontrolu opět provést. Budete tak mít maximální jistotu v tom, že jste pro to udělali vše, co jste mohli.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..