Jak neskončit v posteli: Než vyrazíte na kole do zimy

Zima je v plném proudu. Pro mnoho cyklistů ovšem nejsou ani zimní dny nebo dokonce bílé vánice důvodem, kvůli kterému by měli ze sedel sesednout. Pokud nejsou velké závěje a nežijete přímo na horách, skutečně neexistuje žádný závažný důvod, proč byste měli od svých cest na kole upustit. Musíte ovšem počítat s tím, že je dobré si na některé věci dávat větší pozor.

Jak neulehnout s chřipkou

Nebudete-li si hlídat určité věci, může se vám nakonec velmi snadno stát, že zimu místo cestami na vašem kole strávíte v peřinách s pořádnou chřipkou, paralenem, hrnkem horkého čaje a dalšími nezbytnými atributy pacienta. Jak tomu zabránit? Před i po jízdě nevynechejte malou rozcvičku na protažení a zahřátí svalů, abyste předešli jejich namožení.

Vdechujete studený vzduch

Zapomeňte na závodní tempo. Možná máte pocit, že se menším sprintem po zaváté silnici zahřejete, jenže opak je pravdou. Musíte si velmi dobře uvědomit, že se sice zpočátku opravdu zahřejete pohybem, jenže také zvýšeným tempem a intenzitou vdechujete vzduch. A ten je bohužel studený až mrazivý. Kvůli tomu budou velmi trpět sliznice. Nastydnete a potom lehce podlehnete třeba zápalu plic. Snažte se proto dýchat při jízdě hlavně nosem ne ústy, protože nosní dýchání přece jenom zajistí určité ohřátí vdechovaného vzduchu. Zapomeňte na rychlou jízdu, která by vás nutila k dýchání ústy.

cyklista v zime

Pot bohužel stydne

Rychlejší jízda také znamená, že se při větším množství oblečení rychleji zapotíte. I když budete mít na sobě dobré tričko, které odvádí pot, může se stát, že díky více vrstvám oblečení nebude možné pot odvádět tak rychle. Vlhký pot ovšem rychle stydne a vy si tím pádem přímo říkáte o prochladnutí. Takže pozor, jeďte raději stabilnějším, pomalejším tempem.

Tři vrstvy oblečení jsou tou nejlepší volbou

Důležité je, aby vám ani v zimě nebyla na kole zima a aby vaše oblečení i v těchto ztížených podmínkách co nejlépe odvádělo pot. Výborný je používat princip oblečení pomocí tří vrstev. První z nich je sací, další izolační a třetí ochranná. Na první nejspodnější vrstvu je požadavek především na dokonalé odvádění potu. Také tato vrstva musí být na tělo příjemná. Neměla by nikde škrtit, nebo tlačit, což ostatně platí i o dalších dvou vrstvách. Paradoxně není příliš dobrou volbou bavlněné tričko, které sice je velmi příjemné na tělo, ale schopnost efektivně odvádět pot už je bohužel nižší. Další vrstva třeba ve formě funkční by měla pot odvádět dál a zachovávat u těla teplo. Poslední ochrannou vrstvu by měla vytvořit větrovka vybavená membránou. Ta zajistí odvod potu definitivně pryč, ale zároveň nesmí v žádném případě profukovat.

Pozor na silný vítr

Silný vítr je také problémem, ve spojení se zimou vám mohou hrozit dokonce i omrzliny, v takovém počasí je lepší na jízdu na kole raději zapomenout. Oblékejte se také, jako kdyby bylo venku méně stupňů, než naměřil váš teploměr. A to klidně až o 10 °C méně. Něco jiného je totiž vaše pocitová teplota a něco jiného reálná. Právě už zmiňovaný vítr pak může způsobit, že vám bude velice rychle zima a nastydnete.

kolo a snih

Nešetřete na kvalitní čepici a rukavicích

Nezapomínejte také na různé detaily, které vám ovšem mohou hodně pomoci k tomu, aby vám během jízdy bylo příjemně a neodskákali jste svůj cyklistický výlet nemocí. Především je to čepice. Výborné jsou tenké, ale teplé roury nebo kukly oblékané pod přilbu. Chrání nejenom hlavu, ale i uši, krk a tváře. Podstatné jsou dobré rukavice a tretry včetně návleků na ně. Ty mohou mít i membránu. Osvědčují se také vložky do bot.

Pijte vlažný čaj

Nesmíte podceňovat také pitný režim, ačkoli se vám zdá, že se méně potíte. Ovšem zdání často klame. Vaše tělo je vystaveno velké námaze, dýcháte studený vzduch. Proto se hodně potíte a měli byste pravidelně doplňovat tekutiny. Nejlepší je vlažný čaj. Horké nápoje jsou nevhodné, způsobí šok sliznic v krku a budete pak náchylnější k nastydnutí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..