Jak nejúčinněji spalovat tuky během zimy? Vyměňte kolo za lyžování, protáhnete 90 % svalů

Zima vás donutila zavřít kolo do sklepa, a přesto byste se rádi hýbali a udržovali si kondici? Málokdo ke své škodě tuší, jak skvělou sportovní aktivitou je lyžování. Já osobně mám mnohem raději běžky. Jsou mnohem náročnější na celkovou kondici. Při běhu na běžkách totiž zapojujete neustále prakticky všechny svaly v těle – odborné studie říkají, že jich je až 90 %.

Běžky nabízejí efektivní protažen těla

Rovnoměrně namáháte jak ruce, tak nohy včetně stehen a lýtek, ale samozřejmě i páteř. Běháte po celou dobu sportovní aktivity, zatímco u sjezdovek sklouznete dolů po sjezdovce a pak se necháte vyvézt nahoru. U běžek navíc můžete sledovat okolní krajinu, což je takový bonus navíc. Když proto porovnáte počet kalorií, který vydáte hodinovou jízdou na běžkách (počítejme muže o hmotnosti 80 kg) dospějete k číslu 2700 kJ.

Sjezdovka také není k zahození

Na sjezdovce ovšem ten samý muž vydá asi polovinu energie. Proto je běžecké lyžování velmi energeticky náročným sportem a vhodným jak pro zvyšování kondice, tak pro hubnutí. Pro odbourávání sacharidů v zimě se skvěle hodí také bruslení, i když jde o spíše dámskou záležitost. Průměrná dáma s hmotností 80 kg za hodinu bruslení spálí asi 1800 kJ. Především si ale velmi účinně trénuje rovnováhu a tvaruje problematické partie břicha, stehen a lýtek.

V létě na kole, v zimě na sněhu, ale vždy v přírodě

Snowboard pomáhá hlubokému stabilizačnímu systému

V případě zimního sportování je třeba také říci jednu věc: při krátkodobém sportovním výkonu odbouráváte sacharidy, když ale sportujete déle, ubývá tukových zásob. Proto je efektivnější třeba dvouhodinová jízda na běžkách než občasné sjetí sjezdovky a jinak postávání u vleku a vyvezení se nahoru na kopec. Lepší než klasický sjezd je také snowboarding. I když nejsou hodnoty spálené energie o mnoho vyšší (cca 1700 kJ za hodinu
u osoby vážící 80 kg – u sjezdového lyžování je to cca 1300 kJ), na snowboardu hodně posilujete hluboké břišní a zádové svaly, což je velice prospěšné pro celkové držení postavy a posílení hlubokého stabilizačního systému kolem páteře.

Hlídejte si tepovou frekvenci, ať účinně hubnete

Pokud ale chcete při zimním sportování nejenom udržovat kondici, ale také hubnout a tvarovat postavu, hlídejte si tepovou frekvenci. Lidské tělo totiž nejlépe spaluje tuky jen při určité frekvenci. Přitom nejvhodnějším rozmezím pro odbourávání tuků je 60-70 % maximální tepové frekvence. Když budete zmiňovanou tepovou frekvenci dodržovat, docílíte při sportu maximálního efektu. Proto doporučuji pořídit si měřič tepu na ruku, který vám bude sloužit jako hlídač dodržování správných tepových hodnot. Zkrátka, kdo chce být fit i tehdy, když nemůže vyrazit se svým milovaným kolem, lyžování je vhodnou alternativou.




Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..