Kolo v zimě: Jak se obléci na vyjížďku?

Kolo v zimě: Jak se obléci na vyjížďku?

Na krku máme zimu a zdálo by se, že teď nastává čas, kdy cyklistické uloží svá kola k zimnímu spánku a vytáhnou je zase až na jaře. Jenže pokud zrovna nenapadne spousta sněhu a nepřekvapí nás námraza nebo případně dokonce ledovka, chladné počasí rozhodně nemusí být důvodem, který nám znemožní vyrazit s kolem ven.

Kvalitní zimní tretry

Pokud se ovšem chystáte na zimní cyklistickou vyjížďku, především byste měli pamatovat na dobré oblečení a obuv. Neobejdete se bez kvalitních zimních cyklistických treter. Takové boty musí splňovat spoustu požadavků. Především být nepromokavé a teplé. Měly by odolávat větru. Neměly by na nich také chybět reflexní prvky, které zvýší viditelnost naší osoby pro účastníky silničního provozu, v případě, že bude zataženo. Jedině voděodolná obuv zajistí nohám teplo, sucho a patřičný komfort bez ohledu na to, kolik naměříme na rtuti teploměru. Pokud se přece jenom rozhodnete i v zimě vyrazit ve svých běžných cyklistických botách, přetáhněte přes ně neoprenové návleky.

Prádlo absorbující pot

Budete-li se potýkat s chladem či dokonce mrazem, musíte se na to dobře obléci. Dnes už není problém sehnat dokonalé dvouvrstvé spodní prádlo, které odvádí pot a izoluje tělo. Mělo by být hlavně prodyšné a odolné případnému profouknutí. Za žádnou cenu by vám nemělo táhnout na záda. Nesmírně důležitá je i správná absorpce potu, protože pokud k ní nebude docházet, studený pot na vašem těle může znamenat vážné ohrožení vašeho zdraví. Můžete si vybrat buď syntetické prádlo, nebo jako alternativu ovčí vlnu.

Na kole v zimě

Kuklu proti větru

Prsty na řídítkách se moc nehýbají a zároveň rozřezávají ostrý studený vzduch. Nasaďte na ně tedy kvalitní rukavice. Nejlepší volbou jsou jedny z tenkého funkčního materiálu a přes ně ještě jedny teplejší. Chraňte i další klouby, které jsou vystaveny chladnému zimnímu vzduchu, především si pořiďte návleky na kolena. Speciální nepromokavé návleky seženete i na další části těla, například na boty. Nevyjíždějte samozřejmě s holým krkem. Helma teď kromě ochrany při případném pádu nyní zároveň zabraňuje omrzání uší. Jestliže ale fouká silný vítr, mnohem vhodnější bude kukla. Jak pod helmou, tak i pod kuklou by ale neměla chybět tenká čepice.

Oblékněte se jako cibule

Platí, že je důležité oblečení vrstvit. Více prodyšných tenčích vrstev vás před nečasem ochrání mnohem lépe než jedna tlustá. Budete sice vypadat jako cibule, ale nebudete trpět zimou. Nezapomínejte na okrajové partie těla, tedy už zmiňované trpící ruce, ale také nohy. Pod dlouhé cyklistické kalhoty patří v zimě také tenké spodky. Na tělo si na spodní tričko oblékněte ještě jedno a na něj zateplený dres, na který v závěru přijde nepromokavá bunda s membránou proti větru. Tuto membránu by měly mít i kalhoty.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..