Češi a Slováci na Tour de France: Jak se prosadili v minulosti a nyní?

V současnosti probíhající etapový cyklistický závod Tour de France se stává velkým lákadlem i pro české a slovenské závodníky. Do loňského ročníku, tedy do roku 2014 se závodu zúčastnilo celkem devět Čechů a pět Slováků.

Osm startů a tři vítězství

V roce 1987 se účastnili závodu hned dva jezdci. Čech Květoslav Palov (*1962), který jel s československým pasem, ale za britský tým ANC Halfors. Palov skončil na 103. místě. Věnoval se cyklistice do roku 1991, dnes žije a podniká v Austrálii. Slovenský jezdec Milan Jurčo (*1957) se zúčastnil jak v roce 1987, kdy závod nedokončil, tak i o rok později, kdy získal umístění na 139. příčce. Poté následuje několikaletá pauza, způsobená zřejmě událostmi z listopadu 1989, kdy měla spousta lidé jiné starosti, a i tak významné akce, jako byly Tour de France, ustoupily do pozadí. Až v roce 1993 se závodu účastní Slovák Ján Svorada (*1968), který se až do roku 2002 zúčastní závodu celkem osmkrát a dokonce si připíše tři etapová vítězství. Roku 1994 je na 3. místě v soutěži o zelený trikot nejlepšího spurtéra. V roce 2001 se stává vítězem závěrečné 20. etapy závody s dojezdem na pařížské Champs-Elysées. Osm startů jako Svorada si na své konto připisuje i Čech Pavel Padrnos (*1970), který se pro změnu pyšní třemi vítězstvími v týmové časovce. Nejlepší celkové umístění měl v roce 2006, kdy skončil jako 65.

cykliste

Pět účastí a jedno páté místo

Další tři závodníci, Tomáš Konečný, René Anderle a Jan Hruška se zúčastnili jednou. Konečný se umístil v roce 2002 na 65. místě, Anderle o rok později dojel celkově jako 83 a konečně Hruška získal v roce 2004 celkem 117. místo. Roku 2008 nastupuje éra Čecha Romana Kreuzigera (*1986), který až do roku 2014 startoval celkem pětkrát. Nejlepšího umístění dosáhl roku 2013, kdy si připsal celkové páté místo a navíc se svým týmem Saxo Bank-Tinkoff zvítězí v klasifikaci týmů. Roku 2012 přibude i Slovák Peter Sagan (*1990). Ten do roku 2014 získá třikrát v řadě zelený trikot pro nejlepšího spurtera. Roku 2012 vyhrál tři etapy, o rok později jednu etapu. K nim přibyl v roce 2012 Slováci Peter Velits (*1985) a jeho dvojče Martin Velits (*1985). Peter obsadil 27. místo, Martin 90. místo a při své druhé účasti o rok později byl Peter 25. V loňském roce obsadil český cyklista Leopold König 7. místo, další z Čechů Jan Bárta (*1984) celkově dostal 71. místo, ovšem v individuální časovce byl třetí. Peter Velits dojel 27.

peloton

Vyhrát se zatím nedaří

V letošním roce na trať vyrazili hned čtyři Češi, a sice Leopold König, Zdeněk Štybar (*1985), Jan Bárta a Roman Kreuziger. Štybarovi už se podařilo vyhrát jednu etapu závodu s cílem v Le Havre. Kreuziger se vloni potýkal s dopingovou kauzou, kdy mu kvůli odchylkám v biologickém pasu hrozilo zastavení činnosti. Naštěstí vše dopadlo dobře. Jede za stáj Tinkoff Saxo, jejímž lídrem je Alberto Contador. V jejich stáji se potkává i se Slovákem Peterem Saganem, který si připsal už druhá i třetí místa, ale vyhrát etapu se mu zatím nedaří.

Úloha všestranného pomocníka

Záleží také na strategii jednotlivých stájí, jakou kdo hraje úlohu, protože se jede na lídry a někteří pak zastávají úlohu takzvaného domestika, tedy jezdce, který vlastní úspěch obětuje ve prospěch celého týmu. Má za úkol likvidovat únik soupeřů, jezdit na čele skupiny, aby se lídr mohl šetřit, dopravovat ostatním občerstvení z doprovodného vozu a trenérské pokyny. V případě, že má týmová jednička defekt, potom je povinen poskytnout mu svoje vlastní kolo. Na výsledky etapových závodů má nyní velký vliv právě kvalita těchto domestiků. Poprvé tento výraz byl použit roku 1911. Tehdy jezdec Maurice Brocco čeká na Françoise Fabera, a chce mu tím pomoci dohnat peloton. Tenkrát se něco podobného považovalo za nesportovní, ale s rozvojem týmových stájí a jejích taktik se naopak karta obrací. Leopold König a Roman Kreuziger jsou domestiky, König vzhledem k Richiemu Portemu je jeho domestikem v jejich stáji Sky. Roman Kreuziger hraje tutéž úlohu vůči Albertu Contadorovi ve stáji Tinkoff Saxo. I tak si ale mohou udělat určitou volnost pro svůj vlastní výsledek. Například Kreuziger byl v roce 2013 také domestikem Contadora, a přesto si na Tour de France dojel pro celkové páté místo. Možná, že podobný úspěch také přijde.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..