Správná strava pro cyklisty? Především hodně uhlovodanů

Pokud provozujete cyklistiku pravidelně, nikoli nárazově jednou za čas a berete tento sport skutečně vážně, dříve nebo později začnete řešit otázku výživy. Rozhodně byste neměli podceňovat, co a kdy jako cyklisté jíte. Jestliže se budete věnovat i správnému a zdravému jídelníčku, brzy tuto svoji péči pocítíte i na zvýšení výkonů.

Nepodceňujte stav zvaný hlaďák

Během jízdy na kole potřebujete doplnit energii, kterou jste spotřebovali zvýšenou činností vašich svalů. Uhlovodany z potravin tělo přemění na glykogen, který se stává palivem pro vaše svaly. Pokud jedete cca dvě hodiny v kuse, máte v sobě dostatečnou zásobu glykogenu, ovšem pokud je cesta delší, měli byste už po této době doplnit zásoby. Jinak se vám může stát, že dospějete do stavu, kterému se říká lidově „hlaďák“. Z nedostatku glykogenu bude docházet k únavě a případně dokonce závratím. V takovém případě si koledujete o malér v podobě úrazu, takže tyto situace rozhodně nepodceňujte.

Nezapomeňte na něco k snědku

Pro vaše tělo je palivem cukr, tedy glykogen, ale také tělesný tuk. Jako zdroj energie sice tuky vydrží mnohonásobně déle než dvě hodiny jako je tomu u zmiňovaných cukrů, ale na druhou stranu se pomalu uvolňují. Proto s nimi můžete počítat jako s jediným energetickým zdrojem asi do 40 % maxima svého výkonu, pak už nastupuje i glykogen. Právě proto byste s sebou měli mít něco malého k snědku, pakliže počítáte s tím, že cesta bude delší než dvě hodiny. Nejlepší je strčit si něco malého do zadní kapsičky vašeho cyklistického dresu. Strčte tam třeba směs oříšků s rozinkami, které podpoří vaši energii během cesty.

voda

Pijte každých 10 minut

Jízda na kole ale samozřejmě působí i úbytek tekutin. Abyste nebyli dehydratovaní, měli byste mít s sebou vždy minimálně jednu plnou cyklistickou lahev a jakmile někde zastavíte do ní doplnit tekutiny. Lehce se napít, byť třeba jen jeden hlt vody, byste se měli zhruba každých deset minut, pokud jedete v náročném terénu na horském kole. Je-li letní horko, samozřejmě budete tekutinu doplňovat mnohem častěji.

Po velkém jídle počkejte hodinu

Platí také, že pokud někde zastavíte na větší jídlo, tedy na oběd či večeři, měli byste cca hodinu po skončení jídla počkat, než potravu zažijete. Vaše tělo bude potřebovat dost krve ke zpracování potravy, a tudíž nepůjde tolik kyslíku do svalů. Budete unavení a špatně se vám pojede, hrozí proto i ztráta koncentrace a pozornosti.

Přibalte si s sebou banány

Jaké potraviny a pití zvolit pro doplňování během jízdy? Jestliže jedete na kratší vzdálenost, stačí vám doplnit do cyklistické lahve čistou vodu. Na delší cestu ale zvolte už energetické nápoje pro sportovce, které vám umožní doplnit glykogen bez potíží během cesty, a nebudete potřebovat jíst tuhou potravu. Výborné je vzít si s sebou několik čerstvých banánů. Ty obsahují velké množství uhlovodanů a navíc tělu dodávají draslík, který ztrácíte pocením. Naopak zapomeňte na různé čokoládové tyčinky.

Uhlovodany jsou nejdůležitější

Samozřejmě byste neměli podceňovat ani běžný jídelníček v době, kdy zrovna nejezdíte. Rozvrhněte si stravu tak, abyste konzumovali alespoň 60-70 % uhlovodanů. Na tuky by mělo připadat maximálně 30 %, na proteiny rozhodně ne víc než 10-20%. Zaměřte se na zeleninu, ovoce, rýži, celozrnné pečivo a chléb, těstoviny, ideálně z celozrnné mouky, dále brambory. Zajistíte si tím dostatek energie na to, podnikat dlouhé túry na kole. Jakmile odjedete dlouhou cestu, zaměřte se na to doplnit kvalitní stravou palivo, aby vám energie vydržela i v dalších dnech, to v případě, že jedete vícedenní túru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..