Pitný režim cyklistů

Pokud si myslíte, že při jízdě na kole nebo po ní potřebujete specializované nápoje, které obsahují velké množství různých vitamínů a složek, jste na omylu. Záležet totiž bude na tom, jak často na cyklistické kolo sedáte. Jestliže se jezdíte projet jen občas, pak na iontové nápoje můžete bezesporu zapomenout. V případě, že jste ale profesionálnějším cyklistou, iontové nápoje se mohou hodit. Na druhou stranu pitný režim se může skládat i z jiných nápojů, přesvědčte se.

Pitný režim cyklistů

Je pochopitelné, že se bez vody neobejdete. S tím ale musíte počítat už ve chvíli, kdy usedáte na jízdní kolo. Jde o složku, která tvoří větší část našeho těla. Kromě toho je dokázáno, že člověk bez vody nevydrží příliš dlouho, zatímco bez jídla ano. Už tento bod by vám měl napovědět, že pitný režim se zkrátka musí dodržovat. Dále se zaměřte na množství tekutin. Denní pitný režim se pohybuje v rozmezí od 1,5 do 2,5 l. Tato hodnota je ovšem uváděna za klidového režimu. Jestliže hodláte vykonávat sport, který patří mezi fyzický náročné aktivity, hodnoty se budou pohybovat jinde.

Neznamená to ale, že vypijete o několik litrů více. I přehnaný pitný režim je na škodu. Všeho by se mělo dodržovat s mírou. Sport z vás sice dostává vodu pryč, ovšem na druhou stranu musíte myslet na to, jaké množství bude potřeba doplnit. Je-li sport vykonávat v hodinách, může sportovec ztratit v rozmezí od 6 do 10 litrů. Záleží na tom, kolik hodin budete aktivně bez přestávky fungovat, co se týče sportu. Jste-li začínající sportovec, už teď víme, že několikahodinovou projížďku nezvládnete. I přes to byste měli vědět, kolik litrů vody doplnit.

Zpět k iontovým nápojům

Při běžném sportování nemusíte ihned vyhledávat iontové nápoje, o kterých jsme vám psali v předchozích odstavcích. Zaměřit se můžete i na výše uvedenou čistou vodu. Ta dokáže u začínajících sportovců plně nahradit iontové nápoje, protože vaše aktivita není příliš dlouhá a zatěžující. Pokud vyhledáváte alespoň malé množství cukrů a čistá voda by vám nedokázala dobít energii, sáhnout lze ještě po šťávě nebo čajích. Opět zde platí pravidlo, že by se nic nemělo přehánět. Existují také nápoje, které jsou příliš sladké, mezi ně patří například silné šťávy nebo džusy. V tomto případě je doplňte vodou.

Teď se dostáváme k odpovědi na otázku, kolik tedy vypít tekutin, pokud usednete na jízdní kolo. Odpověď je ve své podstatě jednoduchá. Zaměřit byste se měli na pitný režim už před samotným sportem. Ještě před ním, než usednete na jízdní kolo vezměte sklenici vody a následně ji vypijte. Vodu byste si měli dát přibližně 10 až 15 minut před odjezdem. Rozhodně se nenapijte ve chvíli, kdy vyjíždíte. Vaše tělo si nemusí s tímto krokem dost dobře poradit. Jak poté pokračovat, co se týče pitného režimu?

Na závěr pár tipů

Během jízdy je dobré vypít 0,6 až 1 l vody za jednu hodinu fyzické námahy. Zaměřte se ale na menší dávky. V žádném případě se nesnažte vypít toto množství najednou. Snažte se toto množství v rámci hodiny rozložit do několika dávek. Tím předejdete zatížení organismu.




Author: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..