Na kole až za rakouským císařpánem

Rozmýšlíte se, kam letos vyrazit na kole na dovolenou? Máte pocit, že Čechy máte projeté křížem krážem a rádi byste třeba vyrazili někam k sousedům? Nic vám v tom nebrání. Pokud toužíte alespoň jednou v životě potkat císaře Františka Josefa, neměli byste při návštěvě Rakouska vynechat lázeňské městečko Bad Ischl. Císařova papírová figurína ve vyštafírované vojenské uniformě vás pozve třeba do obchodu. Všude se také budete setkávat s jeho manželkou Sissi.

Výšlap à la Sissi

Pokud vás ale všudypřítomná císařská milost přesto neodradí, navštivte Kaiservillu, tedy císařskou vilu s historickou expozicí. Tady pravidelně trávila letní měsíce anorektická kráska císařovna Sisi, mimochodem zdatná jezdkyně na koni, pro kterou ostrý výšlap do hor byl jenom příjemnou relaxační procházkou. Málokdo jí stačil, hnala se fantastickou rychlostí a svoje společnice a společníky nechávala daleko za sebou. Její manžel tu zase s oblibou chodil po okolních kopcích střílet jeleny. Máte-li dobrou kondici, výšlap do hor si rozhodně dopřejte, protože jakmile vás zlákají místní kavárny, je s vaší tělesnou kondicí konec. Sportovně vyžít se tu ale dá i jinak. V zimě samozřejmě lyžování, v létě jízda na kole, golf, a protože jsme v lázeňském městě, tak pochopitelně i rozmazlování ve Welness centrech.

Bad Ischl

Největší pochoutka? Daňčí guláš od včerejška

Nenechte si ujít typické místní jídlo – jsme uprostřed lesů solné komory, takže zkuste zvěřinu. Jak jsem už psala minule, pokud jde o jídlo i ubytování, vynechte hotely. Tu správnou atmosféru totiž nasajete jenom v místních Gasthofech a Gasthausech, tedy hostincích. Doporučuji vybrat si zvěřinový guláš s knedlíkem. Mimochodem, jednou se nám stalo, že jsme dorazili k jednomu ze zdejších Gasthofů. Jeli jsme takříkajíc na jistotu, protože jsme s jeho pohostinností už měli zkušenosti z minulosti. Jenže, co čert nechtěl, měli zrovna zavírací den. Protože se nám už nechtělo běhat po městě a shánět jiné ubytování, zkusili jsme i tak zazvonit. Majitelka otevřela, spráskla nad námi ruce a pak pravila, že se něco pro nás přece jenom najde. Z útrob ledničky vykouzlila tři porce daňčího guláše od včerejška a ohřála nám je. Kdyby se řídila předpisy z EU, byli bychom bez večeře. Ona ale naštěstí používá zdravý rozum. A k tomu guláši – ať si EU trhne nohou, nic tak dobrého jsem ještě nejedla.

Dorty peče už osmá generace

Ve zdejší uličce Pfarrgasse pro změnu najdete cukrárnu Zauner, do které prý císařský pár František se Sissi často chodíval. Jeho majiteli Josefu Zaunerovi to můžeme klidně věřit, protože podnik existuje už od roku 1832, takže si určitě nevymýšlí. Dortíky tu servíruje už osmá generace rodiny Zaunerů. Pochutnat si můžete třeba Zaunerově nugátovo-čokoládovém dortu. Má to ovšem háček, celý dort o průměru 25 centimetrů stojí skoro 52 Euro, takže vás možná přejde chuť. Jejich specialitou je ovšem Zaunerstollen, pečená štola přelitá tmavou čokoládou. Tu nejmenší o váze 145 gramů dostanete už od osmi Euro, takže vaše peněženka tolik nezeštíhlí.

Stojany jsou úplně všude

S císařovou tváří se v Bad Ischlu setkáte téměř na každém kroku. Osobně vám ručím za to, že ve chvíli, kdy budete odsud odjíždět, proklejete starého pána monarchu do horoucích pekel a pytlík s bonbóny raději necháte otevřít kamaráda. Jinak budete mít strach, že na vás jeho bílý vousatý kukuč vykoukne i odsud. Ovšem cesta je to nádherná. Jet na kole do Rakouska je čirá radost. Jednak proto, že je v každém koutu Rakouska něco pěkného k vidění, a potom další důvod je, že zde všude počítají s tím, že můžete přijet na kole. V penzionech je prostor, kde si kola uložit, stojany na kola před obchody jsou běžné záležitostí.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..