Ako v zdraví prežiť bicyklovanie a vychutnať si jazdu

Vždy v strehu

Prvé a najzákladnejšie pravidlo, ktoré platí všade, je: Dávajte si pozor, jazdite bezpečne, myslite i za iných. Bicykel je v porovnaní s inými dopravnými prostriedkami najmenej bezpečný, cyklista je teda najmenej chránený. Treba jednoznačne myslieť na to, že v cestnej premávke je každé auto či motorka váš potenciálny vrah. Nemáte ho ako poraziť, musíte sa mu teda vyhnúť a byť ostražitý. To platí aj pri jazde v prírode, po horách. Tu na vás síce nečíhajú žiadne vozidlá, ale i príroda môže byť dosť zákerná a zradná. Rôzne konáre, korene a kamene, akoby naschvál vynárajúce sa pred vaším predným kolesom, môžu vašu jazdu poriadne znepríjemniť.

Chráňte sa

Druhé základné pravidlo je: Používajte ochranné a bezpečnostné pomôcky. Správna cyklistická helma, rukavice, okuliare či rôzne reflexné prvky by mali byť povinnou výbavou nielen vašich detí, ale i vás. Tak ako pri autách platí, že dôležité je vidieť a byť videný, to isté platí i pre cyklistov a ich tátoše. Zabezpečte si funkčné, čo možno najviditeľnejšie cyklo oblečenie v jasných farbách, na bicykel si dokúpte reflexné prvky, ktoré váš „bajk“ urobia zaujímavejším a zaistia vám ešte väčšiu viditeľnosť. Ak nosíte pri jazde na chrbte batoh, ktorý vám prekrýva odev alebo bezpečnostnú reflexnú vestu, zožeňte si naň reflexný návlek.

cyklisticka helma_foxracing.sk

Ak už padnete, to najmenšie, čo sa vám môže stať, je, že sa oškriete. Aby ste sa tomu vyhli, je nutné používať ochranné prostriedky. Športom sa treba prepracovať k zdraviu a nie k trvalej invalidite. Najzraniteľnejšia časť vášho tela je hlava, preto by mala byť najlepšie chránená. Prilbu na bicykel si nepožičiavajte, kúpte si vlastnú. Helma vám musí sadnúť, musí byť ako stvorená pre vašu hlavu. Kúpte si ju v špecializovaných obchodoch alebo e-shopoch, kde vám pomôžu a poradia s výberom. Treba rozlišovať helmu určenú na cesty alebo helmu do ťažšieho terénu. To vám v hypermarkete nepovedia. Dobrá a kvalitná cyklistická prilba vám ochráni hlavu, vyhnete sa jej rozbitiu a možno aj dlhodobým problémom s jej bolesťou. Pamätajte však na to, že ak už raz na prilbu padnete, prestaňte ju používať a kúpte si novú. Len tak môžete byť pri ďalšom páde opäť plnohodnotne chránení.

Hoci sa to nezdá, na ochranu slúžia aj okuliare a rukavice. Cyklo okuliare vás ochránia pred prudkým slnkom a možným oslepením, rukavice vám pomôžu lepšie a stabilnejšie držať riadidlá, vankúšiky na spodnej časti zabraňujú tŕpnutiu prstov a rúk a v neposlednom rade vás pri páde ochránia od škaredých odrenín.

Kúpa ochranného cyklistického oblečenia je rozhodne investícia, ktorá sa oplatí. Len s nimi si naozaj dokážete vychutnať kvalitnú a ničím nerušenú jazdu.Author: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..