Warning: Undefined array key "a" in /data/e/1/e11ad10d-e466-4776-b325-9747edd72e26/cykloturistika.net/web/wp-content/plugins/podclankova-inzerce/gateway.php on line 2
Prišlo u Vás k rozhodnutiu zadovážiť elektrobicykel Vašej polovičke a teraz stojíte pred otázkou ako vybrať ten najlepší?
Veľmi relevantná otázka, nakoľko postupovať pri výbere len so skúsenosťami s výberom klasického bicykla by mohlo viesť k neefektívnemu nákupu či výraznému nevyužitiu potenciálu, ktorý nám so sebou elektrobicykle prinášajú. Konštrukcie novodobých elektrobicyklov totižto prinášajú mnohé inovácie, ktoré neexistovali, alebo neboli na doterajších bicykloch používané a táto skutočnosť do značnej miery môže ovplyvniť správny výber.
Samotný výber by sme doporučili rozdeliť do viacerých krokov, ktoré na seba logicky nadväzujú, pričom najskôr sa zamerajte na výber elektrického bicykla vo všeobecnej rovine a až následne sa sústreďte na dámske špecifiká.
Tri univerzálne otázky ohľadom dámskeho elektrobicykla na úvod
Kde sa plánuje jazdiť?
Koľko a ako často sa bude elektrobicykel pre ženu využívať?
Aké skúsenosti, respektívne obmedzenia, má budúca jazdkyňa?
Po zodpovedaní si týchto esenciálnych otázok, by ste mali byť schopní rámcovo určiť aký typ ebajku bude najvhodnejší, pričom odpoveď na prvú otázku zadefinuje výber typu:
- mestský, ak kupujeme dámsky mestský elektrobicykel, pravdepodobne máme na mysli bicykel pre jazdu za nákupmi, vybavovanie v meste, či krátky výlet do parku, alebo za mesto
- ak naše cesty budú už obsahovať aj šutolinu, či sem-tam nespevnený povrch, volíme už radšej dámsky trekingový elektrobicykel
- crossový elektrický bicykel je vhodný pre jazdy v okolí miest, lúkach, popri riekach, kde narazíme nezriedka na štrk a trávnatý povrch
- horský elektrobicykel
- cestný bicykel je určený na cestnú výkonnostnú, či závodnú cyklistiku. Neodporúča sa vyjsť mimo cesty.
Druhá otázka nám spresní úroveň komponentov, aké by mali byť použité na tomto elektrobicykli.
Zjednodušene by sme ich mohli zaradiť do niektorej z nasledujúcich úrovní :
Basic/základná , turistická, výkonnostná či závodná trieda
Tretia otázka nám následne spresňuje predbežný výber na základe úvodných otázok a to smerom k použitiu rámov s nízkym nástupom či skladacím, alebo k doporučeniu špecifických komponentov, alebo doplnkov ako napríklad nosičov, stojanov, atď.
Veľkosť rámu pri výbere elektrobicykla pre ženu
Dnes je už výber vhodnej veľkosti zjednodušený faktom, že relevantní výrobcovia už v drvivej väčšine prešli na označovanie podobné ako u tričiek t.j. XS, S, M, L, XL a k nemu vydávajú aj tabuľku s rozsahom doporučenej výšky jazdca. Pozor, ak výrobca špecifikuje konkrétny bicykel ako pánsky, resp. dámsky, zvyčajne sa líšia aj doporučené rozsahy výšky postáv. Ak však daný bicykel vyhovuje farebne a postava jazdca je v definovanom intervale výšky netreba si s označenia pánsky/dámsky vôbec robiť problémy.
Výber konkrétneho elektrobicykla
Ku kompletnosti dobrého výberu je ešte rozumné zvážiť voľbu inštalovaného asistenčného systému
Na jeho výber majú najväčší vplyv kritéria ako Technická vyspelosť riešenia, dosahované parametre,
kvalita vyhotovenia, dostupnosť náhradných dielov a dostupnosť kvalitného servisu ako takého.
Dnes výrazne do popredia vystupujú systémy od značiek Bosch, Yamaha a Shimano. Z „ázijskej“ produkcie za zmienku stojí zn. Bafang a to jej motory M400 a M500. Tu je však dôležité kvalitné zapracovanie do koncepcie celého bicykla a prístup samotného výrobcu bicyklov k dlhodobej kvalite a dodateľnosti naväzujúcich komponentov.
Ako základ k Vášmu prieskumu môžete zvoliť selekciu za pomoci vyhľadávačov, v každom prípade však doporučujeme vo finálnej fáze realizovať nákup v predajni so skutočným servisom. Nielen, že vám erudovaný predajca pomôže s výberom, zabezpečíte si však aj partnera, ktorý Vám bude následne servisovať Váš bicykel.
Dámske špecifiká, resp. doplnky pre elektrobicykle.
V súčasnosti, sa univerzálne presadzujú tzv. slopingové rámy, teda rámy s výrazne sa znižujúcou hornou rámovou trubkou od hlavy k sedlovej trubke, rozdiel v konštrukcii dámskeho a pánskeho rámu sa preniesol skoro výhradne do určenia správnej veľkosti rámu ako takého.
Znamená to teda, že ak vyberáte cestný elektrobicykel pre dámu, zvolíte vhodnú veľkosť rámu a vlastne až farba určí jeho “ženskosť”.
Rozdielnosti vzhľadom na pohlavie sa preniesli do detailov niektorých komponentov.
Medzi ne patrí sedlo. Trh disponuje veľkým množstvom „univerzálnych“ sediel, rozdielnosť v anatómii mužského a ženského tela vyžaduje zvoliť si sedlo originálne dizajnované pre dámy. Nájsť optimálne sedlo pre konkrétnu osobu je však ešte veľká téma a aj keď existujú aj ďalšie pomôcky vychádzajúce napríklad zo vzdialenosti spodných častí panvových kostí, či ohybnosti chrbtice stále je dobré vyskúšať viaceré modely a vybrať si ten najlepší. Pozor, cena v tomto prípade nehrá žiadnu významnú rolu.
Ďalším takým komponentom sú gripy. Z našej skúsenosti dámy preferujú skôr mäkšie a vo väčšine prípadov tie, ktoré poskytujú výraznejšiu styčnú plochu s dlaňou. V prípade mäkkosti si však treba dať pozor na celkový priemer gripov, nakoľko štatisticky majú dámy menšiu veľkosť ruky.
S veľkosťou sa spája aj správna veľkosť kľúk. V prípade nižšej postavy je potrebné zvoliť aj kratšiu dĺžku kľuky s hodnotou pod 170mm.
Nepodceňujte servis!
Kúpou elektrobicykla to len začína a aj keď si dobre vybrať nie je úplne najjednoduchšie, rozhodne mať kvalitného servisného partnera je prinajmenšom rovnako potrebné. A kvalitný servis elektrobicykel potrebuje, veď využíva systémy, ktoré treba diagnostikovať aj za pomoci špecifických prístrojov a jeho namáhanie je porovnateľné so závodným nasadením. Špecializácia na elektrobicykle je preto viac ako vítaná!