Zdravotná starostlivosť pre turistov v Novej Bystřici

Na dovolenku ideme s úmyslom oddýchnuť si od každodenných povinností, zrelaxovať sa, ale nesmieme zabúdať na prípadné ochorenie či nebodaj úrazy. Aká je dostupnosť zdravotnej starostlivosti v Českej Kanade, konkrétne v mestečku Nová Bystřice? Hoci neplánovane, vyskúšali sme a môžeme vás teraz pravdivo informovať.

Za samozrejmosť považujem, že turista pred odchodom do zahraničia má pri sebe platný preukaz poistenca, uhradené všetky zálohové platby poistného a má vystavený európsky preukaz poistenca. Vrelo odporúčam takisto cestovné poistenie liečebných nákladov, ktoré môžete spojiť s poistením batožiny alebo poistením zodpovednosti za spôsobenú škodu (čo keď bicyklom vrazíte niekomu do výkladnej skrine pri parkovaní pred obchodom?). Keďže postenie na dva týždne pre Čechy a zvyšok Európy je finančne veľmi podobné poisteniu na celý rok, opäť sme sa poistili celoročne, nakoľko často jazdíme na výlety aj do Maďarska a istota je istota.

Za ďalšiu samozrejmosť považujeme, že si so sebou berieme aj lieky na problémy, ktorými trpíme a o ktorých môžeme predpokladať, že nás môžu počas dovolenky postihnúť. Nie sme žiadni hypochondri, no obaja trpíme trochu problémami s chrbticou, konkrétne na bedrové platničky. Ja som bol pred pár rokmi operovaný na L5S1 platničku a hoci sa vyhýbam činnostiam a pohybom, ktoré by mi mohli spôsobiť vážne problémy a tiež okrem bicyklovania aj inak posilňujem chrbtové a brušné svalstvo, je dobré si byť vedomý možných komplikácií. Takže lieky na uvoľnenie svalstva či proti bolesti boli pribalené. Predsa len, nie je problém niekde na výlete zmoknúť, chrbát môže prechladnúť a stuhnutie chrbát s následnou prudkou bolesťou je tu raz dva. Aj preto nosíme na výlety radšej teplejšie oblečenie a bundy v brašniach na zadnom nosiči.

Bicyklovanie pri správne nastavenej výške sedadla, pri použití dobre nastaveného predného odpruženia a pri pravidelnom používaní cyklistických nohavíc s gélovou vložkou nám nerobí na platničky a chrbát všeobecne žiadne problémy. Za samozrejmosť považujem, že nejazdíme hodiny v kuse, ale po hodinke, poldruha si spravíme malú prestávku na peknom mieste, kde zosadneme zo sedla na pár minút, pokochám sa miestom, urobíme pár fotografií, uvoľníme trochu chrbátu. Pritom bicyklovanie pomáha lepšie prekrviť oblasť panvy a necítime nijakú bolesť. A to občas urobíme aj cez 80 kilometrov na horskom bicykli. Samozrejmosťou je udržiavanie chrbáta v teple a suchu. Ale nie o tom som chcel. Bicyklovať sa dá aj s poškodenou platničkou 😉

Súvisiace:  Cyklodovolená 2014 XI. - Česká Kanada z výšek je nádherná

Aj napriek dobre vybavenej lekárničke sme sa návšteve lekára v Novej Bystřici nevyhli. Žiadny úraz, žiadna choroba či náhly prípad. Obyčajný kliešť si zasadol na Olinku. Vzadu a na takom mieste, kde si sama nedočiahla a ja som nemal odvahu sa do jeho odstránenia pustiť, pri poslednom takom pokuse som hlavičku kliešťa nechal v tele syna, skončilo to drobným zákrokom môjho kamaráta lekára. Takže aj v tomto prípade sme volili odborný postup.

Uvažovali sme navštíviť lekáreň, kúpiť zmrazovací sprej, po ktorom kliešť vytuhne a dá sa bezpečne odstrániť. Ak nebude k dispozícii ambulancia, kde lekár či sestra kliešťa odstráni, majú v tom (predpokladám) predsa len väčšiu prax.

Budovu ambulancií sme našli veľmi ľahko podľa orientačných tabulí v meste. Je to na Hradeckej ulici, na výpadovke z mesta na Jindřichův Hradec, v blízkosti peknej a veľkej staršej budovy základnej školy. Na ľavej strane ulice je sivá poschodová budova ambulancií lekárov praktických, na pravej strane v malej budove ordinujú zubári. A hoci boli tri hodiny popoludní, jedna ambulancia bola otvorená a v čakárni pred nami boli traja pacienti. V príjemnej atmosfére sme počkali na sestru, ktorej sme vysvetlili, že sme turisti zo Slovenska a že potrebujeme len odstrániť kliešťa.

Po pár minútach už šla Olinka do sesterne a po dokončení vyšetrení predchádzajúceho pacienta sa jej venovala pani doktorka. Za pár okamihov bol kliešť vonku. Bez siahodlhých byrokratických písomných postupov ošetrenia pacienta zo zahraničia, len za „regulačný“ poplatok 30 káčé. Je to niečo obdobné, ako kedysi boli na Slovensku Zajacove (bývalý minister zdravotníctva) dvadsaťkorunáčky.

Bolo potešiteľné zistiť, že v takto turisticky exponovanej oblasti, akou je Česká Kanada, je k dispozícii príjemný a ochotný zdravotnícky personál aj v poobedňajších hodinách a že sa dá ľahko vyriešiť každý problém. A pre prípad, že tento cyklistický raj navštívite aj vy, prikladám mapu, kde sa aj vám môže dostať zdravotnej starostlivosti, keď ju budete náhodou potrebovať.

Súvisiace:  Cyklodovolená 2014 IV. – Nová Bystřice a okolí 2.

mapa

http://www.mapy.cz/s/cSUb



Autor: Ďusi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..