Jaký nosič kol vybrat

Letos přede mnou stojí nejen volba destinace mé cyklodovolené. Než na ni pojedu, čeká mě ještě jeden úkol. Vybrat si nové auto a spolu s ním též střešní nosič kol. Málokdy totiž ten starší jde použít i na jiném autě. Prakticky mi to fungovalo jen jednou.

Jedno auto u mne vždy slouží trochu déle a za tu dobu se pokrok a design nezastaví. Auta se vyvíjejí a s nimi i způsob upevnění nákladu na střechu. Když jsem si připravil specifické příčníky na střechu starého auta a na ně namontoval kolejničkové držáky kol, po pár letech jsem kupoval k dalšímu autu jiné příčníky a přeložil ze starých nosič kol. Když i tato škodovka šla z domu pryč, prodal jsem i „zahrádku“ na kola.

Doma už stál kombík, vybaven na střeše fixními podélnými nosníky, stačilo koupit univerzální příčníky a na ně opět nové nosiče kol. Ostatně i na tomto webu je několik fotek mého auta s koly na střeše, jak jsme s přítelkyní jezdili na dvoutýdenní dovolené po Čechách. Nové nosiče na kola se mi lehce obsluhovaly a kola držely pevně i při jízdě po dálnici. Výhodu rychlého upevnění jízdních kol na střechu auta jsme využili i při krátkých výletech, když jsme vyrazili za aktivním odpočinkem do místa, kam je to na kole daleko, ale po přiblížení se autem jsme si vychutnali příjemný výlet a domů se vrátili opět pohodlně autem.

Kola na střeše
Kola na střeše

Poprvé jsem výměnu střešního nosiče na kola nemusel při výměně auta řešit, když se doma objevil menší kombík, opět s hagusy na střeše. Pro letošek mám ale v „merku“ auto, na které už pasovat nebude a proto si musím nosič kol opět vybírat. Který zvolit? Podélníky už mají zase jiný, modernější tvar a na jednom typu auta dokonce jsou jen drážky pro příčníky.

Súvisiace:  Kolo v zimě: Jak se obléci na vyjížďku?

Abych se do budoucna vyhnul podobným dilematům, uvažuji koupit nosič kol na tažné zařízení. To mám na každém autě, protože občas vezu něco objemnějšího do zahrádky na přívěsu. Navíc už nebudu muset při nakládání kol namáhat svá záda s operovanou ploténkou. A závěs pro vlečku se snad nebude měnit tak často, jako se mění střešní nosiče nákladů na osobních autech.

Nosiče kol na závěsné zařízení jsou v nabídce v mnoha provedeních. Vejdou se na ně i tři nebo čtyři jízdní kola. My však jezdíme na výlety a dovolené jen ve dvou, tak mi stačí nosič pro dvě kola. Nosič kol Thule platí za špičku v oboru, já mám však dobré zkušenosti se značkou Menabo a místo pro třetí kolo se může hodit, kdyby s námi chtěl jet někdo na výlet. Když si nechám vyrobit i plastovou tabulku s SPZ, odpadá i problém překládání SPZ z auta na nosič kol.

Protože jsem jezdil se střešním nosičem kol na různých autech, od malého benzínového po velký diesel, mám celkem jasnou představu, jak se zvýšený odpor vzduchu s nákladem na střeše projeví na spotřebě paliva. Nosič kol na tažné zařízení je z tohoto pohledu mnohem výhodnější řešení. A taky nemusíte před odjezdem z domova měřit celkovou výšku auta s koly. Možná se to zdá jako zbytečnost, ale můžete narazit na nízký průjezd ve městech, kde se osobák vejde, ale osobák s koly na střešním nosiči už ne. Navigace mě takhle poslala v Olomouci pod most, kde jsem musel couvat… Na druhou stranu s nosičem na tažném zařízení si budu muset uvědomovat celkovou šířku auta i s koly.

Jak už jsem psal, nosič kol je výhodný nejen na přepravu kol na delší dovolenou, ale i na jednodenní výlety. Ráno naložím kola, vyrazíme do hezké lokality, projedeme se a večer už jsme zase doma. Za týden můžeme strávit hezký den na opačném konci republiky a využít tak i dny, kdy je hezké počasí jen pár dní za sebou a o dovolené bychom proseděli propršené dny v penzionu. Nehrozí svalová únava, zejména na začátku sezóny. A hlavně, ať už si příště koupím nebo půjčím jakékoliv auto, typ střešního nosiče už mě nemusí zajímat.

Autor: Propagátor

Článek napsán pro inzerenta není v rozporu s názory redakce serveru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..