Uvažujete o elektrobicykli? Máte svoj obľúbený, vyladený a kvalitný klasický bicykel a nechceli by ste ho vzdať? Zdá sa vám rovnako kvalitný elektrobicykel drahý? A nechcete sa trápiť dodatočnou elektrifikáciou svojho bicykla, nemáte chuť naťahovať káble a meniť celé koleso len preto, že by ste radi využívali silu pomocného motora? Zrejme sa rovnakými otázkami trápili aj iní ľudia a výsledkom je spôsob, ako za šesťdesiat sekúnd prerobiť váš „obyčajný“ bicykel na elektrobicykel.
Dôvodov na využívanie sily elektromotora na bicykli je mnoho a každý môže mať iné. Niekto je už starší a nemá toľko síl ako za mlada, ale nechce sa vzdať svojich pravidelných výletov do prírody. Iný zas využíva bicykel na cestu do práce a nechce sa spotiť a v práci prezliekať. Alebo len manželia chcú jazdiť na výlety spolu a manžel nechce svoju polovičku fyzicky uštvať, tak elektrobicykel pre ňu je riešením. Aj po úraze alebo chorobe pomôže elektrický bicykel vrátiť telu kondíciu.
Každému záujemcovi o elektrobicykel odporúčam si ho najprv vyskúšať. Urobil som tak aj ja, už pred rokmi, kedy som sa vybral na elektrobicykli v okolí Třebíče. Bol to síce starší model A2B Hybrid, ale aj tak ma jazda na elektrobicykli uchvátila. A po operácii bedrovej platničky som o elektrobicykli uvažoval ešte viac. No odrádza ma práve to, že mám skvelý bicykel Dexter od Authora a nerád by som sa ho vzdal. A potom aj cena kvalitných elektrobicyklov začína pri dvoch tisíckach eur a my jazdíme dvaja…
Pod značkou Geoorbital sa objavil jednoduchý spôsob premeny takmer akéhokoľvek bicykla na elektrobicykel a to za šesťdesiat sekúnd.
Tento jednoduchý princíp spočíva v integrácii do predného kolesa nie len elektromotora, ale aj akumulátora. Pevný stred sa upevní na prednú vidlicu a káble sa vyvedú s ovládačom na riadidlá. Aby to naozaj fungovalo, netočí sa celé koleso, len vonkajší ráf s gumou. Ktorá je navyše bezdušová, teda nemusíte sa báť defektov.
Z uvedeného princípu ale vyplývajú aj jedno či dve obmedzenia. Koleso Geoorbital sa nedá namontovať na bicykel s prednou kotúčovou brzdou a pri použití odpruženej prednej vidlice by ste si ju čoskoro „vyčvachtali“.
No a predpisy samozrejme. To môže byť v Európe problém. GeoOrbit koleso je dodávané s 500 W motorom a ovláda sa akceleračnou páčkou na kormane. Teda v Európe na verejných komunikáciách sa to nemôže používať. Nemyslím, že by to nemohlo byť namontované, len sa to nesmie zapnúť, oficiálne 😉 Pretože v múdrej Európskej únii môžete mať na bicykli len elektromotor s výkonom 250 W a fungujúci len za základe intenzity pedáľovania. Aj keď si viem predstaviť motor v príkonom 500 W a účinnosťou 50%, teda výkonom len 250 W 😉
Viem si predstaviť aj to, že by som to namontoval na bicykel priateľky, aby so mnou mohla jazdiť aj na dlhšie výlety do kopcov, ktoré jej teraz robia problémy.
Ba dokonca by som uvažoval aj o tom, že by som na svojom Dexteri vymenil prednú hydraulickú kotúčovú brzdu za mechanickú ráfovú. Dvadsať rokov som s takými brzdami jazdil a nikdy som nemal problém. Hydraulickú kotúčovú mám len preto, že v požadovanom počte prevodov v duralovom ráme som ráfovú brzdu už nedostal, v tejto triede bicyklov sa nemontuje.
Elektrifikované koleso je ponúkané v rozmere 26″ aj 700C, teda aj pre horské aj trekingové a cestné bicykle, všetky vo viacerých farbách. Za cenu cca 800 – 900 US dolárov sú zatiaľ prijímané predobjednávky. Do menších kolies sa montujú 6 Ah akumulátory Panasonic, do 700C kolies 10 Ah akumulátory, ktoré sú dostupné aj ako náhradné diely za cca 200 dolárov. Ja by som teda musel so sebou voziť asi jeden náhradný alebo naozaj prídavnú energiu používať len občas.
Ako to vidíte vy? Kúpili by ste si takéto koleso pre (občasné) použitie na vašom osvedčenom bicykli?