Neodradí vás ani sychravé počasí od toho, abyste vyrazili na kolo s přibývajícím podzimem nebo dokonce zimou? V tom případě byste měli věnovat pozornost nejenom svému kolu, ale také sami sobě, abyste někde zbytečně neprochladli. Jakých zásad se při oblékání na zimní cyklistický výlet držet?
Udělejte ze sebe cibuli
Především je třeba ctít zásadu, že je lepší mít na sobě více tenčích vrstev než jednu tlustou. Prostě a jednoduše si představte cibuli a oblékejte se úplně stejně jako ona. To znamená v několika vrstvách, čili slupkách. První vrstvu samozřejmě tvoří elastické pohodlné spodní prádlo. Mělo by být funkční, dobře sát pot. Na něj přijdou dlouhé spodky a dres vybavený většinou dlouhým rukávem. Třetí vrstvu by měly tvořit cyklo kalhoty s dlouhými nohavicemi a bunda. Ideální je bunda zateplená, termo odolná jak dešti, tak větru. Ve výbavě by neměly chybět ani zateplené zimní rukavice a čepice pod helmu. Kromě toho se hodí i kukla přes obličej nebo šátek. Zimní oblečení na cyklistiku se velice podobá oblečení na běžky. Řídí se podobnými pravidly.
Fyzikální princip více vrstev
Vždy je třeba mít na paměti, že z hlediska odolnosti chladu jsou lepší dvě tenčí vrstvy než jedna silná. Proč? Odpověď je jednoduchá, je to vlastně otázka fyziky. Textilní tkanina jako taková nehřeje, ale dokáže udržet teplý vzduch mezi jednotlivými vrstvami oblečení. Právě proto se mnohem více osvědčuje cibulovitá struktura. Máte jednoduše na sobě více „slupek“, které kolem vašeho tělo dokážou bez potíží udržet teplý vzduch a tím pádem je váš tepelný krunýř mnohem silnější a účinnější. Dokážete tak snadněji a po mnohem delší dobu odolávat zimě. Když si vezmete na sebe jeden tlustý svetr, paradoxně můžete promrzat, i kdyby byl upleten ze sebe kvalitnější vlny.
Nesahejte po příliš těsných kouscích
Vybírejte si také volnější kousky cyklistického oblečení, zapomeňte na ty, které jsou příliš těsné. Velmi elastické oblečení, jež dokonale obepíná tělo, se pro zimní cyklistické výlety příliš nehodí. Je totiž tak těsné, že vám nedá šanci vytvořit si kolem těla zmiňovanou izolační vrstvu teplého vzduchu, jakou jsme popsali v minulém odstavci. Proto velmi těsné dresy nechte raději na léto. Zbytečně byste se kvůli nim připravili o část tepelné ochrany.
Preferujte vždy kvalitní a funkční oděvy
Na zimu vždy volte funkční oblečení. I když vám bude připadat, že funkční oblečení je proti tomu klasickému o dost dražší, investice se vám vyplatí. Jednak vám při přiměřeném zacházení vydrží delší dobu a navíc se vám odvděčí tím, že i po zimních vyjížďkách zůstanete zdraví. Jaké vlastnosti musí kvalitní funkční oblečení bezpodmínečně splňovat? V první řadě jde o odvod vlhkosti z kůže, tedy odvod potu, protože i v zimě se samozřejmě při tělesné námaze potíte. A zůstávat při nízkých teplotách ve vlhku je ze zdravotního hlediska nebezpečné. Dále by mělo oblečení rychle schnout. Musí zároveň absorbovat pachy. Nezbytné je i to, aby odolávalo vlhkosti a zároveň neprofukovalo.
Dávejte pozor na rozehřátí v restauracích
Jestliže plánujete se někde venku zastavit, nezapomeňte se na to dostatečně obléknout.
Budete-li se zastavovat v restauraci na jídlo, rozhodně se tam svlékněte. Pokud byste tak neučinili, bude vám po návratu ven při další jízdě zima. Snažte se také v restauraci nesedět zbytečně dlouho. Budete-li příliš rozehřátí, je větší pravděpodobnost, že budete po návratu do sedla svého bicyklu trpět zimou. Vždy mějte v zásobě připravené náhradní oblečení pro případ nouze. Pokud zastavíte v restauraci, je to ideální možnost k převlečení do náhradního oblečení na toaletách.