Už dlhšiu dobu som hľadal spôsob, ako vzájomne porovnať medzi sebou viaceré cyklotrasy tak, aby bolo na prvý pohľad jasné, ktorá z nich je náročnejšia na kondíciu alebo či sú dve rôzne trasy približne rovnaké z hľadiska toho, koľko síl na ich absolvovanie budeme potrebovať. Pretože len samotná vzdialenosť, ktorú plánujeme na bicykli ujsť, resp. koľko sme už urobili kilometrov, nestačí na zhodnotenie toho, ako nás takýto výlet bude bolieť. Myslím, že som na to prišiel.
Pre väčšinu laikov a málo skúsených cyklistov je rozhodujúcim faktorom vzdialenosť. Je fakt rozdiel, či má výlet tridsať kilometrov alebo nás čaká tých kilometrov osemdesiat. Faktor kvality povrchu v tomto prípade neberiem do úvahy, pretože uvažujem len v rámci cykloturistiky, kedy sa jazdí po viac či menej kvalitných asfaltkách, prípadne aj po poľných cestách. Hoci je jasné, že jazda po hladkom asfalte je menej náročná, ako sa štverať do kopca po rozbitom asfalte, ako bol donedávna v okolí Čebovskej Bukoviny alebo Grajnára v Slovenskom raji.
Lenže je rozdiel, či idete tie kilometre po rovine alebo do kopca. Potom aj osemdesiat kilákov po rovine môže byť ľahších, ako tridsať do strmých svahov. A za istých okolností môžu byť obe trasy rovnako náročné na kondíciu cyklistu. A to nehovorím o tom, že do hry môže, a často aj vstupuje, vstúpiť počasie, či presnejšie (proti)vietor.
Týmto smerom sa uberalo moje uvažovanie, ale nechcel som ostať len pri slovnom popise náročnosti cyklotrasy, pretože je to veľmi subjektívne. A čo je pre jedného ľahké, je pre druhého neprekonateľné. Ideálne by bolo vymyslieť spôsob, pri ktorom by výsledkom hodnotenia trasy bolo nejaké číslo. Objektívne číslo, bez nutnosti držať ho v nejakom intervale. Pretože na pretekoch môžete mať horské prémie v intervale od jedna do päť a potom nejaký „blbec“ vymyslí ešte strmší a dlhší kopec. Skončí to ako pri práčkach. Z kategórie „A“ sa stali postupne A+, A++, A+++, A* a A non plus ultra extra super hyper cool.
A tiež som chcel, aby si každý mohol sám vyhodnotiť náročnosť trás, ktoré už prešiel a vyhodnotiť aj trasy, ktoré plánuje prejsť a na základe tohto porovnania zistiť, či na to má a a koľko mu to asi bude trvať.
Zobral som teda za základ môjho hodnotiaceho systému vzdialenosť a nastúpané výškové metre. Aby číslo nebolo zbytočne veľké (ako pri hodnotení štipľavosti papričiek), vynásobil som prejdenú vzdialenosť v kilometroch s nastúpanou výškou v stovkách metrov. Zrodil sa môj Index náročnosti cyklotrasy.
Takže výlet, pri ktorom prejdem 50 kilometrov a nastúpam celkove 500 metrov, bude mať index náročnosti 50 x 5 = 250. Výlet dlhý 80 kilometrov s 250 výškovými metrami na trase ohodnotím indexom 80 x 2,5 = 200. Za predpokladu, že obe cyklotúry pôjdem rozumným tempom, bez zbytočného šturmovania a prepínania síl, z toho dlhého sa vrátim menej unavený.
Zámerne vynechávam z indexu vietor, jeho silu a smer, lebo to je parameter, ktorý môže byť zakaždým iný. No vzdialenosť a nastúpaná výška sú na konkrétnej trase vždy rovnaké. Ak máte dobrú kondíciu, na výlet na bicykli vyrážate vždy na slepo a dopredu neplánujete nijakú vzdialenosť, len dodatočne zistíte, koľko ste toho prešli, závidím vám. No my ostatní si každý výlet radšej vopred pripravíme. Zmerať celkovú plánovanú dĺžku aj zistiť nastúpané a vyklesané metre výšky pomôže mapový server Bikemap.net.
So mnou je to asi tak, že prvých 400 až 600 kilometrov sezóny si radšej postupne zvyšujem dávku kilometrov aj metrov. No potom už zvládam čokoľvek, samozrejme v rámci rozumných možností. 90 km a 1000 metrov, teda trasu s indexom náročnosti 900 zvládnem, ale dvojnásobnú už asi nie, neskúšal som.
Vedieť, aký náročný výlet sa chystám absolvovať, je pre mňa dôležité nie len preto, aby som vedel, ako ma bude bolieť zadok so sedla, či mám dostatočnú kondíciu, ale aj preto, že musím byť stále trochu opatrný na môj chrbát. Aj napriek operovanej bedrovej platničke pred piatimi rokmi sa môžem bicyklovať relatívne bez obmedzení, ale len relatívne. Nič sa nemá preháňať, som rád, že sa bicyklovať môžem a nič nechcem zbytočne siliť.
S pomocou indexu náročnosti sa teraz viem lepšie rozhodovať, na akú trasu sa vyberiem a ktorú radšej odložím do budúcnosti, do doby kedy budem disponovať lepšou kondíciou. Ak aj vy potrebujete nejakým spôsobom porovnať svoje trasy medzi sebou alebo svoje trasy a trasy, ktoré prešiel niekto iný, skúste používať môj index náročnosti. A dajte vedieť v komentároch pod článkom, ako sa vám pozdáva a ako sa vám osvedčil.