Chladné počasí je pro mnoho cyklistů výzvou, aby své kolo uložili k zimnímu spánku a vytáhli ho až na jaře. Obvykle ho uklidí někam do kůlny nebo do sklepa či do garáže. Jenže nejde prostě kolo jen tak vzít a nechat ho ve stavu, v jakém jste s ním jeli na poslední podzimní vyjížďku. To by se vám mohlo nepříjemně vymstít. Určitě totiž chcete, aby vaše kolo bylo pojízdné i na jaře a vůbec aby vám vydrželo co nejdéle. Investice do jízdního kola totiž rozhodně není malá. Pokud nebudete o kolo správně pečovat, může se vám pomstít třeba korozí.
Očistěte stroj od hlíny
Jak se tedy postarat o své jízdní kolo, aby přežilo i krutou zimu? Především jde o to kolo pořádné vyčistit. Tímto termínem pořádně vyčistit máme na mysli nejenom očistu pneumatik od podzimního listí a bláta. Tu bychom ostatně měli bezpodmínečně udělat jako naprosté minimum po každé podzimní jízdě. Kdo nechává svoje kolo špinavé a zablácené, vypovídá to hodně o jeho vztahu k tomuto kolu. Pokud ale chystáte kolo připravit na zimu, je potřeba provést podstatně větší očistu. V první řadě ho samozřejmě očistíte od viditelné špíny, ve druhé řadě potom následuje prohlídka jeho částí, ke kterým se tak snadno nedostanete. O co jde? Musíte odmontovat obě kola tak, aby zůstal jenom rám.
Soustřeďte se na řetěz a rám kola
Jestliže už máte kolo v rozmontovaném stavu, přichystejte si kyblík s teplou vodou, hadr a saponát, například jar. Jestliže jsou některé části kola více znečištěné, možná se bude hodit i nějaké silnější odmašťovadlo. Samo posuďte stav kola a podle toho se rozhodněte. Na řetěz použijte k čištění naftu. Jestliže je hodně znečistěný, bude se hodit pračka na řetěz. Věnujte velkou pozornost i místům řetězu, k nimž se hůře dostáváte. Jedná se třeba o část umístěnou hned za přehazovačkou. Řetěz vám za dobře provedenou očistu rozhodně poděkuje. Prodloužíte mu tím životnost a mrška rez na něj nebude mít šanci zaútočit. Kromě toho vezměte hadřík a teplou vodou s jarem omyjte důkladně celý rám kola, jeho vidlici a další části.
Pečlivá prohlídka odhalí praskliny
Jakmile je všechno důkladně omyto, věnujte se velice pečlivé prohlídce kola. Právě za nánosem špíny se mohla nacházet různá, byť třeba drobná poškození jako prasklinky. I když vypadají na první pohled nevinně, pokud je necháte být, mohou se velice snadno stát vstupní branou pro korozi. Důležité je prozkoumat pláště obou kol. V nich by se mohly nacházet právě zmiňované nenápadné, ale zákeřné trhlinky. Pokud je plášť hodně opotřebený, je lepší ho vyměnit. Hmatem také překontrolujte napětí drátů, které jsou nataženy ve výpletu obou kol. Dráty by měly být napnuté. Za další se soustřeďte na opotřebení brzdových gumiček. V žádném případě nesmí být olej na brzdových destičkách a kotouči.
Všechno důkladně namažte
V okamžiku, kdy máte hotovou skutečně důkladnou prohlídku, a jsou opraveny nebo vyměněny všechny problematické části, nastal čas k důkladnému namazání. Co je potřeba promazat? Pochopitelně v první řadě řetěz kola, dále čepy řadicích mechanismů a také lanka. Kde je vhodné snížit tření, tam použijte vazelínu. V tomto případě jde o náboje nebo pedály. Silikonovým olejem potom namažte část tlumiče, která zajíždí a vnitřní nohy u odpružené vidlice. Samozřejmě buďte s mazivem opatrní. Příliš to s ním nepřehánějte. Jestliže je ho příliš, okamžitě nadbytek otírejte.
Potřebujete hlavně stabilní teplotu
Teď už jste s přichystáním kola na zimu skoro hotoví. Zbývá poslední krok, a sice uložení kola. Důležité je, nechat ho přezimovat tam, kde stabilní teplota. Ovšem málokdo si samozřejmě může dovolit mít místnost jenom pro kola. Proto obvykle volíte buď kůlnu, nebo sklep. Lepší je sklep, kde zůstává relativně stejná teplota, venkovní kůlna může za mrazů vymrzat. Nejlepší je umístit na stěně háky a na kolo zavěsit. Pokud ho jenom opřete o zeď, teplotou a vlastní vahou se mohou deformovat kola. Duše obou kol lehce vyfoukněte, nenechávejte je úplně nafouknuté. Také nezapomeňte zařadit tak, že budou pružiny přehazovaček stáhnuté. Nyní už je o vašeho miláčka dokonale postaráno a můžete se těšit na první jarní jízdu. Kolo najdete přesně v tom stavu, v jakém jste ho uložili.