Cyklistů v Praze rychle přibývá. Spousta lidí vyměnila automobil za kolo a používá ho i cesty do práce. Jenže zprávy o předražených cyklostezkách jim mohou zkazit radost. Skončí podpora jejich rozvoje kvůli příliš vysokým výdajům?
Cena srovnatelná se silnicí
Budování cyklostezek v Praze v posledních letech dostalo zelenou. Jenže… Hodně se o něm mluví i v souvislosti s jejich předražováním. Kilometr stezky stál i více než 40 miliónů korun! Příkladem je cyklostezka otevřená v roce 2010 ve Vysočanech, která se z původní ceny 86 milionů nakonec vyšplhala až na neuvěřitelných 140 milionů. Tak obrovskou cenu za tři kilometry dlouhou stezku neobhájí ani skutečnost, že obsahuje 7 mostů a mimoúrovňových křížení. Její cena je srovnatelná s budováním silnice první třídy.
Rozdíly tvoří několikanásobek
Jsou tak vysoké náklady opodstatněné, nebo je možné cyklostezky pořídit mnohem levněji? Podívejme se na to, jaké ukazatele se do ceny cyklostezky započítávají. Roli především hraje, zda cesta vede uprostřed zástavby nebo mimo ni. Započítává se samozřejmě i výkup pozemků. Pokud má nová trasa vést na zemědělské půdě a je zpevněná třeba jenom štěrkem, pohybujeme se v jiných cenových relacích, než u asfaltového povrchu, litého betonu nebo zámkové dlažby v obydlených částech měst a vesnic. Rozdíly v cenách za metr čtvereční se tak mohou pohybovat v rozptylu od 500 až do 4 000 korun za metr čtvereční cesty.
Kontrola potvrzuje plýtvání
Na kontrolu výdajů při budování cyklostezek, samozřejmě nejenom v Praze, se v loňském roce zaměřil i Nezávislý kontrolní úřad. Jeho šetření potvrdilo, že dochází k plýtvání peněz. Výstavba cyklostezek totiž postrádá centrální koordinaci. Chybí jednotná pravidla pro přidělování financí a cyklostezky se tak nakonec stávají černou dírou na peníze. Argumentem pro předražené stezky samozřejmě není ani to, že část peněz na ně putuje z evropských dotací. Pokud by totiž došlo kvůli plýtvání ke snížení dotací a nedostatku peněz, nakonec by tím tratili samozřejmě jenom cyklisté.