Elektrokola jsou v dnešní době velkým hitem. Jsou určeny těm s menší fyzickou kondicí, těm se zdravotními problémy, ale i těm, kteří chtějí zvládnout náročné terény. A jak vlastně elektrokola fungují? Jednoduše tak, že jejich součástí je akumulátor a elektromotor. Moderní modely nabídnou jednoduchý ovládací panel, kde si lze nastavovat intenzitu toho, jak výrazně se má elektromotor zapojit do jízdy. Zda má pomáhat i při jízdě na rovině – a jak hodně, nebo zda má pomáhat jenom při jízdě do kopce, který tak bude bez problémů zvládnutý i bez nutnosti vynakládat velké množství lidské energie. Takto jednoduché popsání principu ale není pro zájemce lačnících po informací úplně dokonalé. Podívejme se společně na to, jak funguje elektrokolo , trošku detailněji.
Elektrokolo s motorem vpředu
V tomto případě mluvíme o řešení, v rámci kterého je využíván takzvaný nábojový pohon. Je to proto, že motor jako takový najdeme zasazený do náboje předního kola . Tedy v prostoru samotného středu výpletu. Toto řešení je vhodné hlavně na klasickou rekreační jízdu. Nabídne výhody jak při jízdě ve městě, tak i v méně náročném terénu. Pokud jde o toto umístění motoru, musíme říci, že jeho hlavní nevýhodou může být to, že zátěž je umístěna v přední části kola, což může být problém hlavně v prudších sjezdech, nebo i při brzdění přední brzdou. Je třeba naučit se na takovém kole jezdit a myslet na to, že váha je rozložena tak, že její poměrně velké množství je právě v přední části.
Elektrokolo s motorem vzadu
I zde je využíván takzvaný nábojový pohon. Oproti výše popsané situaci zde mluvíme o tom, že elektromotor je umístěný v zadním náboji. Pokud jde o rozložení hmotnosti celého kola, je to rozhodně výrazně praktičtější a jízda je tak mnohem bezpečnější. Na druhou stranu to může znamenat případný problém s celkovým přetížením jak akumulátoru, tak i samotného motoru. Problém může být ale i demontáž v případě defektu, která je oproti přednímu kolu složitější. Dané řešení pohonu v zadním náboji rozhodně nezklame nikoho, kdo hledá hlavně rekreační styl jízdy. Tedy elektrokolo, které využije ve městě, na cyklostezkách, a na klasických rodinných, méně náročných výletech.
Elektrokolo se středovým pohonem
Tento princip můžeme označit za ten nejmodernější. Motor není umístěný ani v předním, ani v zadním náboji, jelikož je umístěný v oblasti, kde jsou šlapky vašeho kola. Velkým lákadlem tohoto řešení je především to, že celé kolo má dobrou rovnováhu, protože motor je umístěný nejenom na středu, ale i ve spodní části kola. Jistotou je také to, že motor ve středu mnohem citlivěji reaguje na vaši samotnou jízdu. Lákadlem je také to, že v případě defektu máte jak přední, tak i zadní kolo volné a není problém s výměnou duše nebo pláště. Dobrou možností je toto umístění motoru také v případě jízdy v terénu. A to z toho důvodu, že lze lépe zvednout přední kolo před překážkou, a díky menšímu zatížení zadního kola jde i s tím nerovnost projet. Proto je toto řešení využíváno i u elektrokol, která jsou označována jako horská.
Záleží také na typu konkrétního kola
Dané tři možnosti tedy výrazně ovlivňují jak styl vaší jízdy, tak ovlivňují také to, kam se s vaším kolem budete chtít primárně vydat. Nutno také říci, že jednotlivé druhy pohonů jsou kombinovatelné i s různými typy vašich kol. To městské, nebo klasické trekové či sportovní jsme již zmínili. Stejně tak ale existují i MTB elektrokola, stejně jako elektrokola ryze dámská, nebo varianty s dlouhým dojezdem. Vždy je dobré vybrat přesně to řešení, které bude vyhovovat vašim potřebám s ohledem na styl jízdy, terén, ale i délku okruhu, na který se vydáváte.