Tip na cyklistický výlet: vydejte se na strašidelný hrad Svojanov

Vydáte-li se na kole na Českomoravskou vysočinu, nevynechejte rozhodně hrad Svojanov. Zdejší pan kastelán Miloš Dempír zde provozuje i hradní penzion. Na Svojanově si skutečně můžete vyzkoušet, jaké to je bydlet na opravdovém hradě a navíc – můžete si sem vzít i kola. A zážitek opravdu stojí za to. Takže neváhejte a určitě si to vyzkoušejte! Navzdory strašidlům se tu bydlí báječně. A pan kastelán také mluví o tom, co návštěvníky láká na tento starobylý hradě.

Jaké nabízíte návštěvníkům zajímavosti? Setkají se u vás s něčím, co nikde jinde nenajdou?

Hrad Svojanov je unikátní tím, že se v jeho stavbě netradičně mísí dva zcela odlišné stavební styly, gotika s empírem, tedy středověk s 19. stoletím. Tato netradiční kombinace vznikla v 19. století, kdy došlo k tomu, že do komplexu gotických zřícenin byly vestavěny empírové zámecké stavby. Svojanov se může pochlubit jedinou zahradou ve střední Evropě, která byla obnovena v tradičním gotickém členění. Hradu dominuje válcová věž s břitem, což je u nás poměrně netypický obranný prvek v hradní architektuře a vyskytuje se spíše na hradech ve Francii. A v neposlední řadě je Svojanov zajímavý i tím, že přímo v prostorách hradu je situován penzion, kde se mohou návštěvníci ubytovat. Hostinské ubytovací pokoje jsou rovněž zařízeny starožitným vybavením. Hrad Svojanov v posledních letech prošel rozsáhlou rekonstrukcí. V obnovených interiérech vznikla instalace přibližující život na hradě v 19. století. Návštěvnickou novinkou je obnovený dům zbrojnošů, který nikdy dříve přístupný k prohlídkám nebyl. Jedná se o unikátní stavbu dochovanou ve zcela intaktním stavu z konce 15. století.

Můžete se pochlubit nějakým hradním strašidlem? Kdy a v jakých prostorách u vás straší?

Hrad Svojanov patří k nejtajemnějším místům v našich zemích, tajemných postav se zde vyskytuje velmi mnoho. Například duch malého děvčátka Kateřiny. Kateřinka byla dcerou majitelů hradu a tragicky zahynula při jeho opravách. Od té doby každou noc prochází empírovým palácem a v pánském pokoji po ní zůstávají krvavé otisky dětských ruček. Sedmiletý syn statkáře z nedalekého podskalského dvora zase pláče v protějším lese, když hledá svého otce. Ten se v těch místech oběsil poté, když zbytek jeho rodiny vyvraždila tlupa polských žoldáků během Třicetileté války.

Jaké se k vašemu hradu vážou pověsti?

Pověsti souvisí s tajemnými postavami. Asi nejznámější pověstí je ta o správci Rašínovi. Odehrává se na konci 15. století za pánů z Boskovic. V té době se stavěl dům zbrojnošů a správcem hradu i panství byl rytíř Rašín. Byl proslulý svou krutostí k poddaným. Při výstavbě domu měl velmi málo dělníků, nutil je pracovat do posledních sil a velmi je trýznil. Jeden z dělníků jej proklel, a tak Rašín neměl po smrti pokoje. Vždy o půlnoci se otevřela jeho hrobka v kostele v nedaleké Rohozné a k hradu se rozjelo jedenáct kočárů, dvanáctý jel Rašín, celý v černém, na ohnivém býku a obráceně, oháňku místo uzdy v rukou. Toto velmi sužovalo obyvatele hradu a zejména pak Rašínovu vdovu. Když se jednou na hradě zastavil starý vysloužilý voják pro almužnu, zeptal se paní, co ji tak trápí. Ta mu vše pověděla a voják ji požádal, aby mu opatřila černou slepici, trojí královskou vodu, svěcenou svíčku, křídu a ratolest z borovice. Před půlnocí počkal u kříže, který stával před hradem. Křídou udělal kolem kříže kruh, rozsvítil svíčku a čekal. Chvíli po půlnoci přijel průvod. Voják hodil býku slepici pod nohy, tím jej zastavil. Pak se zeptal Rašínova ducha, jak mu může pomoci, aby ho jeho utrpení zbavil. Rašín mu odpověděl, že mu pomoci není, že i kdyby jeho manželka všechny kameny z domu, který vystavěl, v zástěře odnesla, odkud byly vzaty, sotva by mu bylo ulehčeno. A tak Rašín jezdí s průvodem na ohnivém býku na hrad dodnes. Návštěvníci se o tom mohou přesvědčit, třeba když stráví noc na hradě. Průvod s ohnivým býkem je občas probudí krátce po půlnoci…Ke hradu se váže spousta dalších zajímavých pověstí a návštěvníci se s nimi setkají i během prohlídek.


Jak bude reklama vypadat?
-
Nechceš zde reklamu napořád jen za 280 Kč?
Zobrazit formulář pro nákup


Author: Julie Vedralová

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..